Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Borba protiv organizovanog kriminala prioritet
Hronika

Vuk Jeremić: Borba protiv organizovanog kriminala prioritet

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. maj 2011.

BRISEL - Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić naglasio je danas na sastanku Jadransko-jonske inicijative u Briselu značaj regionalne saradnje za evropsku integraciju Zapadog Balkana i istakao da će borba protiv organizovanog kriminala ostati jedan od prioriteta Srbije tokom predsedavanja ovom organizacijom.

Odluka da se ministarski sastanak Jadransko-jonske inicijative ovog puta održi u Briselu simbolično pokazuje svest svih aktera da je "unapređenje regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu neodvojivo od jasne evropske perspektive regiona," istakao je ministar.

Srbija će se tokom predsedavanja, koje danas preuzima, biti orijentisana na borbu protiv organizovanog kriminala, konkretne projekte u raznim oblastima, a posvetiće posebnu pažnju produbljivanju parlamentarne saradnje zemalja članica i zalagaće se za usvajanje zvanične strategije EU za Jadransko-jonski region, naveo je Jeremić.

On je ocenio da je ključni deo unapređenja regionalne saradnje "zajednički rad na pomirenju kako bismo odali poštu žrtvama i istovremeno obezbedili da tragedije iz prošlosti ne ograniče našu sposobnost da zajedno gradimo bolju budućnost".

Dosadašnji napori Srbije u izgradnji evropskog društva i jačanju saradnje utrli su put da Beogad u 2011. postane simbolična prestonica regionalne saradnje, podsetio je Jeremić.

Srbija, kako je rekao, ove godine predsedava Centralnoevropskoj inicijativi, Regionalnoj inicijativi za migracije, azil i izbegla lica, Procesu saradnje u Jugoistočnoj Evropi, a sada i Jadransko-jonskoj inicijativi pre nego što u 2012. bude predsedavala Organiciji za crnomorsku ekonomsku saradnju.

"Zajednička tema svih naših aktivnosti biće borba protiv organizovanog kriminala," rekao je ministar.

Srbija će, kako je istakao, nastaviti politiku "nulte tolerancije" prema organizovanom kriminalu, ali je ocenio da konačni uspeh neće biti postignut bez mnogo jačeg i koordinisanijeg napora svih zemalja članica.

"Kada je reč o organizovanog kriminalu i svim drugim pitanjima regionalne saradnje, Srbija će nastaviti da se zalaže za jačanje postojećeg partnerstva i ostvarivanje bolje interakcije između raziličitih aktera i njihovih platformi," rekao je on.

Trenutno Jadransko-jonska inicijativa okuplja osam država - Albaniju, BiH, Hrvatsku, Grčku, Italiju, Crnu Goru, Srbiju i Sloveniju.

Srbija predsedavanje inicijativom preuzima od Crne Gore.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner