Početna strana > Hronika > Vladimir Šeks: Srbija uzima ulogu policajca i Haškog suda za propalu SFRJ
Hronika

Vladimir Šeks: Srbija uzima ulogu policajca i Haškog suda za propalu SFRJ

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. septembar 2011.

Potpredsednik hrvatskog Sabora Vladimir Šeks izjavio je danas u Đakovu da je Srbija uzurpirala sebi pravo da se ponaša kao pravosudni "žandarm i policajac" za propalu Jugoslaviju, što Hrvatska ne može prihvatiti.

"No, treba znati i da je zakon o preuzimanju uloge suda u Hagu Srbija donela još 2003. godine, ali su te odredbe na snagu stupile u januaru 2010", rekao je Šeks, koga je Viši sud u Beogradu optužio za ratne zločine i genocid u Vukovaru 1991. godine.

Prema njegovim rečima, za te odredbe u Hrvatskoj niko nije znao, piše zagrebački "Večernji list".

On je kritikovao hrvatsku ambasadu u Beogradu za koju je rekao da nije pratila šta se dešavalo i koja je, kako je rekao, trebalo da izvesti Ministarstvo inostranih poslova i sve u Hrvatskoj.

Prema njegovim rečima, zakon o ništavnosti pravnih akata bivših pravosudnih organa i vojnih sudova JNA, s pravne strane gledišta, ne može primorati Srbiju da odustane od podizanja optužnica i uloge Haškog suda.

To, međutim, tvrdi Šeks, može biti snažna poluga putem koje bi zemlje bivše Jugoslavije izvršile pritisak da Srbija odustane od tog zakona.

"Takođe, i pritisak prema Evropskoj uniji, jer je to izvan svih evropskih pravnih standarda", rekao Šeks.

Treba voditi računa da je Hrvatska podnela tužbu za genocid, Srbija protivtužbu za genocid i sad ove optužnice treba da budu podrška toj tužbi za genocid, rekao je Šeks.

Iz Srbije su u Hrvatsku nedavno stigle optužnice Višeg suda u Beogradu protiv Šeksa, Ivana Vekića, Branimira Glavaša i Tomislava Merčepa koji se terete za ratne zločine i genocid nad Srbima u Vukovaru.

Merčep u zatvorskoj bolnici čeka početak suđenja za likvidacije srpskih civila po Zagrebu i zapadnoj Slavoniji, dok Glavaš u BiH, gde je pobegao pre izricanja presude, služi kaznu zbog ubistava desetoro srpskih civila po Osijeku 1991. godine.

Protiv Vekića, koji je bio ratni ministar unutrašnjih poslova, i Šeksa još nije bilo postupaka, piše „Večernji“.

(Mondo)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner