Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Vučić i Đilas odlučili da jedan drugom pomognu. Posle trećeg aprila Đilas je mogao ili u penziju ili kod Vučića
Hronika

Vuk Jeremić: Vučić i Đilas odlučili da jedan drugom pomognu. Posle trećeg aprila Đilas je mogao ili u penziju ili kod Vučića

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. april 2022.

 Gostujući u Intervjuu na Insajder televiziji, predsednik Narodne stranke, Vuk Jeremić, ocenio je da je postizborni sastanak Aleksandra Vučića i Dragana Đilasa bio unapred dogovoren, i da ga nije inicirao “međunarodni faktor”, kako oba učesnika sastanka to pokušavaju da predstave u javnosti.

Na pitanje koliko je iznenađen ponavljanjem beogradskih izbora, Jeremić je rekao da to nije iznenađujuće: „Za mene Vučićevo - ajmo na izbore sad ili ćemo možda za 6 meseci ne predstavlja iznenađenje ali jeste neprijatno iznenađenje to što neki naši dojučerašnji partneri dosta aktivno sarađuju sa Vučićem u tom smislu.” Jasno je bilo da Jeremić misli na sastanak koji su imali predsednik Srbije i SNS, Aleksandar Vučić i lider Koalicije Ujedinjeni za pobedu Srbije, Dragan Đilas, a za koji Jeremić tvrdi da iako je u koaliciji postojao zajednički stav da izbore treba ponoviti u konkretnim slučajevima, nije postojala saglasnosti u vezi sa tim da na taj sastanak treba da se ide:

„Da, imamo javan zajednički stav da je neophodno ponoviti izbore u slučaju da sve zakonske procedure budu iscrpljene na takav način da se ispostavi da u beogradskoj skupštini nema većine koja može da bude formirana, to da, ali da se pre nego što se prebroje glasovi, dok se zapravo i ne zna ko koliko ima odbornika, da se ode i razgovara na način koji je zapravo najplastičniji primer zaobilaženja institucija, onoga protiv čega smo se u kampanji zalagali, da ćemo se boriti protiv takvog načina mišljenja - to je za nas bilo jedno izuzetno neprijatno iznenađenje,pogotovo način na koji je to plasirano”, rekao je Jeremić pa pojasnio da je sastanak, odnosno ideja da Đilas hoće da ide kod Vučića, prvi put spomenut u “nekoj emisiji”, za koju mu je Đilas, prema priznanju Vuka Jeremića, kasnije objasnio kako je do toga došlo:„ Ja kad sam ga pitao posle toga: -Šta ti bi da tako nešto kažeš?, on je odgovorio: „Omaklo mi se". To nije rekao samo meni, to je rekao i Vladeti Jankoviću, to je rekao i javno, na kraju krajeva", istakao je Jeremić.  

Teško mi je da poverujem da je do sastanka Đilasa i Vučića došlo “tek tako”

Sam Jeremić, međutim nije uveren da je sastanak posledica omaške, već je pri uverenju da je ideja o sastanku postojala i ranije. „Gospodin Đilas nije baš poznat po svojoj nesnalažljivosti u raznim okolnostima, tako da mi je jako teško da poverujem da je do toga došlo tek tako. Mislim da je ono Vučićevo izlaganje u izbornoj noći bilo uvod u tako nešto, kada je pomenuo na jedan drugačiji način nego što ga je pominjao do sada, Vučić gospodina Đilasa u toj izbornoj noći, praktično aludirajući na to da moraju njih dvojica da sednu i da se dogovore kao dva čoveka kojima je konačno došlo na red da jedan drugom pomognu. A i jednom i drugom je dan nakon izbora bila potrebna pomoć", ocenio je Jeremić. 

Mislim da je ono Vučićevo izlaganje u izbornoj noći bilo uvod u tako nešto, kada je pomenuo na jedan drugačiji način nego što ga je pominjao do sada, Vučić gospodina Đilasa u toj izbornoj noći, praktično aludirajući na to da moraju njih dvojica da sednu i da se dogovore kao dva čoveka kojima je konačno došlo na red da jedan drugom pomognu. A i jednom i drugom je dan nakon izbora bila potrebna pomoć

Predsednik Narodne stranke je objasnio detaljnije kako vidi pozadinu susreta Vučić - Đilas:  „Ja mislim da su Aleksandar Vučić i Dragan Đilas odlučili jedan drugom da pomognu u postizbornom mamurluku. Očigledno i jedan i drugi nezadovoljni rezultatima koje su postigli. Vučić nije ostvario dominaciju na svim nivoima. Pobedio je za predsednika sa takvim rezultatom sa kojim je pobedio, ali i rezultat republičkih izbora, a pogotovo izbora u Beogradu, nije baš bio onakav kao što je on sam očekivao i kakvi su ga njegovi saradnici najavljivali. Što se tiče gospodina Đilasa on, nakon što su izbrojani glasovi, nakon što se pokazalo koliko je imala glasova recimo republička lista, i koliko je glasova imao predsednički kandidat - gospodin Đilas teško je mogao nakon tog rezultata da nastavi da tvrdi za sebe da je lider opozicije. Dakle, i Vučić i Đilas nisu bili zadovoljni onim što se desilo i odlučili su da jedan drugom pomognu. Đilas Vučiću tako što je otišao kod njega kontra svih očekivanja, uprkos protivljenju, ne samo koalicionih partnera, već i drugih opozicionih aktera, i time praktično "bacio bombu" na jedinstvo opozicije, "bacio bombu" na poverenje koje je postojalo kakvo - takvo u opozicionom taboru.”

Odlaskom kod Vučića Đilas je potpuno promenio tok razgovora o tome šta i kako sa beograskim rezultatima, na način na koji je to ultimativno odgovarao Vučiću", rekao je Jeremić.  

Na pitanje zašto je Vučiću bila potrebna Đilasova pomoć, Jeremić je rekao svoj stav: „ Vučiću je trebala potpuno razbijena opozicija i Đilas je svojim odlaskom kod njega u tom smislu dosta pomogao". Upitan da objasni zašto sad, posle izbora, Jeremić je nastavio: „Trebala mu je razbijena opozicija jer dan nakon izbornih rezultata su se ipak okupile sve opozicione grupacije na jednom mestu, koje niste mogli da zamislite da bi mogle da budu zajedno - od Zavetnika do koalicije „Moramo" i to u sedištu Stranke slobode i pravde. Svi su se okupili zajedno. "

Prihvaćen i ultimatum zarad opstanka koalicije

Kako je i sama Narodna stranka sarađivala sa Đilasom, Vuku Jeremiću je u Intervjuu upućeno i pitanje o sopstvenoj ulozi u stvaranju takve Đilasove slike, uz podsećanje da se Narodnoj stranci prigoravalo da je u toj koaliciji "mlađi brat", metaforično rečeno, da prečesto pristaje na uslovljavanja gospodina Đilasa, što se na kraju i videlo u izboru kandidata - sve ih je on odabrao, to je potpuno jasno. 

Jeremić je pristajanje na ultimatum, kako je rekao, obrazložio  željom da koalicija opstane: „Nakon što su neka rešenja nametnuta prihvatili smo to zarad opstanka te koalicije. Kada smo dobili taj ultimatum vezan za predsedničkog kandidata, to nije bio samo ultimatum - podržite ga, da li ne, već je to bio ultimatum i mi vodimo kampanju, mi vodimo finansije, mi se bavimo svim i svačim, mi radimo kontrolu izbora, nama ćete dati imena i prezimena svih kontrolora. To je bila jedna vrsta teškog ultimatuma, austrougarskog ultimatuma na koji smo mogli da odgovorimo sa da ili ne, i Narodna stranka je imala jednu tešku sednicu predsedništva. Mediji su brujali samo o tome da li smo prihvatili ili nismo prihvatili Zdravka Ponoša za predsedničkog kandidata, a zapravo je na stolu bio jedan paket koji smo prihvatili i zbog toga smo odradili ovu kampanju bez da govorio sa strane bilo šta loše, bez da "duvamo", bez da se žalimo. Uradili smo je najbolje što smo mogli, naši su kontrolori bili brojčano dominantni na taj dan izbora, skupili smo najveći broj potpisa, uradili smo sve što smo mogli da uradimo i onda, dan nakon izbora, posle svega toga i jednog izuzetno dubioznog rezultata koji je postignut, a možemo da razgovaramo i zašto je takav postignut rezultat, da se odluči opet tako jednostrano, bahato, da se ide i da se radi nešto potpuno suprotno onome za šta smo se zalagali u kampanji, a to je da se gurne sa strane institucionalni pristup i da se ode kod Vučića, e to je ipak jedna kap koja je prelila čašu. Dosta takvog autoritarnog ponašanja. Dosta kopiranja Vučića u načinu političkog ophođenja. I tu je Narodna stranka rekla da je zaista dosta", rekao je Jeremić. 

Jeremić se nasmejao na ideju da je Đilas "isposlovao nove izbore": „Mislite da je on isposlovao nove izbore? Dakle, on je otišao i za sat vremena ubedio Vučića da ne uradi nešto što je Vučiću u korist? I Vučić je naglo odlučio da počne da ima problema sa tim šta je legitimno, a šta nije legitimno i da izađe Đilasu u susret. " 

Jeremić: Posle trećeg aprila Đilas je mogao ili u penziju ili kod Vučića    

„Interes Đilasa je bio da ostane da se pretvara da je lider opozicije. To je jedino mogao da mu uradi Vučić. Jedino odlaskom kod Vučića je sebe mogao da nastavi da predstavlja u sevtlu nekog lidera opozicije. Dakle, posle onog izbornog rezultata trećeg aprila uveče Đilas je mogao ili u penziju ili kod Vučića, i odlučio je da ode kod Vučića", rekao je Jeremić. 

Interes Đilasa je bio da ostane da se pretvara da je lider opozicije. To je jedino mogao da mu uradi Vučić. Jedino odlaskom kod Vučića je sebe mogao da nastavi da predstavlja u sevtlu nekog lidera opozicije. Dakle, posle onog izbornog rezultata trećeg aprila uveče Đilas je mogao ili u penziju ili kod Vučića, i odlučio je da ode kod Vučića

 „I to je sada taj flert koji trenutno traje između Vučića i Đilasa. Kad kažem flert mislim na to što odjednom više nije lopov, već je gospodin Đilas, da se promenio naglo način na koji se režimski mediji prema njemu obraćaju itd, itd, pa i sam Aleksandar Vučić. Dakle, taj flert ne znači da će oni završiti u vezi, po meni, ali da će, nakon što prođe određeno vreme ukoliko Đilas i dalje bude potreban Vučiću - Vučić biti spreman da ga integriše. Da li će mu ili neće biti potreban, pokazaće vreme ali Đilas je jasno stavio do znanja da je spreman da mu se stavi na uslugu. To je ono što nismo imali u kampanji, to je ono oko čega se nismo dogovarali. Mi smo bili kao najveća opoziciona grupacija najžešćii kritičari režima na prethodnim izborima i ne može da se ćurak menja naopako i to na način na kome samo jednom čoveku padne tako nešto napamet, navodno u jednoj televizijskoj emisiji, pa onda ode i totalno kontra svega što smo do sada govorili", istakao je neslaganje sa Đilasovom odlukom da se sretne sa Vučićem. 

Međunarodni krugovi nisu inicirali sastanak, smatra gost Intervjua

Upitan da prokomentariše stavove da međunarodni faktor doprineo da do jednog takvog neobičnog sastanka dođe, Jeremić je to jasno negirao, ali da postoji razlog zašto se to tako predstavlja: „Ja ne mislim da je međunarodni faktor inicirao taj sastanak, ali mislim da i Vučić i Đilas naknadno govore svojim saradnicima upravo to da međunarodni faktor, oni čitaju Amerikanci - Amerikanci su nam rekli, namignuli, rekli idite u tom pravcu, to sigurno Đilas priča svojim saradnicima, pošto njegovi saradnici to pričaju dalje, ne bi li ljudi lakše popili i rekli: ćuti, ako su Amerikanci rekli da tako treba, onda će tako i biti. Vučić takođe to svojim saradnicima govori. Javno govori, naravno, nešto drugo. Ja intimno mislim da taj sastanak nisu inicirali ljudi spolja, ali da nešto što je posledica tog sastanka može ići na ruku ex post određenim međunarodnim krugovima, to ne bih isključio. Ali da su oni inicirali - ne. Moje mišljenje je da nisu. Inicirali su ga Vučić i Đilas da bi jedan drugom pomogli", striktan je Jeremić. 

Nakon izbora, koalicija Ujedinjeni za pobedu Srbije i Beograda, kojoj je pripadala i Narodna stranka, praktično više ne postoji onakva kakva je bila, a Jeremić je to ovako obrazložio: „Ja ne mogu da zamislim saradnju u nekim odnosima sa ljudima koji su spremni da odlaze kod Vučića i da se na Andrićevom vencu dogovaraju, a ne sarađuju sa svojim partnerima u okviru institucija". 

(Insajder)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner