Početna strana > Hronika > Vikiliks: Kina i ujedinjena Koreja
Hronika

Vikiliks: Kina i ujedinjena Koreja

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. decembar 2010.

Kina se sprema za mogući kolaps komunističkog režima u Severnoj Koreji, i ako do toga dođe neće se protiviti ujedinjenju Severne i Južne Koreje - slično ujedinjenju nekadašnje dve Nemačke.

Tako u najkraćem glasi najnovije otkriće londonskog dnevnika Gardijan, čiji su novinari "pročešljali" poverljive američke diplomatske depeše do kojih je došao internet sajt Vikiliks.

Deo posmatrača odmah je upozorio da će, sve i da je to tako, objavljivanje takve informacije "samo usporiti promenu kineske politike prema Severnoj Koreji".

Neminovno se postavlja i pitanje koliko će ova priča promeniti celokupnu svetsku diplomatiju.

Aktuelan problem svetske politike

Najnovije otkriće iz tajnih diplomatskih dokumenata tiče se problema koji je u svetskoj politici prilično aktuelan - Severne Koreje.

Koliko prošle nedelje smo saznali da ta zemlja ima pogon za obogaćivanje uranijuma, a onda je usledio i težak oružani incident izmedju Severne i Južne Koreje.

Zapad je još jednom upro prstom u Kinu, kao jedinu zemlju koja može da izvrši pritisak na severnokorejski režim, ali Peking do sada ničim nije pokazao da je spreman nešto konkretno i da uradi.

Međutim, sada iz poverljivih američkih i diplomatskih depeša saznajemo da je nekima u Pekingu dosta Pjongjanga. Dejvid Lig je urednik u londonskom Gardijanu, jednom od listova koji su dobili depeše i objavljuju njihove najvažnije delove.

"Izgleda da su kineski funkcioneri rekli južnokorejskim zvaničnicima, a onda je to došlo i do ušiju američkih diplomata, da je Peking spreman da prihvati ponovno ujedinjenje Severne i Južne Koreje. Izgleda takođe da kinesko rukovodstvo gubi strpljenje za Severnu Koreju, i da u Pekingu prave planove za slučaj da se režim uruši i da iz Severne Koreje ka Kini krene talas izbeglica. Kinezi prema toj depeši smatraju da se Severna Koreja ponaša kao razmaženo dete, i da je njen nuklearni program pretnja svetskoj bezbednosti."

Napuštanje dosadašnje strategije

Sve to su navodno početkom ove godine visokom južnokorejskom zvaničniku rekli mladji funkcioneri u kineskoj komunističkoj partiji, a onda je taj južnokorejski zvaničnik to preneo američkom ambasadoru koji je o tome poslao depešu u Vašington.

Da li se Peking zaista sprema da napusti dosadašnju strategiju po kojoj je postojanje Severne Koreje korisno jer stvara tampon izmedju Kine i Južne Koreje i sprečava američka vojska stacionirana u Južnoj Koreji izadje na kinesku granicu?

Ili je južnokorejski zvaničnik preuveličao ono što je čuo u Pekingu zato što je što upravo ono što Seul priželjkuje?

Novinari taj odgovor nisu dobili na redovnoj konferenciji za novinare portparola kineskog ministarstva inostranih poslova. Kina je, prema njegovim rečima, primila k znanju sve relevantne izveštaje, i nada se da će američka strana na odgovarajući način rešiti relevantna pitanja.

Sadržaj dokumenata nećemo komentarisati, dodao je portparol, alli šta kažu oni koji sve ovo gledaju sa strane?

"Kinezi ne menjaju politiku"

Nekadašnji britanski ministar inostranih poslova Malkolm Rifkind ne misli da Kinezi menjaju politiku prema Severnoj Koreji.

"Malo je verovatno da će doći do neke dramatične promene, ali neizbežno je da se u Kini pitaju koliko je zaista Severna Koreja njihov saveznik. Režim u Pjongjangu je trenutno ogroman izvor nestabilnosti, a i sama činjenica da Severna Koreja poseduje nuklearno oružje je utiče na Kinu. Moguće je dakle da je kineska politika prema Severnoj Koreji počela da se menja. Ali sve i da je Kina počela da menja politiku, što bi bilo istorijskog značaja, činjenica da je nagoveštaj toga sada dospeo u javnost će odložiti promenu za nekoliko godina. I to je možda tragična posledica curenja ovih diplomatskih depeša. To istovremeno pokazuje koliku štetu može izazvati curenje tako osetljivih informacija iz privatnih razgovora medju diplomatama."

Drugi osnivač sajta Vikiliks, Australijanac DŽulijan Asanž, trpi još oštrije kritike - Hilari Klinton ga je optužila za napad na medjunarodnu zajednicu.

"Ta osoba je sebi dala za pravo..."

To kaže i Kolin Grafi, profesor diplomatije i nekadašnji američki državni podsekretar:

"Svrha tih diplomatskih depeša i prepiske je da diplomate osete šta se dešava tamo gde su poslate. I diplomate moraju da budu u stanju da iskreno izveštavaju o tome, bez straha da će njihove beleške jednoga dana biti objavljene. Ta osoba je sebi dala za pravo da odlučuje o tome kako naše diplomate komuniciraju. Nijednoj zemlji nije u interesu da njene diplomate budu onemogućene da u poverenju sa zemljom koja ih je poslala razgovaraju o onome što se dešava."

Oni koji brane objavljivanje poverljivih dokumenata ukazuju međutim da gradjani imaju pravo da znaju šta se dešava iza scene. Taj stav deli i bivši britanski diplomata Karn Ros, koji je napustio Forin ofis i osnovao organizaciju koja se zalaže za otvoreniju, manje tajnovitu diplomatiju.

On veruje da će ova epizoda zauvek izmeniti diplomatiju:

"Mislim da ćemo biti u stanju da datiramo diplomatiju na onu pre i posle Vikiliksa. Dospeće ovako velikog broja diplomatskih dokumenata u javnost šalje vrlo jasnu poruku kroz diplomatski sistem. Poruka je da kao diplomata više ne možete da budet sigurni da ono što napišete u svojim depešama neće dospeti u javnost. To će značiti da će diplomate prestati da beleže vrlo osetljive detalje. Pristup diplomatskim depešama će imati daleko manji broj ljudi, a to će u značajnoj meri uticati na funkcionisanje diplomatije širom sveta."

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner