Početna strana > Hronika > "Vlada Kosova" počela nezakonite radove u zaštićenoj zoni oko manastira Visoki Dečani
Hronika

"Vlada Kosova" počela nezakonite radove u zaštićenoj zoni oko manastira Visoki Dečani

PDF Štampa El. pošta
subota, 26. maj 2018.

 Kosovska vlada započela je nezakonite radove na magistralnom putu Dečani-Plav (Crna Gora) u zaštićenoj zoni oko manastira Visoki Dečani. Ni to što je reč o zaštićenoj zoni, ni to što se krše kosovski zakoni i standardi UNESKO, nije je sprečilo da izvede bagere.

Episkop raško-prizrenski Teodosije danas je obavestio predstavnike Evropske unije, OEBS-a i KFOR-a o početku radova, kojima je objasnio da je izgradnja ovakvih puteva u zaštićenim zonama najstrože zabranjena Zakonom o specijalnim zaštićenim zonama koje je usvojila Skupština Kosova.

- Kršenje ovoga zakona, pored upornog odbijanja registracije dečanske zemlje po odluci Ustavnog suda Kosova od pre dve godine, predstavlja još jedan flagrantan primer institucionalnog bezakonja koji se sprovodi od strane samih kosovskih institucija - piše u saopštenju Eparhije.

Takođe, navodi se da su danas zaštićenu zonu posetili predstavnici OEBS-ovog monitoring tima i evidentirali štetu koja se nanosi radom bagera i uništavanjem prirodne sredine prostora koji, pored toga što je zaštićena zona, pripada i Nacionalnom parku Prokletije.

Tim povodm reagovao je i američki ambasador u Srbiji Kajl Skot koji je upozorio albanske vlasti da poštuju zakon koji zabranjuje gradnju u okolini manastira.

- Pitanje građnje puta u blizini Dečana je zatvoreno 2014. godine i potvrđeno još jednom pre dve nedelje. Prema kosovskim zakonima gradnja u blizini manastira Dečani je nelegalna. Poštujte zakon - napisao je Skot.

I Tači ugrožvao zaštićenu zonu

Inače, ovo nije pri put da kosovske vlasti pokušavaju da magistralni put izgrade kroz zaštićenu zonu. To se desilo i 2014. godine kada je tadašnji premijer Kosova Hašim Tači otvorio početak radova na obilaznici koja ide oko zaštićene zone manastira. Ti radovi su tada zaustavljeni.

Međutim, inicijativu za gradnju puta pored manastira krajem prošle godine obnavlja sadašnji kosovski premijer Ramuš Haradinaj.

U Eparhiji Raško-prizrenskoj navode da nisu protiv gradnj puteva, ali ističu da izgradnja magistralnog puta neposredno pored najznačajnijeg UNESKO spomenika svetske kulturne baštine na ovom prostoru predstavlja ne samo kršenje postojećeg zakona, već anti-civilizacijski čin koji će naneti veliku štetu manastiru Visoki Dečani.

- Put će dovesti do povećanja saobraćaja, prolaska teških vozila, dodatnog zagađenja i buke koji će prostoru oko manastira kao jednoj od retko sačuvanih oaza mira i tišine naneti nepopravljivu štetu - navodi se u saopštenju.

Zanimljivo je i da je kosovsko Ministarstvo infrastrukture prvobitno prihvatilo ideju da se radi obilaznica a ne magistralni put pored manastira, ali je danas i ova odluka prekršena početkom intenzivnih radova na proširenju postojećeg makadama i uništavanjem vegetacije.

- Na samo 400 metara od manastira postavljena je tabla sa nazivom projekta iza koga stoji Ministarstvo infrastrukture Kosova. Po putu se mogu videti teške mašine i bageri koji ubrzano usecaju put u brdo menjajući sliku pejzaža koji je vekovima bio sačuvan - piše u saopštenju Eparhije.

Protivzakonita gradnja

Inače, Komisija za specijalne zone već je održala dva sastanka na kojima su prezentovane pravne analize timova EU kancelarije i misije OEBS-a koje stoje, kao uostalom i predstavnici zemalja Kvinte u Prištini, na čvrstom stavu da je gradnja ovog magistralnog puta protivzakonita i da nanosi štetu Kosovu.

- Ovaj stav je više puta ponovljen kosovskom premijeru od najviših međunarodnih predstavnika na Kosovu i Metohiji - piše u saopštenju Eparhije.

Navodi se i da EU finansira novi magistralni put između Peći i Crne Gore u višim deonicama Rugovske klisure (dovoljno udaljeno od Pećke Patrijaršije), i da je taj projekat u sklopu evropskog programa povezivanja prostora Zapadnog Balkana. Zato je, kažu u Eparhiji raško-prizrenskoj, neshvatljivo zašto vlada Kosova insistira na izgradnji drugog magistralnog puta samo 17 kilometara južnije, i to neposredno pored manastira Visoki Dečani, što je u direktnoj suprotnosti sa Zakonom.

- Ovaj najnoviji potez kosovskih institucija duboko narušava bilo kakvo institucionalno poverenje i poštovanje u primenu postojećih zakona kao i odluka kosovskih sudova, koji očigledno ne važe na prostorima opštine Dečani. Istovremeno, ovim se de fakto blokira rad mešovite Komisije za zaštićene zone jer se radovi odvijaju protivno zakonu po pravnom tumačenju kancelarije EU i OEBS-a - piše u saopštenju Eparhije.

Dve decenije pod zaštitom

Inače, manastir Visoki Dečani je već 20 godina pod vojnom zaštitom zbog četiri oružana napada nakon 1999. godine i pokušaja terorističkog napada 2016. godine od strane grupe naoružanih kosovskih islamista, koje je kosovska policija pustila na slobodu narednog dana sa uslovnom kaznom zbog nezakonitog posedovanja oružja.

- Loša bezbednosna situacija, odsustvo vladavine prava i zakona, etnička diskriminacija i nepoštovanje sopstvenih zakona nanose štetu ne samo građanima opštine Dečani, već i svim građanima na Kosovu i Metohiji - navode u Eparhiji, gde ističu da ako se ovakva situacija nastavi, biće jasno da "kosovski zakoni koji se tiču zaštite kulturne baštine više ne vrede jer ih ruši sama vlada Kosova koja je izabrana da bi ih čuvala i primenjivala".

Zaštićena zona manastira

Inače, zaštićena zona manastira Dečani uspostavljena je još 2005. godine, i njome je područje oko manastira i kanjon reke Bistrice proglašen za specijalnu zonu pod neposrednom brigom Unmika.

To znači da na tom postoru nije dozvoljena gradnja, industrijska i trgovačka aktivnost, kao ni eksploatacija prirodnih resursa u kanjonu bez odgovarajućeg odobrenja Unmika. Manastir Visoki Dečani je uvršćen na listu svetske kulturne baštine UNESK-a u junu 2004. godine.

Đurić: Sprečite Hodžine sledbenike da unište biser čovečanstva

Zahtevamo od međunarodnih institucija na Kosovu i Metohiji da hitno spreče protivzakonito i anticivilizacijsko ugrožavanje manastira Visoki Dečani, izgradnjom magistralnog puta u neposrednoj blizini tog srpskog srednjovekovnog bisera, kaže direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

- Ova situacija objašnjava zašto su Visoki Dečani na listi ugrožene svetske kulturne baštine i od koga su ugroženi - naveo je Đurić.

Prema njegovim rečima, međunarodna zajednica dužna je da spreči ideološke sledbenike Envera Hodže i Ljavdrima Muhadžerija u vandalskom uništavanju onoga što nije samo srpski i hrišćanski biser, već baština čitavog čovečanstva.

- I mnogi Albanci su kroz istoriju gajili poštovanje prema toj nemanjićkoj zadužbini, ali ispostavlja se da su pojedini njihovi potomci regresirali u kulturnom i civilizacijskom smislu - ocenio je Đurić.

On je istakao da će Srbija one koji ugrožavaju srpsku baštinu na Kosovu i Metohiji tretirati kao neprijatelje kulture, hrišćanske civilizacije i srpskih nacionalnih interesa.

Reagovala je i Srpska lista, koja je najoštrije osudila nezakonitu gradnju unutar zaštićene zone oko Manastira Visoki Dečani, i najavila da će u ponedjeljak, 28. maja, pokrenuti interpelaciju povodom ovakvog delovanja, a nadležnim ministarstvima podneti poslanička pitanja.

Srpska podseća da se na ovaj način krši zakon o zaštićenim specijalnim zonama i ugrožava jedan od najznačajnijih spomenika kulture i verskog identiteta srpskog naroda, ali i svetska baština, koji se nalazi na listi Uneska.

- Vlada Kosova još jednom je pokazala da joj "zakon leži u topuzu, a tragovi smrde nečoveštvom", i da sprovodi otvoreno institucionalno nasilje nad imovinom SPC - navela je Srpska lista, koja je podsetila da je Manastir Visoki Dečani četiri puta bio na meti ekstremista, da je pod zaštitom vojnika KFOR-a 19 godina, i da čak ni presude Vrhovnog suda Kosova o povratku imovine manastiru nije poštovala opština Dečani.

Eparhija raško-prizrenska saopštila je ranije danas, povodom početka radova na magistralnom putu Dečani-Plav, kroz zaštićenu zonu manastira Visoki Dečani, da kosovska vlada na najgrublji način ugrožava jedan od najznačajnijih UNESKO spomenika na Balkanu, i da se radovi sprovode protivno kosovskom zakonu i standardima UNESKO.

(Blic - Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner