Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Spomenici SPC ne mogu pripadati tzv. "Republici Kosovo"
Hronika

Vuk Jeremić: Spomenici SPC ne mogu pripadati tzv. "Republici Kosovo"

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 31. oktobar 2011.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić poručio je danas na Generalnoj konferenciji Uneska u Parizu da manastiri i crkve Srpske prvoslavne crkve ne mogu pripadati takozvanoj "Republici Kosovo".

"Ti manastiri predstavljaju samu srž našeg identiteta i kulture. Ukoliko njih nema, neće biti ni nas, ukoliko oni nisu srpski, ništa više nije srpsko", naglasio je Jeremić.

"U ovoj organizaciji od nas se očekuje da štitimo i negujemo kulturne identitete koje imamo, ne da budemo saučesnici u politizovanim pokušajima da se kreiraju novi", istakao je Jeremić.

Srbija će kao članica Uneska pojačati napore za zaštitu kulturnih dobara širom planete, dodao je ministar. To se, kako je istakao, najdirektnije tiče i Srbije i to u njenoj južnoj pokrajini, na Kosovu i Metohiji, gde se nalaze četiri mesta na listi ugroženih spomenika pod zaštitom Unesko za čiju je zaštitu odgovorna Srbija kao država.

"Želeo bih da pozdravim statusno neutralni rad Uneska na Kosovu. Želeli bismo takođe da zahvalimo zemljama donatorima na pomoći u konzerviranju i obnavljanju srpske baštine pod veoma komplikovanim okolnostima", rekao je Jeremić.

On je ocenio da je u postkonfliktnom okruženju, poštovanje identiteta svih preduslov za pomirenje, dok isključivanje ili negiranje nečijeg identiteta to onemogućava. Nažalost, napomenuo je, neki pogrešno veruju da će takav pristup pomoći utvrđivanju njihovih političkih odluka ali jedini rezultat toga je da je "Srbija postala meta sistematske krađe identiteta," a "to mora prestati", upozorio je šef srpske diplomatije.

"Svi znaju da se Srbi i Albanci ne slažu oko konačnog statusa Kosova. Ali da budem jasan: Unesko nije forum za širenje političkih sporova direktno ili preko zastupnika", ukazao je Jeremić.

Šef srpske diplomatije je istovremeno pozvao članice da podrže kandidaturu Srbije za mesto u Komitetu Uneska za svetsku baštinu.

"Srbija ima dugotrajnu tradiciju čuvanja baštine, staru više od 165 godina," rekao je on.

Srbija je, podsetio je Jeremić, još 1844. godine usvojila zakon pod nazivom "Zabrana uništavanja starih gadova i tvrđava," a njene institucije nadležne za zaštitu kulture su vremenom razvile široku i cenjenu mrežu bez premca u Jugoistočnoj Evropi kojoj su priznanje odala različita tela Unesko, pa i sam Komitet za svetsku baštinu.

Ukoliko bude izabrana, "Srbija bi se snažno zalagala za uverljivu, reprezentativnu i uravnoteženu Listu svetske baštine, čime bi dodatno ojačala integritet ove organizacije," istakao je Jeremić.

On je podsetio da je predsednik Srbije Boris Tadić nedavno bio domaćin Devetog samita šefova država zemalja Jugoistočne Evrope u Viminacijumu, jednom od kulturno najbogatijih gradskih centara Rimskog carstva na raskrsnici Istoka i Zapada, Severa i Juga.

Ponovno otkrivanje Viminacijuma na početku 21. veka je simbol onoga što Balkan predstavlja - mesto gde se grade i neguju mostovi koji povezuju kulture, ocenio je Jeremić. Imajući to u vidu, Srbija je kao multikulturna i multiverska demokratska zemlja podnela svoju kandidaturu za mesto u Komitetu, zaključio je on.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner