Početna strana > Hronika > Voja Žanetić: Podsetnik za Ameriku
Hronika

Voja Žanetić: Podsetnik za Ameriku

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 31. maj 2015.

1. Pronaći neki razlog zašto je ova poseta Sjedinjenim Američkim Državama istorijska i to staviti na vrh liste izjava koje treba dati novinarima.

2. Izbegavati razgovore sa domaćinima na temu aviona ili "Zvezdanih staza", a zbog mogućih podsvesnih grešaka prilikom izgovaranja reči "vazduhoplov" i "teleportovanje". Proveriti u rečniku da li su te dve reči uopšte pravilno napisane u prethodnoj rečenici.

3. Prilikom čitanja liste sa zahtevima blagim pokretima pomerati glavu gore-dole, ali ne preterano brzo, da bi se stekao utisak razumevanja, ali ne nužno i prihvatanja.

4. U svakoj prilici kada domaćini izgovaraju reči "Rusija", "Moskva", "Putin" i njima slične, koncentrisano proizvoditi izraze lica koji simuliraju raspoloženja u rasponu od "Ne znamo o čemu pričate" do "Taman posla, odakle vam ideja da bismo mi to radili". Na pomen NIS-a ili parade u Moskvi čupati kose u očaju.

5. Pre polaska ili tokom samog puta pogledati filmove "Spasavanje vojnika Rajana", "Bitka za Alamo" ili tako nešto herojsko ili tragično ili oboje. Pokušati biti u raspoloženju glavnih junaka tih ostvarenja, a u slučaju da se povede razgovor o Kosovu, izbegavati upotrebu termina Metohija.

6. Na pitanje domaćina šta uopšte piše u toj Platformi odgovarati sleganjem ramenima, nehajnim odmahivanjem ruke ili rečenicama tipa "Ma ko će to da čita", "Nisam stigao, imao sam pametnija posla" ili "Ništa ja to nisam razumeo".

7. U slučaju da se povede razgovor o Evropskoj uniji, biti veoma oprezan. Pohvale na račun Angele Merkel davati samo ako domaćini to počnu da rade prvi i ako postoji sigurnost da domaćini to ne rade samo da bi testirali gosta i njegovu lakovernost i naivnost.

8. Neumereno hvaliti politiku domaćina prema Bliskom istoku, Avganistanu ili bilo kom delu sveta na kome je izazvan haos istom tom politikom. Izražavati apsolutnu uverenost da je dalju eskalaciju tog haosa moguće sprečiti bombardovanjima uz pomoć dronova i finansiranjem novih generacija džihadista.

9. Tokom neformalnih razgovora ne protiviti se kada domaćini između redova natuknu da bi bilo dobro da Balkan bude neka vrsta evropske Južne Amerike (bez Brazila, naravno) i da je ideja o grupi banana-država kao stvorena za buduću organizaciju našeg regiona i njegovu poziciju u svetu.

10. Ako se pokrene razgovor o razlozima nastanka ekonomske krize, izbegavati razgovor o tome da je lom američke berze izazvao Drugi, a verovatno će i Treći svetski rat.

11. O Kinezima govoriti sa prezrenjem, uz izražavanje čvrstog uverenja da nijedna zemlja ne može od domaćina preuzeti ulogu najveće ekonomske sile. Kad smo kod toga, izbegavati razgovor o javnom dugu, kako našem tako i domaćinovom.

12. Ukoliko domaćin zapreti davanjem podrške sadašnjoj opoziciji, to jest napuštanjem podrške ranijoj opoziciji, ne menjati izraz lica, ne treptati i ne izgovarati ništa drugo osim "Neće za time biti potrebe".

13. Davati nekritičke komplimente američkom gasu: lepše gori, bolje miriše, ima baš lepu boju, dobar je za upaljače ili šta god već padne na pamet. Ukoliko domaćin u daljem razgovoru ne pomene Kumanovo, znači da su komplimenti upalili. Ne bi bilo loše pomenuti dvolične Turke i Mađare.

14. Govoriti o NATO u superlativima. Kad se pomene bombardovanje Srbije, velikodušno odmahnuti rukom.

15. Vratiti se kući i proveriti za koliko je smanjen rejting, potom hitno raditi na oporavku istog.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner