Početna strana > Hronika > Vukadinović za Nedeljnik: Koalicija oko Đilasa na terenu dobija oko deset procenata više nego u čisto telefonskoj anketi, dok je kod SNS-a slučaj obrnut - njihov telefonski rezultat je gotovo 15 odsto viši nego u ispitivanju licem-u-lice
Hronika

Vukadinović za Nedeljnik: Koalicija oko Đilasa na terenu dobija oko deset procenata više nego u čisto telefonskoj anketi, dok je kod SNS-a slučaj obrnut - njihov telefonski rezultat je gotovo 15 odsto viši nego u ispitivanju licem-u-lice

PDF Štampa El. pošta
subota, 17. februar 2018.

 "Kada se pogleda celina naših žalosnih političkih i medijskih prilika, istraživanja u suštini nisu najgori i najproblematičniji deo srpskog političkog miljea. Pogotovo što ste mogli videti kako su brojne, stare i čuvene svetske agencije za istraživanje javnog mnjenja masovno omašivale u slučaju Bregzita, ili američkih predsedničkih izbora - mnogo više nego što je to, na primer, bio slučaj proletos ovde u Srbiji. Problem u Srbiji je, međutim, nešto drugo, što ne postoji u većini koliko-toliko normalnih demokratskih zemalja. Ovde je u poslednje vreme ozbiljno prisutan strah građana od političkog izjašnjavanja", rekao je Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli u razgovoru za novi broj Nedeljnika.

On je rekao da je najčešći odgvor na koji se u telefonskim anketama nailazi: "Vi sada imate moj broj... kako ja da znam da vi niste iz stranke?".

"Ni najbolja, najpažljivije vođena anketa ne može se lako izboriti sa ovim fenomenom. Zato smo mi za osetljivije političke teme uveli metod kombinovanog ispitivanja - standardnu telefonsku anketu, kombinujemo nalazima sa terena, gde u ličnom kontaktu anketara sa anonimnim ispitanicima postižemo veći i, verujemo, iskreniji stepen izjašnjavanja", kaže Vukadinović.

To pokazuju i rezultati istraživanja.

Teren : telefon, Grad Beograd 26. januar - 3. februar 2018

Negde je razlika između terenskog i telefonskog istraživanja, ali u nekim slučajevima je baš ogromna.

"I to upravo kada je reč o rejtingu dva glavna izborna takmaca. Tako koalicija oko Đilasa na terenu dobija oko deset procenata više nego u "čisto" telefonskoj anketi, dok je kod SNS-a slučaj obrnut - i još drastičniji. Njihov tefonski rezultat je gotovo 15 odsto viši na telefonu, negu u ispitivanju licem-u-lice. To je prvenstveno posledica straha o kojem sam govorio. Veliki broj ispitanika - i to samo onih starijih - naprosto zazire da se u telefonskoj anketi izjasni da je protiv vlasti, jer ne zna ko ga to pita, i ne veruje da to njegovo izjašnjavanje neće nekako "procuriti" do ušiju vlasti. Zato se na telefonu ustežu da se slobodno izjasne, pogotovo ako je u pitanju opcija koja najviše na meti medija i negativne kampanje vlasti", kaže Vukadinović.

Ovaj fenomen straha je, kako kaže, noviji fenomen.

"Pojavio se u poslednjih godinu-dve. I eskalira proporcionalno tome kako eskaalira dominacija Aleksandra Vučića u srpskom javnom i političkom životu. Reći nepoznatim ljudima da ste protiv SNS-a i Vučića u Srbiji danas zahteva neku dozu građanske hrabrosti i kuraži, skoro kao sedamdesetih reći da ste protiv KPJ i Josipa Broza. I ako nastavimo u ovom pravcu, uskoro će biti nezamislivo otprilike kao u Severnoj Koreji reći da ste protiv Kim DŽog Una", rekao je Vukadinović na pitanje da li je ovaj fenomen postojao i u nekim prethodnim kampanjama.

Istraživanja mogu, kaže Vukadinović, itekako da utiču na apstinente i one koji još nisu odlučili za koga da glasaju.

"Glasači nisu automati, a u najvećem broju nisu ni fanatici, pa čak ni čvrsto politički opredeljeni. Ukoliko procene da nema realne mogućnosti da se nešto promeni, ostaju kod kuće. I mislim da vlast namerno koristi rezultate najčešće anonimnih anketa da bi širila defetizam među opozicionim glasačima, u smislu da je 'sve gotovo', 'nema šanse'... I tako na kraju zaista i postignu željeni efekat", rekao je Vukadinović.

Na pitanje kakav izborni epilog može da se očekuje, on kaže:

"Kao što rekoh, i kao što se vidi iz rezultata. Ukoliko svi oni koji su nezadovoljni aktuelnom vlašću zaista izađu i glasaju slobodno, šansa postoji. Opasnost je međutim potencijalno veliki broj rasutih opozicionih glasova, koji mogu indirektno omogućiti SNS-u da obezbedi većinu koju realno nema. Zato je veoma važno da se pod jedan na izbore obavezno izađe, i - pod dva - 'pametno glasa'."

(Nedeljnik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner