Početna strana > Hronika > Željko Komšić: Dodik se protivi članstvu BiH u NATO zanemarujući činjenicu da Srbija veoma blisko sarađuje sa tim vojnim savezom
Hronika

Željko Komšić: Dodik se protivi članstvu BiH u NATO zanemarujući činjenicu da Srbija veoma blisko sarađuje sa tim vojnim savezom

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 24. februar 2019.

 Evropski put Bosne i Hercegovine (BiH) nema alternativu, zaključak je nedavno održanog sastanka trojice članova državnog Predsjedništva te zemlje i Federike Mogerini u Briselu. Ipak, ovu važnu poruku je, sudeći bar po izvještajima bosanskohercegovačkih medija, u drugi plan bacila začuđujuće dobra atmosfera među članovima tročlanog Predsjedništva BiH - Milorada Dodika, Šefika DŽaferovića i Željka Komšića, koji su se, iako su u sjedište EU otputovali odvojeno, tokom posjete Briselu jedan prema drugome ophodili učtivo, na momente čak i veoma prisno.

"Impresivno je bilo vidjeti kako su tri nova člana Predsjedništva BiH ostavila po strani svoje razlike i kako su dogovorili koordiniranu poziciju tokom prve zajedničke posjete Briselu i susreta s EU zvaničnicima", prokomentarisao je na svom Tviter nalogu šef Delegacije EU u BiH Lars-Gunar Vigemark.

Član Predsjedništva BiH i predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić u intervjuu za Pobjedu kaže da ne vidi ništa senzacionalno u tome što su se trojica članova državnog Predsjedništva u Briselu ponašala kulturno i civilizovano

"Naravno, mogli smo se svađati i brukati, ali ko bi od toga imao koristi?! Svi znamo šta ko od nas misli i kako gleda na bosanskohercegovačko društvo; ipak, ovoga puta smo nastupili kao institucija države BiH, kao Predsjedništvo i bilo je logično da pokažemo minimum razumijevanja i tolerancije", kaže Komšić.

Podršku ulasku BiH u NATO Dodik dovodi u vezu sa eventualnim ulaskom Srbije u taj vojni savez, zanemarujući, pritom, činjenicu da tezu o vojnoj neutralnosti Srbije ozbiljno dovodi u pitanje veoma bliska saradnja službenog Beograda i NATO. Mislim da je gospodin Dodik pragmatičan i da je u postojećim okolnostima njegova logika sljedeća: tačno je, trenutno me podržava Rusija; šta će biti ako je se jednoga dana odreknem

Trude se da, kako je rekao, privatno održe korektne odnose, "bez obzira na to što imamo posve različite političke stavove. Uostalom, raditi nam je zajedno naredne tri i po, četiri godine".

Na pitanje može li BiH 1. novembra zaista dobiti status kandidata za članstvo EU, Košić kaže da je taj rok "isuviše ambiciozno postavljen".

"Zašto? Brisel nam je postavio nekoliko uslova, od kojih je formiranje vlasti na svim nivoima već ispunjen. Do 1. novembra bismo mogli odgovoriti i na dodatna pitanja iz Upitnika EK. Međutim, ostaje reforma izbornog zakona, koja mora biti obavljena u skladu sa presudama Ustavnog suda BiH i u skladu sa odlukama Suda za ljudska prava u Strazburu. To će biti najveći izazov", rekao je Komšić.

U BiH su, rekao je, EU i NATO integracije za sada dva odvojena procesa.

"I tokom razgovora u Briselu, istaknuto je da među članovima Predsjedništva BiH o tome postoje bitne razlike", kaže Komšić.

On smatra da bi BiH, baš kao i Crna Gora i Makedonija, sigurno imala višestruke koristi od članstva u NATO.

"Mislim da je naše članstvo u NATO veoma realno. Podršku ulasku BiH u NATO Milorad Dodik, kao trenutno glavni protivnik te ideje, dovodi u vezu sa eventualnim ulaskom Srbije u taj vojni savez, zanemarujući, pritom, činjenicu da tezu o vojnoj neutralnosti Srbije ozbiljno dovodi u pitanje veoma bliska saradnja službenog Beograda i NATO. Mislim da je gospodin Dodik veoma pragmatičan čovjek i da je u postojećim okolnostima njegova logika sljedeća: tačno je, trenutno me podržava Rusija; šta će biti ako je se jednoga dana odreknem", rekao je on.

(RTCG)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner