Početna strana > Hronika > Večernje novosti: Srbija tokom 2014. za pregovore sa EU potrošila više od pet miliona evra
Hronika

Večernje novosti: Srbija tokom 2014. za pregovore sa EU potrošila više od pet miliona evra

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. april 2015.

PRECIZNIH podataka koliko su Srbiju do sada koštali pregovori sa EU nema, a prema gruboj računici, samo za jednoipogodišnji proces skrininga, odnosno za analizu 35 poglavlja, koja je nedavno završena, izdvojeno je skoro milion evra.

Kako nam je rečeno u Vladi, još nije podvučena crta o troškovima, jer se proces integracija finansira iz kasa nekoliko institucija, koje iz svog budžeta pokrivaju organizovanje sastanaka, putovanja i ostale rashode svojih službenika uključenih u ovaj posao.

Država je prošle godine ukupno za sve evropske poslove izdvojila više od pet miliona evra, preko Kancelarije za EU i ministarstva bez portfelja za evropske integracije i spoljnih poslova, a slična suma predviđena je i za ovu godinu.

Veći deo tog novca namenjen je podršci pregovorima o članstvu, a prema podacima Kancelarije za EU, skoro 3.000 državnih službenika bilo je angažovano u pripremi skrininga. Samo tokom prošle godine održano je 50 sastanaka u Briselu i Luksemburgu. Skrining je efektivno trajao 126 radnih dana, a tim povodom organizovano je tačno 1.989 putovanja iz Beograda u Brisel!

Prosečna avio-karta za Brisel košta oko 200 evra, tako da po gruboj proceni ispada da su troškovi prevoza za oko 2.000 putovanja koštali oko 400.000 evra. Neka je plaćeno samo po jedno noćenje za naše državne službenike, to je još dodatnih 200.000 evra, pa otprilike još toliko za dnevnice, koje za Belgiju iznose 103 evra...

Srbija u ovom poslu donekle može da se osloni na finansijsku pomoć i iz EU, preko pretpristupnih fondova, ali i od donatora, među kojima prednjače Švedska i Nemačka. Ipak, najveći deo mora da pokriva sama, kao što i stoji u pregovaračkom okviru EU.

KORIST VEĆA OD TROŠKA

ŠEF parlamentarnog Odbora za EU Aleksandar Senić kaže nam da poslanicima nisu dostavljani troškovnici dosadašnjeg pregovaračkog procesa sa Briselom, ali naglašava da je to izuzetno komplikovan i zahtevan posao:

- Bez obzira na to koliko će nas koštati putovanja državnih službenika i sam proces integracija, korist koju građani imaju i koju će imati od EU, biće neuporedivo veća.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner