Početna strana > Hronika > Vučić francuskom premijeru: Ulažite u Srbiju, nudimo bolje uslove od bilo koje zemlje
Hronika

Vučić francuskom premijeru: Ulažite u Srbiju, nudimo bolje uslove od bilo koje zemlje

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. septembar 2016.

PARIZ - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas u Parizu sa premijerom Francuske Manuelom Valsom.

Vučić je ranije danas govorio na poslovnoj konferenciji o Srbiji u asocijaciji "Biznis frans", na kojoj su učestvovali predstavnici oko 80 francuskih komanija, koje je pozvao da ulažu u Srbiju.

Vučić je pozvao francuske kompanije da ulažu u Srbiju, ističući da će im naša zemlja ponuditi bolje uslove za poslovanje od bilo koje zemlje u regionu.

Vučić je na poslovnoj konferenciji o Srbiji u asocijaciji Biznis frans na kojoj učestvuje oko 80 francuskih komanija, poručio da je Srbija stabilna zemlja, koja nema problema sa javnim dugom i budžetskim deficitom, da nije lošije mesto za investiranje od drugih zemalja u regionu i da će investitorima ponuditi bar za pet odsto bolje uslove od drugih.

"Srbija će vam ponuditi za bar pet odsto bolje uslove. Šta god da vam bilo ko u okruženju ponudi za vaše kompanije, subvencije, podsticaje zapošljavanju, Srbija može da pruži nešto bolje uslove. Kažem vam unapred, vi dođite i proverite, dođite sa papirom, recite ovoliko je dala Makedonija, ovakve uslove imamo u Bugarskoj, Rumuniji... Dođite u Srbiju, mi ćemo dati bolje uslove", poručio je Vučić predstavnicima francuskih kompanija.

Ističući da je Srbija stabilna zemlja, ali ne idealna, jer potrebno još teških reformi, Vučić je naveo da očekuje da će prosečan rast u narednih pet godina biti viši od tri odsto.

On je rekao da postoji mogućnost za zajedničke poslove i saradnju po pitanju razvoja infrastrukture, javno-privatnog partnerstva, ali i mnogih drugih ključnih pitanja.

Navodeći da Srbija i Francuska unapređuju trgovinsku razmenu svake godine, Vučić je rekao da je ove godine u prvih šest meseci ta razmena iznosila 462 miliona evra, te da očekuje da bude veća svake godine, budući da se svake godine, od 2013, uvećavana za po nekoliko desetina miliona evra.

"To nije dovoljno", rekao je Vučić i dodao da se ta trgovinska razmena zasniva pre svega na radu francuskih preduzuća u Srbiji, naročito Mišelina koji izvozi robu u vrednosti od gotovo 300 miliona evra.

Vučić je dodao da se saradnja povećava u oblasti poljoprivredno- prehrabrene industrije, koja u okviru trgovinske razmene obuhvata 14,4 odsto ukupne razmene.

On je naglasio da trgovinska razmena može da bude mnogostruko veća u korist i Srbije i Francuske.

"Nadamo se uspostavljanju mnogo bližih odnosa, kako političkih, tako i ekonomskih"

Predsednik francuskog Senata Žerar Laršer rekao je jutros premijeru Srbije Aleksandru Vučiću da Francuska zna koliko je važna uloga Srbije u regionu Zapadnog Balkana i da se zbog toga veoma zalaže za što skorije priključenje Srbije EU.

Premijer Vučić sastankom s Laršerom otpočeo je političke razgovore u okviru trodnevne posete Francuskoj.

Vučić i Laršer su razgovarali o unapređenju bilateralnih odnosa, kao i saradnji Senata i Narodne skupštine Republike Srbije, situaciji u regionu Zapadnog Balkana i migrantskoj krizi, saopšteno je iz vladine Kancelarije za medije.

Premijer Vučić zahvalio je na podršci Francuske evropskom putu Srbije i naglasio da se nada da će, nakon uspešnih ekonomskih reformi, Srbija postati još privlačnija za ulaganje francuskih kompanija.

"Nadamo se uspostavljanju mnogo bližih odnosa, kako političkih, tako i ekonomskih", istakao je Vučić i dodao da je neophodno raditi na jačanju trgovinske razmene dveju zemalja.

Predsednik francuskog Senata Laršer rekao je da su odnosi Srbije i francuske zasnovani na stogodišnjem prijateljstvu i savezništvu, kao i da su naše dve zemlje bile jedna uz drugu i u najtežim trenucima.

On je naglasio da francuska zna koliko je važna uloga Srbije u regionu Zapadnog Balkana i da se zbog toga veoma zalaže za što skorije priključenje Srbije EU.

Premijer Vučić nastaviće danas posetu francuskoj učešćem na poslovnoj konferenciji o Srbiji u poslovnoj asocijaciji Biznis frans na kojoj učestvuje oko 80 francuskih komanija, koje su zainteresovane za poslovanje u Srbiji, kao i susretom sa francuskim premijerom Manuelom Valsom.

Radnom doručku su prisustvovali Alen Rišar, specijalni predstavnik francuskog predsednika fransoa Olanda za zapadni Balkan, kao i srpski ministri policije Nebojša Stefanović, za evropske integracije Jadranka Joksimović i privrede Goran Knežević.

Vučić će danas razgovarati i sa predsednikom Skupštine Klodom Bartoloneom, guvernerom Razvojne banke Saveta Evrope Rolfom Venzelom, a tom prilikom dve strane će potpisati sporazum o saradnji.

Premijer će danas govoriti na konferenciji o Srbiji u poslovnoj asocijaciji "Biznis frans", gde će biti predstavljeni privredni potencijali Srbije, a potom će se sastati sa predstavnicima velikih francuskih kompanija, koje imaju projekte u Srbiji, uključujući Suec Envajronment (Suez Environment), Vinči Aeroport, Veolia, Alstom, Dalkia, Šnider Elektrik i Erbas.

Premijer će održati i predavanje na Univerzitetu Sienses Po Pariz na temu "Stabilan Balkan kao uslov napretka Evrope".

Vučić je u Pariz doputovao juče popodne gde je dočekan uz najviše državničke počasti, na trgu ispred memorijalnog i muzejskog kompleksa Dom invalida (Le grand Cour de Invalides), dočekao francuski državni sekretar za evropske poslove Arlem Dezir.

Nakon svečanog dočeka, premijer je obišao Napoleonov grob i položio venac na spomen ploču srpskim borcima, koji su se borili kao saveznici francuske, u oba velika rata.

U izjavi novinarima posle svečanog dočeka Vučić je rekao da je divno bilo biti Srbin juče posle podne u Parizu, nedaleko od Napoleonovog odra, u srcu francuske prestonice.

"Doček koji je teško videti, veličanstven i gotovo neverovatan, počast je koja je ukazana Srbiji, ne meni", rekao je Vučić i dodao da to pokazuje da je Srbija ponovo poštovana, da je Srbija ponovo zemlja sa značajnom reputacijom i ugledom u svetu i u prijateljskoj francuskoj.

U izjavi novinarima rekao je da će fokus njegove posete biti na ekonomiji, investicijama, evropskom putu Srbije, rešavanju problema na Zapadnom Balkanu, migrantskoj krizi.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Parizu da je dogovor srpske i kosovske delegacije o registarskim tablicama u interesu obe strane i da time nisu umanjena prava Srba na Kosovu.

- Mislim da je važno da guramo dalje stvari u dijalogu s Prištinom - rekao je Vučić novinarima u Parizu, gde je u trodnevnoj poseti, ocenjujući da su to bitne stvari koje šalju dobre signale regionu.

Vučić je izjavio da je dogovor koji je juče postignut u Briselu u okviru sporazuma o slobodi kretanja u interesu i Srba i Albanaca.

- Nastavićemo da s našim tablicama idemo na našu teritoriju, tako to mi smatramo, oni to smatraju drugačije, ali ćemo uz određene stikere imati više njihovih vozila, za koje sam siguran da donose dobro nama jer ćemo moći da prodamo više naše robe Albancima, ali istovremeno ništa nismo izgubili od prava za Srbe koje smo imali ranije - kazao je Vučić.

Premijer Srbije je rekao da su odnosi u regionu tema svuda, i u Francuskoj koja "dobro procenjuje događaje na Balkanu".

- Pravilno smo postupili što nismo odgovorili na najteže uvrede koje su dolazile iz okruženja. Izrazio sam zabrinutost za određene stvari, ali rekao sam da to možemo da prevaziđemo na miran civilizovan način - kazao je Vučić.

Vučić je u Parizu danas razgovarao s francuskim premijerom Manualom Valsom i predsednikom Senata Žerarom Laršerom.

EU mora da reši migrantsku krizu na svojim granicama

Premijer Srbije je poručio da je protiv dizanja zidova i ograda, ali da Evropska unija mora da reši migrantsku krizu na svojim granicama.

- Izgleda da sam ostao jedini u Evropi koji je protiv zidova i ograda. Zidovi nisu potrebni i nisu dobro rešenje ni za koga, ali nemojte da nas terate da moramo kažemo da ne može nijedan (migrant) više da uđe na teriroriju Srbije - rekao je Vučić novinarima u Parizu, gde boravi u trodnevnoj poseti.

Vučić je rekao da pitanje migranata mora da reši EU na svojim granicama u Grčkoj i Bugarskoj i da Srbija "ne može da bude prva i poslednja odbrana Evrope".

- Mi hoćemo da prihvatimo svoj udeo odgovornosti, pokazali smo humano lice i solidarnost, ali mi ćemo svoju zemlju znati da zaštitimo - rekao je Vučić, dodajući da Srbija hoće rešenje za migrantsku krizu jer će "u nekom trenutku morati da donese odluku".

Vučić je rekao da su migrantska kriza i stabilizacija regiona problemi s kojima se Srbija danas suočava, jer u Srbiji danas ima gotovo 7.000 ljudi koji nemaju gde da odu, a da u Bugarskoj ima još toliko ljudi.

Očekuje se da se promeni odnos prema migrantskoj krizi, jer kako je rekao Vučić, više nema dece i roditelja i sirijskih izbeglica, nego najvećim delom ekonomskih migranata koji dolaze iz zemalja u kojima nema rata.

Bio sam ozbiljan kad sam pomenuo carinsku uniju na Balkanu, jer mislim da je to dobra ideja za sve zemlje na tom prostoru, izjavio je danas premijer Aleksanadar Vučić nakon razgovora s francuskim kolegom Manuelom Valsom.

- Znam da je ta ideja izazvala mnogo interesovanja i pažnje, ali bio sam ozbiljan kad sam to predložio i to nije prvi put da sam o tome govorio. Znam da to mnogima ne odgovara, posebno zbog suficita u trgovini koji ima Srbija, ali oni ne razumeju da bi tako i njima bilo bolje - rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje novinara kako komentariše činjenicu da Srbija ima bolje odnose s nekim zemljama Unije, nego s pojedinim susedima, Vučić je rekao da ne želi da se žali ni na koga, ali je primetio i "da smo uradili dobro kad nismo odgovorili na neke uvrede iz okruženja".

- Izrazio sam, međutim, zabrinutnost zbog učestalih nesporazuma i tenzija, ali sam uveren da možemo da ih prevaziđemo na miran i pristojan način - poručio je premijer i ponovio da je Srbija izabrala put mira, stabilnosti i ekonomskom prosperiteta.

Kad je reč o odnosima s Albancima na Kosovu i Metohiji, ocenio je da se i tu stvari kreću napred, dodao da je napretka bilo i tokom jučerašnjih razgovora u okviru briselskog dijaloga, istakavši da delegacija Beograda ni tim najnovijim rešenjima nije izgubila ništa od prava Srba koja su ranije postignuta.

Region je, primetio je, tema svuda, a u Francuskoj svakako, jer, ponovio je, Francuska dobro zna šta Srbija znači na Balkanu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner