Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Zamolio sam Dodika da još jednom razmotri odluku o referendumu u RS; Milorad Dodik - Ako se ispune četiri zahteva RS, referendum neće biti potreban
Hronika

Aleksandar Vučić: Zamolio sam Dodika da još jednom razmotri odluku o referendumu u RS; Milorad Dodik - Ako se ispune četiri zahteva RS, referendum neće biti potreban

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. jul 2015.

Premijer Aleksandar Vučić zamolio je predsednika Republike Srpske Milorada Dodika da "još jednom razmotri odluku o raspisivanju referenduma, ukazujući na širi kontekst tog problema", dok je predsednik RS rekao da ukoliko budu ispunjena četiri uslova Republike Srpske u vezi vraćanja nadležnosti u sudstvu, neće biti ni potrebe za njegovo održavanje.

Vučić: "Nadam se da će se, i uz naše molbe, izbeći situaciju sa referendumom"

- Iako nisam na otvoren način postavljao to pitanje, radi se o suverenoj odluci RS. Zamolio sam u ime Srbije da samo još jednom razmotre odluku. Zahvalan sam što poštuje to viđenje Srbije za koje mislim da je u ovom trenutku celovito sveobuhvatno i ozbiljno - rekao je Vučić na konferenciji za novinare nakon sastanka s Dodikom, zahvalivši mu što je ostavio prostor za razgovor o referendumu.

Dodao je takođe da je spreman da, ukoliko Dodik to bude tražio, "pomognemo u iznošenju dodatnih argumenata koji bi doprineli lakšem sagledavanju celokupne situacije. Spreman sam da to uradim i ako treba pred poslanicima u RS".

Konačna odluka je, ponovio je, na RS.

- Srbija nikada i ni na koji način se nije mešala u unutrašnje stvari BiH, kao ni interne političke stvari u RS. Ali sam danas na moju inicijativu, zahvalan Dodiku što je prihvatio ovu vrstu razgovora - rekao je Vučić primetivši da bi "Srbija teško postojala bez RS, a i RS ništa manje teško bez Srbije".

Vučić je izrazio nadu da će biti moguće i uz "naše molbe" izbeći situaciju s referendumom.

- Srbija može nekad da nešto zamoli, ali se Srbija nikad neće odreći RS - rekao je Vučić.

"Ne pritiskam RS"

Vučić kaže da je za njega važno da Dodik poštuje stavove Srbije i da je spreman na razgovara, a priče o tome da Srbija na nešto prisiljava RS smatra glupostima.

"Niti ću ja to da radim niti bi Dodik na to pristao", rekao je premijer. Primetio je i da kao neko ko voli RS smatra da ima pravo da ukaže na ono što vidi.

"Mislim da, iako nosim naočare, s vremena na vreme ih menjam, ali dioptriju ne, ponekad dobro vidim celinu odnosa, kompleksnost i složenost situacije i da je u skladu s tim i zbog zaštite interesa i Republike Srpske i BiH potrebno da više razmišljamo i zajednički donosimo odluke", objasnio je Vučić.

Vučić je rekao da je sa Dodikom razgovarao u skladu sa Zakonom o specijalnim vezama Srbije i RS o svim projektima koji nas povezuju.

"O bliskosti odnosa Srbije i Republike Srpske ne treba trošiti reči. Razgovaramo i o svim problemima", naveo je Vučić.

Vučić je rekao da se Srbija nije mešala u unutrašnje odnose BiH, ali kako je dodao, mi volimo i poštujemo Republiku Srpsku.

Neću goniti počinitelje napada u Potočarima

Premijer rekao je da je sa Dodikom razgovarali između ostalog i o događajima u Potočarima, gde je napadnut.

"Saglasni smo da je neophodno održati mir u regionu i u BiH", naveo je Vučić i dodao da je pokušao da ukaže da je potrebno da bez daljih trvenja izađemo iz situacije.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je izrazio uverenje da će nadležni organi ispitati incident u Srebrenici i goniti počinitelje navevši da se lično neće priključiti gonjenju.

- Neka im je bogomprosto za sve što su radili. Ne zanima me ni građanska parnica, ni zahtev za naknadu štete - rekao je Vučić.

"Kao učesnik događaja u Potočarima nekako kada prođe određeno vreme, motate slike po glavi, pokušavate da suzbijete gnev zbog svega što se dogodilo i odnosa mnogih ljudi, čudnih odgovora koje sam slušao u poslednje vreme, neverovatnih teorija, a sve je bilo tako jednostavno i očigledno za svakog ko je bio tamo", naveo je Vučić.

Obeležićemo 6. avgusta godišnjicu zločina u Prebilovcima tokom akcije "Oluja"

Premijer je dodao da je sa Dodikom razgovarao i o obeležavanju zločina u Prebilovcima, 6. avgusta, čemu prethodi obeležavanje "Oluje".

"Dok neki proslavljaju, mi ćemo i dalje da obeležavamo u tuzi i bolu. Mislim da ćemo imati simbolično obeležavanje na prelazu Rača, baš gde je ogroman broj Srba sa traktorima prelazio na teritoriju Srbije", rekao je Vučić i dodao da će tome prisustvovati celo rukovodstvo i Republike Srpske i Republike Srbije.

Tako ćemo, ističe Vučić, pokazati da nikada nećemo zaboraviti najveći zločin etničkog čišćenja posle Drugog svetskog rata na teritoriji moderne Evrope.

Nema punjenja džepova tajkunima

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas radnicima Srpske fabrike stakla u Paraćinu da je spreman da razgovara s njima, ali da neće dozvoliti da tajkuni „trpaju pare u džep na račun države”.

Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara u Vladi Srbije, rekao da voli i poštuje radnike te fabrike, da razume njihove zahteve i želju da sačuvaju posao, ali da ne razume bezobrazluk menadžmenta i vlasnika.

„Vlasnik je privatnik. Mi mu kao Srbija dajemo vaš novac, naš gas, našu struju. Dužan nam je više od dve milijarde kao državi. Hoćemo da EPS i Srbijagas budu profitabilni, teramo ljude da plaćaju struju i isključujemo ih, a ti si tajkun, vlasnik, praviš profit. Zarađuješ odlično, a hoćeš da opljačkaš Srbiju”, rekao je Vučić.

Kako je objasnio Srpska fabrika stakla ove godine nije platila nijedan račun za struju u 2015.

„Je l' znate da nijedan dinar za struju nisu platili ove godine. Nijednu uplatu nemaju u 2015. Šta hoćete od mene - državu ili banditsku i razbojničku tvorevinu. Ja u ovom drugom neću da učestvujem”, poručio je Vučić.

On je rekao da su ga pogodili novinski napisi u kojem se insisira na tome da se dužnici prave žrtvama.

„Nigde nisam pomenut u lošem kontekstu, ali me je pogodilo, jer je to paradigma naših neuspeha i nerazumevanja, života u prošlosti, prevarama, opsenama, paradigma urušavanje države prethodnih 30 godina”, rekao je premijer.

Vučić je naglasio da blokranje auto-puta neće biti dozvoljeno.

„Objasnite mi šta hoćete. Da oprostimo nekome 20 miliona evra da bi on bio uspešan i mogao da bude bogat i bahat, a mi svi budale. I ako se to ne desi izaći će na auto-put. E nećete izaći na auto-put. Ja vam kažem da nećete”, poručio je Vučić.

Podrška Merkelovoj

- U potpunosti podržavam Angelu Merkel, mislim da je bila iskrena i otvorena i zato se njoj može verovati. Ona je zato veliki državnik - rekao je Vučić komentarišući slučaj nemačke kancelarke i palestinske devojčice.

Milorad Dodik: Referendum raspisan zbog izdajničke opozicije u RS, ako se ispune četiri zahteva RS, neće biti potreban

- RS je spremna da razgovara o sudu i tužilaštvu. Mogu da budu profesionalni i u okviru svojih ingerencija i da se ne meša u pravosuđe RS. Kad to završimo - nestaju razlozi za referendum. Ukoliko se ne desi dogovor, ostajemo pri referendumu - istakao je Dodik.

Na pitanje šta ako od Srbije bude traženo da se distancira od RS, Dodik je kazao da ne bi odgovarao na spekulacije.

Četiri zahteva RS

Dodik je naveo zahteve RS: nezavisni sud, procesuiranje svih koji su činili ratne zločine, promena krivičnog zakona u kome se proširuje nadležnost na suđenje po zakonima entiteta i da to ne bude činjeno retroaktivno.

- Ako se ove četiri stvari poprave,  postignut je cilj i ne treba nam referendum  - rekao je Dodik.

Na pitanje da li ima oročeni period za razgovore o referendumu, rekao je da "jedino ne može sutra".

Sud i Tužilaštvo BiH pod direktnim uticajem SDA i Izetbegovića, ako ne bude pomaka, idemo na referendum

"Sud i tužilaštvo su pod direktnim uticajem SDA i Bakira Izetbegovića. Očekujemo da sud bude nezavistan a ne pod uticajem Orića ili Izetbegovića ili britanske i američke ambasade", rekao je Dodika.

On je istakao da je RS sprema za dijalog za svima, ali da je za nju od izuzetnog značaja da se konsultuje sa Srbijom.

Upitan da li je to nagoveštaj mogućnosti odustajanja od referenduma, Dodik kaže da ako ne bude napretka po pitanju zahteva koje ima RS onda će se ići na referendum.

"Ne odlučujemo mi više o referendumu. Ako ne bude pomaka mi idemo na referendum i mi ćemo to dobiti. Ali mi više o tome ne odlučujemo, nego drugi, i neka se ne skrivaju iza toga", rekao je on.

Upitan koji je to vremenski rok u kojem bi moglo da dođe do održavanja referenduma Dodik je rekao da se radi o minimum dva-tri meseca, imajući u vidu proceduru koja mora biti ispoštovana.

On je, međutim, dodao da očekuje da u tom periodu dogovor bude postignut.

Dodik je rekao da ni  Ustav BiH ni Dejtonski sporazum ne predviđaju da BiH ima sud i tužilaštvo:

"Može da postoji sud i tužilaštvo u  ingerencijama BiH, ali on ne može biti usmeren samo na jedan narod - Srbe, niti da preuzima slučajeve iz RS", rekao je on, dodavši da i međunarodni zvaničnici priznaju da pravosuđe nije savršeno.

On je naglasio da je visoki predstavnik u BiH glavni krivac za situaciju po pitanju pravosuđa i tužilaštva, a da je najveću štetu naneo Pedi Ešdaun.

Pozvali smo na demokratsko izjašnjavanje a ne na rat

On je upitao zašto se vlasti u BiH bune zbog referenduma o sudovima.

- Nismo mi uzeli oružje, već olovku - rekao je Dodik i pitao šta je tu nedemokratski.

Govoreći o odluci o referendumu, Dodik je rekao da je cilj toga da se situacija u BiH mora završiti izjašnjavanjem volje naroda.

"Pozvali smo na demokratsko izjašnjavanje, a ne na rat. Pozivam Vučića da još jednom u septembru razmotimo to pitanje. RS je spremna da razgovara o sudu i tužilaštvu", naveo je Dodik.

On je naveo i da su i strani zvaničnici svesni da postoje problemi s pravosuđem u BiH i pitao zašto se ne procesuiraju i ratni zločni nad Srbima.

Dodik je odnos Srbije prema BiH i RS veoma korektan.

- RS nije spremna ni za kakvu unilateralnu akciju, ali nije spremna ni da trpi poniženja - naveo je Ddodik.

On je kazao da je referendum raspisan zbog izdajničke opozicije koja prenosi nadležnosti na Federaciju imenujući Mladena Bosića i Mladena Ivanića.

Orić prerušen u Srebrenici podstrekivao masu na linč Vučića, Izetbegović ne može da govori o pomirenju

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da da se u Srebrenici desio pokušaj atentata na premijera Aleksandra Vučića, organizovan od strane ljudi bliskih bošnjačkim zvaničnicima, naročito Bakiru Izetbegoviću.

Navodeći da se uvek pred velike odluke konsultuje i razgovara s rukovodstvom Srbije, što je bio slučaj i danas u Beogradu, Dodik je na konferenciji za novinare s premijerom Srbije rekao da jedino što je u Potočarima bilo spontano jeste "spontani linč i edukovanje mase da se izvrši atentat".

Policija RS radi na tom slučaju, dodao je Dodik i istakao da iz Federacije hoće da preuzmu slučaj i oduzmu nadležnost RS.

To je mehanizam koji će Bošnjaci pokušati da iskoriste kako bi zaštitili svoje kriminalne aktivnosti, kaže Dodik i ističe da je reč o samo jednom u nizu slučajeva koji pokazuje kako se tamo radi.

Dodaje da je tako bilo i sa Naserom Orićem, kada je Tužilaštvo BiH preuzelo taj slučaj i štitilo ga. To smo mogli da vidimo i kada su Izetbegović i njegovi ljudi učinili da on bude pušten i iz Švajcarske isporučen u Sarajevo, rekao je Dodik.

Dodao je i da je Orić, prema informacijama koje stižu iz Sarajeva, bio na komemoraciji u Srebrenici, i to prerušen, i da je podstrekivao sve ono što se događalo.

Zbog svega toga, smatra Dodik, Izetbegović ne može da govori o politici pomirenja, jer "on želi da ukine RS i stvori BiH po odredbama islamske deklaracije njegovog oca Alije Izetbegovića".

Kako je rekao, Vučić je došao u Srebrenicu, pružio ruku pomirenja, pokazao ličnu odgovornost državnika, a uzvraćeno mu je tako što mu nije osigurana bezbednost.

"Izetbegović je lično garantovao bezbednost srpskom premijeru. I mogao je da obezbedi bezbednost, ali očigledno da to nije učinio. To ne može da se zaboravi, većina Srba u Republici Srpskoj to doživljava kao napad na svog premijera i institucije. Kada čujemo da Izetbegović kaže da je Erdogan njegov predsednik onda je to u redu, a kada mi kažemo da je srpski premijer naš onda je to problem", rekao je Dodik.

Smatra i da je događaj u Potočarima politizovan za šta je, ističe, dokaz i to što je reis Kavazović, koji to nije znao, pokušao da smiri "razularenu masu". Dodao je da je najbolji utisak ostavila pozitivna reakcija Majki Srebrenice.

Dodik ističe da je narod u RS uznemiren i da je odgovornost na političarima da im garantuje sigurnost.

Videti još:

- Bakir Izetbegović: Pozivam sve probosanske stranke da se ujedine protiv projekta Milorada Dodika

(RTS - Blic - Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner