Početna strana > Hronika > Zastupnik Hrvatske: JNA sa paravojnim snagama napadala i uništavala hrvatska sela i njihovo stanovništvo
Hronika

Zastupnik Hrvatske: JNA sa paravojnim snagama napadala i uništavala hrvatska sela i njihovo stanovništvo

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 06. mart 2014.

HAG - U nastavku rasprave pred Međunarodnim sudom pravde, u sporu Hrvatske i Srbije po međusobnoj optužbi za genocid, Hrvatska je u četvrtak izložila detalje masovnih ubistava, silovanja, deportacije i drugih zločina nad hrvatskim civilima, tvrdeći da su ih srpske snage 1991-92. počinile s genocidnom namerom da Hrvate delimično unište.

Zastupnik Hrvatske Davorin Lapaš rekao je da je od avgusta 1991. JNA, zajedno sa paravojnim snagama, napadala i uništavala hrvatska sela i njihovo stanovništvo.

Lapaš je izneo pregled tih napada, navodeći da su "mnogi civili masakrirani" u selima poput Dalja i Erduta, da je u Pakracu "oteto" 176 meštana i da je 49 kasnije pronađeno u masovnoj grobnici, uključujući desetogodišnje dete, dok je u Tovarniku "masakrirano 48 civila".

"Vojnici JNA direktno su bili umešani u ta ubistva" ili su omogućili paravojskama da to učine, tvrdio je hrvatski zastupnik, naglašavajući da dokazi pokazuju da je "očigledna odgovornost Srbije" za ta zlodela. Napadi su bili usmereni na Hrvate "koji nisu otišli" iz svojih sela, većinom stare i nemoćne, "s namerom da budu uništeni" kako bi te teritorije bile uključene u ujedinjenu srpsku državu.

Do jula 1992, precizirao je Lapaš, srpske snage brutalno su ubile 3.656 nesrba u istočnoj Slavoniji, Baranji i Kninskoj krajini, koji su kasnije ekshumirani iz više od 100 masovnih grobnica. Argument iz podnesaka Srbije da su u tim grobnicama "relativno male grupe preminulih", Hrvatska je odbacila precizirajući da je u Vukovaru u jednoj grobnici bilo 938 tela, u selu Lovas 68, a na Ovčari više od 200.

O seksualnom nasilju, mučenju i deportacijama, kao "sistematskom pokušaju uništavanja" hrvatskog stanovništva, govorila je šefica delegacije Hrvatske Vesna Crnić-Grotić.

Ona je, kao primer, navela da je u Vukovaru jedna žena bila višestruko silovana, što je posmatrala njena "sestra koja je i sama bila ozbiljno seksualno zlostavljana". Srpski vojnici u Tovarniku su silovali "dve petnaestogodišnjakinje, pre nego što su ih ubili".

Britanski profesor DŽejms Kroford (James Crafword) dokazivao je, u ime Hrvatske, da se odgovornost za "genocidna" zlodela JNA, teritorijalne odbrane, srpske milicije i paravojnih formacija može pripisati Srbiji.

Od 10. marta, zastupnici Srbije će uzvratiti izlaganjima o hrvatskoj tužbi, ali i kontratužbi koju je zvanični Beograd podneo protiv Zagreba. Druga runda razmene argumenata biće, uz pauze, održana od 20. marta do 1. aprila.

Novak Lukić: Hrvatska nije predstavila ništa novo pred MSP u Hagu

Beograd - Član srpskog pravnog tima advokat Novak Lukić izjavio da Hrvatska nije predstavila ništa novo tokom četiri dana usmenog predstavljanja svoje tužbe za genocid.

"Iako su nam prvog dana u uvodnom delu rekli da će biti i nekih novih činjenica koje su nabavili nakon predaje pisanih podnesaka, do današnjeg dana nismo čuli ništa novo. Sada se prešlo na pravnu argumentaciju, što se sa iznošenjem agrumenata Hrvatske strane završava u petak", rekao Lukić u emisiji Talasanje Radio Beograda.

On je podsetio da srpski tim počinje predstavljanje svoje kontratužbe protiv Hrvatske za genocid u ponedeljak, i da će izlaganje trajati do kraja naredne sedmice.

Na pitanje da li će okosnica iznošenja argumenata srpske strane biti akcija "Oluja" ili će se osvrnuti i na Drugi svetski rat, Jasenovac i NDH, član srpskog pravnog tima je rekao da se ne može izbeći i istorijski kontekst u kome se reč genocid javlja u svesti Srba.

"Značajno vreme ćemo posvetiti odgovaranju na argumente hrvatske tužbe, ali ravnopravno će biti prezentovana naša kontratužba. Mi ćemo se pre svega baviti pravnom argumentacijom, a dotaći ćemo se i činjeničnog konteksta, pa u tom smislu bavićemo se i kontekstom u kome se reč genocid javlja u našoj svesti", rekao je advokat Lukić.

U istoj emisiji Radio Beograda hrvatski publicista i filozof profesor Žarko Puhovski rekao je da proces pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu ne izaziva veliku medijsku pažnju u Hrvatskoj, kao i da taj proces neće imati velikog uticaja na odnose dve države.

On smatra da su protekle godine, sadašnjost kao i nedavni susret Pusić-Vučić u Beogradu, pokazali da su političari na obe strane potpuno imuni na priče o ratnim zločinima i da oni svoje odnose razvijaju dobro, napomenu je hrvatski publicista.

"Ono što bih ja rekao je veoma jednostavno - nikakvog uticaja na odnose Srbije i Hrvatske ovo suđenje neće imati, naprotiv. Na odnose dve zemlje veći uticaj ima činjenica da je Hrvatska ušla u EU, nego suđenje. To je mnogo veće opterećenje za hrvatsko-srpske odnose", naveo je Puhovski.

Prema njegovim rečima, taj spor u ovom trenutku je bolje za oba društva, pa makar bila prinuđena sa strane da se bave neprijatnim temama iz prošlosti, jer oba društva to uspešno pokušavaju da zabašure kada se radi o tzv. našim zločinima. "I s druge strane, mislim da se radi ne samo o podsećanju na grozote koje su činjene sa obe strane (iako ne na obe strane jednako) nego i o osvešćivanju obe strane da neke stvari ne mogu biti dopuštene ma koliko se patriotski činile opravdanim. To bi se dogodilo ukoliko bi čitav proces bio zaboravljen i medijski skrajnut", naveo je Puhovski.

U tom slučaju, kako je dodao, efekti procesa bili bi još manji nego što bi ovako mogli biti.

On je ipak upozorio da bi mogle da se osete posledice suđenja u delu hrvatskog društva.

"Po mom sudu, moglo bi biti posledica u odnosu hrvatske etničke većine prema srpskoj etničkoj manjini u nekim delovima Hrvatske", napomenuo je on.

(Beta-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner