понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вљора Читаку на седници СБ УН: Србија живи у паралелном универзуму – “Косово” није мање држава због тога што га Србија не признаје
Хроника

Вљора Читаку на седници СБ УН: Србија живи у паралелном универзуму – “Косово” није мање држава због тога што га Србија не признаје

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. фебруар 2017.

Приштина - Амбасадорка Косова у САД Вљора Читаку рекла је на седници Савета безбедности УН да Косово није мање држава због тога што га Србија не признаје.

"Косово је слободна и независна држава коју је признао највећи број слободних нација у свету... Косово је чланица више од 50 међународних и регионалних организација и на јасном је путу да постане чланица ЕУ и надамо се врло брзо и УН", казала је Читаку на седници на којој је разматран нови извештај о раду УНМИК.

Она је рекла да Србија живи у паралелном универзуму и да је реалност да је Косово слободна, независна и суверена држава. 

Косовска амбасадорка је истакла да је печат независности Косова одлука Међународног суда правде који је пресудио да Косово није погазило никакав међународни закон проглашавањем независности. 

"Чињеница да нас Србија не признаје, не чини нас мање државом", рекла је Читаку. 

Читаку је казала да су једностране провокације из Србије уперене на дестабилизацију Косова и поручила да Србија живи у паралелном универзуму непризнавања независности Косова. 

Према њеним речима, Србија је уместо да се суочава са сопственом прошлошћу изабрала пут порицања. 

У том контексту она је поменула и воз који је кренуо из Београда за Косовску Митровицу и који је, како је рекла, био покривен мржњом са знацима да је Косово Србија на 21 језику. 

"Не треба хвалити Србију што је зауставила воз пре уласка на Косово, јер не треба да се награди за проблем који је сама створила", рекла је Читаку. 

Она је казала и да Срби који живе на Косову не треба да буду таоци Србије и да их Србија користи као пионе. 

Читаку је на почетку обраћања представницима земаља чланица изразила саучешће поводом смрти сталног представника Руске Федерације у УН, амбасадора Виталија Чуркина. 

Потом је говорила о ратним злочинима извршеним на Косову, посебно оним у општини Ђаковица. Рекла је такође да је у Србији "нула оптужених или осуђених за ратне злочине на Косову". 

"Сва неправда која је нанета Косоварима, убиства и друго нису нас омели да следимо своју судбину. Хуманизам је способан да оствари чуда. Дошло је време да идемо напред", казала је Читаку. 

Она је рекла да је 1998-1999. године у Ђаковици убијено 1.655 цивила, док је 373 цивила убијено за мање од једног сата. Према њеним речима, око 3.000 жена је силовано, на стотине их је нестало, а куће, школе и верски објекти су уништени, али православна црква у Ђаковици ниједном није нападнута. 

Читаку је притварање и задржавање лидера Алијансе за будућност Косова и бившег премијера Косова Рамуша Харадинаја у Француској по потерници Србије оценила прогоном.

"Господин Харадинај је проглашен невиним два пута од стране Хашког трибунала. Ово није правда, ово није криивчно гоњење, то је прогон", казала је Читаку и додала да је потерница против Харадинаја акт Србије који има за циљ да врати историју уназад.Говорећи о заједници општина са српском већином по бриселском споразуму. 

Читаку је навела да ће она бити формирана једино у складу са Уставом Косова и без извршних овлашчења. 

"Основаћемо Асоцијацију у складу са нашим Уставом али без икаквих извршних овлашчења", казала је она. 

Читаку је рекла да је Косово има правна и уставне мере да осигура гарантовање права Срба у складу са косовским уставом и да ће сви договори постигнути у Бриселу бити примењени. 

Када је реч о формирању оружаних снага Косова, Читаку је рекла да је то легитимна и суверена одлука косовских власти.

"Харадинај ће бити ослобођен "

Косовска амбасадорка у САД Вљора Читаку рекла је у Њујорку да се у Приштини очекује да ће француски суд ослободити Рамуша Харадинаја.

Она је навела да ће француски суд утврдити да његово хапшење, по Интерполовој потерници на захтев Србије, представља прогон а не правду.

"Не сумњамо да ће тај кафкијански процес бити окончан ускоро и да ће се Харадинај вратити на Косово", рекла је она на седници СБ УН о Косову.

Оно што је узнемирујуће је то што се Србија, како каже, не суочава са прошлошћу и са стварним злочинима почињеним 1999. године, већ бира пут негације, а оне који су чинили злочине поставља на високе функције, као што је случај са генералом Диковићем. 

Како тврди Вљора Читаку, ОВК није терористичка организација већ "најуспешнији ослободилачки покрет у скоријој историји". 

Она тврди и да се Косово свакодневно суочава са провокацијама Србије с циљем дестабилизације и у том контексту она је поменула воз који је из Београда кренуо ка Косову, а који је она описала као воз "напуњен мржњом" и на којем је исписан слоган "Косово је Србија". 

"Да ли ико има идеју шта је Србија мислила и да ли бисте ви дозволили да се исто десило у вашој земљи?", упитала је она додавши да не треба хвалити Србију због тога што је зауставила воз јер се играла и пиромана и ватрогасца. 

"Слична ствар је и са зидом у Митровици, који је потом уклоњен од стране оних који су га поставили. Те игре морају да се обуставе", рекла је Вљора Читаку, додавши да косовски Срби треба да буду господари свог живота. 

Како тврди Вљора Читаку, биће примењени сви постигнути споразуми, биће успостављена ЗСО али, како каже, искључиво у складу са косовским уставом и без икаквих извршних и легислативних овлашћења. 

"Србија нас неће држати као таоца своје проблематичне прошлости", каже пна. 

Она је такође рекла да Приштина неће ни са Србијом ни са било ким другим дискутовати о формирању оружнаих снага, јер је то легитимна и суверена одлука Косова. 

Наводећи да је "српски председник (Николић) у јануару позвао на рат", Вљора Читаку каже да је очигледно да рата неће бити. 

"Ми на Косову знамо ко смо и шта желимо - мир, дијалог, помирење, али никад потчињеност", тврди она. 

Вљора Читаку такође сматра да је губљење времена и средстава УН то што се СБ окупља свака три мсеца а да на Косову постоји мисија која, како каже, више нема сврху. 

Додала је да су Косово признали и Багладеш и Сингапур. 

Она је изразила жаљење због смрти шефа руске мисије Виталија Чуркина, додавши да су имали различите ставове у готово свему, али да цени његов допринос.

(Танјуг, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер