Početna strana > Hronika > Večernje novosti: Nemci postaju gazde "Telekoma"
Hronika

Večernje novosti: Nemci postaju gazde "Telekoma"

PDF Štampa El. pošta
petak, 23. januar 2015.

DOJČE telekom" je najozbiljniji kandidat za kupovinu "Telekoma Srbija", kako saznaju "Novosti". Da bi ušli na srpsko tržište Nemci će morati da plate više od milijardu evra, koliko je neophodno za većinski paket akcija najprofitabilnijeg domaćeg preduzeća. Celokupni proces privatizacije mogao bi da bude okončan najranije na jesen, s obzirom na to da će tender za izbor privatizacionog savetnika za prodaju "Telekoma" biti završen do maja.

Koliko će tačno kapitala država ponuditi, od 78,1 odsto akcija koje poseduje, i po kojoj ceni, proceniće upravo izabrani savetnik, a, na kraju, konačnu reč će dati Vlada. Prema saznanjima "Novosti", za naš "Telekom" zainteresovani su još i Austrijanci, Turci i operater iz Meksika, ali s obzirom na to da "Dojče telekom" pokriva gotovo čitav zapadni Balkan, osim Slovenije i Srbije skoro je sigurno da će upravo oni ući na srpsko tržište.

Veliki problem je, međutim, činjenica da je nemačka kompanija kupovinom operatera u okruženju, poput Makedonije, Slovačke, Hrvatske, Crne Gore i Mađarske, smanjivala broj zaposlenih za najmanje polovinu, a negde je otpušteno i dve trećine radnika. S druge strane, nepisano pravilo evropskih kompanija kaže da se oko pet procenata postignute cene ulaže u socijalne programe. Računica sindikata "Telekoma" je da bi po toj logici bez posla moglo da ostane najmanje 4.000 radnika. Kada se sve stavi na papir ispada da će radnici morati da se zadovolje sa po 750 evra po godini staža, na šta oni, kako kažu, neće pristati.

Sporazum koji su reprezentativni predstavnici zaposlenih potpisali još sa vladom Mirka Cvetkovića garantuje 950 evra za svakog radnika koji bude proglašen tehnološkim viškom. Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata, navodi da novih dogovora nije bilo, što znači da stari još važi.

- Privatizaciju bi trebalo odložiti za neka bolja vremena, jer će se zbog krize dobiti niža cena - kaže Cvetanović. - Uz profesionalni menadžment kompanija bi mogla još bolje da posluje. Ukoliko, međutim, privatizacioni savetnik odluči da je bolje prodati "Telekom" naši sindikati će učestvovati u izradi socijalnog programa za zaposlene.

Ovo srpsko preduzeće je u prošloj godini ostvarilo 14 milijardi dinara čistog profita, pa je to jedan od razloga zašto se sindikati oštro protive prodaji.

- Još nismo utvrđivali detalje, ali je jedan od predloga da ne bude otpuštanja radnika najmanje pet godina od prodaje kompanije, a za tehnološke viškove moraju biti obezbeđene visoke otpremnine - kaže naš sagovornik.

ODBIJENO 950 MILIONA EVRA

PRE četiri godine, procena je bila da cela kompanija vredi oko 2,2 milijarde evra, pa je tadašnja vlada za paket od 51 odsto tražila minimum 1,4 milijarde evra. Jedini ponuđač, austrijski "Telekom", nije bio spreman da izdvoji toliku sumu odjednom, već samo 950 miliona evra u kešu i ostatak za investicije, pa je tender propao.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner