Početna strana > Hronika > Vladika Jovan: Sukob na KiM je sukob pravoslavlja sa islamskim radikalizmom i ateističkim sekularnim Zapadom
Hronika

Vladika Jovan: Sukob na KiM je sukob pravoslavlja sa islamskim radikalizmom i ateističkim sekularnim Zapadom

PDF Štampa El. pošta
petak, 04. oktobar 2013.

 OKRUGLI sto „Kosovsko pitanje: juče, danas, sutra“ održan je 2. oktobra u Moskvi - u Ruskom institutu za strateška istraživanja.

        U radu skupa su učestvovali episkop Lipljanski Jovan (Ćulibrk), profesor Darko Tanasković, javne ličnosti Oliver Ivanović i Mlađan Đorđević. Ruski učesnci su bili predstavnici Državne Dume RF, Moskovske patrijaršije, Rossotrudničestva, Fonda „Istorijska perspektiva“, Fonda Gorčakova, analitičari RISI, predstavnici štampe i ambasada balkanskih država.   

        U svom obraćanju prisutnima, episkop Jovan je istakao da je sukob na Kosovu - sukob pravoslavne civilizacije kako sa islamskim fundamentalizmom i radikalizmom, tako i sa ateističkim sekularnim Zapadom.

        Vladika je posebno ukazao da pravoslavna vera kosovskih Srba, koja je izdržala i oganj i mač, privlači ljude koji traže duhovni spas, a među takvima su i zapadni mirovnjaci i kosovski Albanci.

        „Lično poznajem bar tri visoka oficira KFOR koji su prešli u pravoslavlje“ - rekao je episkop Jovan. „Što se tiče Albanaca, kod mene u Pećku patrijaršiju, pa čak i u Beograd, dolaze uticajni, poštovani predstavnici kosovskih Albanaca, koji mole za blagoslov i pomoć. U situaciji masovnog pojavljivanja u regionu selafija i vehabija - mnogi sekularno orijentisani Albanci, jedino u pravoslavnoj crkvi vide snagu koja se može suprostaviti tim fanaticima...“.   

        Govor Episkopa Jovana je razvio i dodatno izoštrio profesor Tanasković, koji je govorio o aktuelnoj turskoj ekspanziji na Balkan.

        „U kosovskom sukobu Turci najveći akcenat stavljaju na Albance, pri čemu u ovoj situaciji Turci deluju na štetu turskog i poturčenog stanovništva Kosova (Goranaca, Srba-muslimana). Predstavnici turskih zajednica na Kosovu su se više puta obraćali Istanbulu govoreći da ne podržavaju nezavisnost Kosova i da bi želeli da ostanu u sastavu Srbije. Međutim, turske vlasti su im nedvosmisleno stavile do znanja da su im interesi Albanaca bliži, nego interesi njihovih sunarodnika“ - ukazao je profesor Tanasković.

        „Na kosovske Srbe se vrši pritisak od strane militantnog islama, Evropske unije i SAD. Indikativno je da se njihovi interesi, koji su u početku bili veoma različiti, u kosovskom regionu potpuno poklapaju. Svima njima je potrebno uništavanje slovenskog Kosova“ - zaključio je profesor Tanasković.   

        Predstavnik srpskih zajednica na severu Kosova Oliver Ivanović ispričao je da kosovski Srbi pokušavaju sopstvenim snagama da uspostave samoupravljanje u pokrajini, ne računajući na pomoć Zapada, kao ni Beograda.

        Predsednik udruženja „Srpski kod“ Mlađan Đorđević, koji je rođen u Prizrenu, podsetio je na to kako su 60-ih godina prošlog stoleća socijalističke vlasti proterivale Srbe sa Kosova. On je takođe ispričao šta se radi u Srbiji kako bi se sačuvao nacionalni identitet.

        „Dok mi pamtimo da smo Srbi - Kosovo će uvek biti sa nama“ - rezimirao je Đorđević.   

(Fakti)