Početna strana > Hronika > Venecijanska komisija poslala oštre kritike izmena Zakona o narodnim poslanicima
Hronika

Venecijanska komisija poslala oštre kritike izmena Zakona o narodnim poslanicima

PDF Štampa El. pošta
utorak, 05. april 2011.

Beograd -- Venecijanska komisija poslala oštre kritike izmena Zakona o narodnim poslanicima. Nema političke volje za sve promene, poručuju iz Beograda.

U izveštaju Venecijanske komisije navodi se da izmene Zakona o izboru poslanika nisu u "skladu sa demokratskim principima".

Komisija ocenjuje da predlog da se blanko ostavke ukinu, ali da se poslaniku zabrani da prelazi iz kluba u klub, nije po evropskim pravilima igre. Zameren je i prevelik uticaj stranaka na institucije.

Kao primer, navedeno je da je zabrinjavajuća preterana uloga parlamenta prilikom imenovanja zaposlenih u pravosuđu. Time se pojačava rizik stvaranja sistema u kom su sve funkcije podeljene između partija. Takođe, kritikovana je namera vlasti da se kandidati u Skupštinu raspoređuju po ključu - 50 odsto po redosledu sa izborne liste, a ostatak po željama partija. Venecijanska komisija smatra da će "srednjeročno ili dugoročno neizbežno morati da se menja" član Ustava Srbije po kome poslanik pod uslovima predviđenim zakonom ima pravo da vrati mandat partiji na čijoj listi je izabran.

"Pre izlaska na birališta mora se znati formula po kojoj će se poslanici smeštati u klupe. Pravila igre moraju biti takva da ”karte” za Skupštinu dobiju samo oni koji su u vrhu lista kandidata i oni koji su dobili najviše glasova u svojim izbornim jedinicama. Ostala kombinatorika - proizvoljno kadriranje ”po kumovskim” vezama i to tek posle glasanja - nije dozvoljena. Građani na listićima moraju imati imena svih 250 kandidata", pišu "Večernje novosti". Nije prihvaćen ni argument srpske strane ”da ne postoji konsenzus za temeljne reforme političkog sistema”.

Naši su se pozivali i na sada već čuveni član Ustava 102, koji kaže da poslanik može staviti mandat na raspolaganje stranci, ali je EU preporučila da se u narednom periodu ovaj stav najvišeg pravnog akta mora menjati. Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović rekla je za "Novosti" da će, prilikom izrade konačne verzije teksta, u obzir biti uzete primedbe Venecijanske komisije i da će se zakon brzo naći u proceduri. "Predložili smo da se ukinu blanko ostavke kao mogućnost manipulacije mandatom, ali da poslaniku ostane na volju da li će ga prepustiti partiji. Ustav kaže da je poslanik slobodan da, pod uslovima predviđenim zakonom, vrati mandat poslaničkoj grupi. Takođe, kada smo rekli da nema političke volje da se sada detaljno menja politički sistem, nismo mislili na reforme u celini, nego samo na pojedina pitanja", dodala je ona.

Prvi test u tome koliko su vlasti spremne da poslušaju preporuke Venecijanske komisije biće već sledeće nedelje. Tada će se, najverovatnije, Zakon o finansiranju političkih partija, koji je već prošao dve ”supervizije” ove komisije, naći na sednici Vlade.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Miroslav Petković pitao je danas kada će poslanici biti upoznati sa izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika za koje je Venecijanska komisija ocenila da nisu u skladu sa evropskim standardima i demokratskim principima.

U okviru vremena za postavljanje poslaničkih pitanja u Skupštini Srbije, Petković je pitao predsednicu parlamenta Slavicu Đukić Dejanović ko je napravio taj predlog izmena zakona i ko ga je uputio Venecijanskoj komisiji.

Prema njegovim rečima, pre mesec dana je u Skupštini formirana radna grupa za pripremu izmena tog zakona kojim bi se ukinula praksa blanko ostavki. Ta grupa, naveo je, održala je samo jedan sastanak kojem nisu prisustvovali predstavnici svih poslaničkih grupa.

(B92)