Početna strana > Hronika > Večernje novosti: (Anti)heroj Varufakis
Hronika

Večernje novosti: (Anti)heroj Varufakis

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 02. avgust 2015.

NIKO nije tako munjevito ovladao svetskim medijima. Niko nije tom brzinom lansiran u orbitu nacionalnog ponosa, da bi aterirao u frustriranu realnost grčke svakodnevice. Prošavši put od "nacionalnog heroja" i "spasioca uništene grčke ekonomije", do potencijalnog "izdajnika" i "avanturiste", Janis Varufakis ni za jotu nije promenio stavove i način komunikacije. Naprotiv. Stoički podnoseći sve žešće napade u zemlji i orkestriranu kampanju medija sa Zapada da ga predstave kao Ciprasovu dvorsku ludu, odapinje strele ka finansijskim centrima moći.

Oglašava se svakog dana putem društvenih mreža, a najtiražniji svetski mediji se utrkuju da objave intervju sa njim. "Brend Varufakis" danaspredstavlja ekskluzivnu robu koja se dobro kotira na globalnom medijskom tržištu, bez obzira na to što većina njegovih bombastičnih izjava cilja same osnove evrozone i ideje o solidarnoj i ujedinjenoj Evropi, plus dodatno komplikuje uzavrelu političku atmosferu u Grčkoj.

Brzo se zaboravilo da je Varufakis isti onaj "neformalni roker" koji je zalutavši u visoku politiku sebi dopuštao da pred kamerama provocira predsednika Evrogrupe Jeruna Dajselbluma, omalovažava Volfganga Šojblea, a briselsku birokratiju zanemaruje kao "nekompetentnu i nedobronamernu".

Tada je to bio melem za dušu mnogim zemljacima koji su godinama trpeli reformski teror "trojke", koji je za nekoliko godina prepolovio primanja, 3,5 miliona Grka doveo na ivicu bede, a 65 odsto mladih u zemlji ostavio bez posla.

Pretenciozan, povremeno usiljeno opušten, bivši šef grčke ekonomije je vremenom dozlogrdio i onima koji su ga s početka nepodeljeno podržavali. Delovalo je kao da živi u TV studijima, hrani se na naslovnim stranama novina, odmara se na najposećenijim svetskim internet-portalima. Ostala je enigma kada pronalazi vremena za svoje čuvene tvitove, koji su često podizali buru i, pokazalo se, nepovratno urušili poverenje evropskih partnera. Cena je bila preskupa. I za Grčku, za vladajuću Sirizu, a najviše za Aleksisa Ciprasa.

Premijer je u nekoliko navrata pokušavao da artikuliše i relativizuje javne istupe svog najpouzdanijeg partijskog kolege, ali to se pokazalo uzaludnim poslom. Deo medija spekuliše da je upravo nezajažljiva Varufakisova glad za publicitetom bila pukotina koja se vremenom pretvorila u provaliju između njega i Ciprasa.

U masi svakodnevnih izjava, pravi politički skandal izazvao je tajno snimljen razgovor Varufakisa sa grupom investitora u Londonu. On je tada rekao da je još u decembru, mesec dana pre izbora, dobio nalog od Ciprasa da pripremi "plan B", koji je trebalo da se aktivira u slučaju da Centralna evropska banka blokira normalno funkcionisanje grčkih banaka. To se, odmah posle referenduma 5. jula, i dogodilo, ali "plan B" nikada nije aktiviran. Prema navodima Varufakisa, premijer Cipras je u noći slavlja iznenada napustio tu ideju.

Iako Varufakis tvrdi da prelazak na drahmu nije bio tema razgovora, navodna "licemernost dvojca Cipras-Varufakis", koji su javno prizivali dogovor sa Evropom, a tajno drahmu, izazvala je bujicu napada na doskorašnje kreatore "levičarske ekonomske revolucije".

Politička realnost, prema kojoj je Aleksis Cipras trenutno apsolutni lider bez ozbiljne alternative, delimično je neutralisala otvorene napade na premijera, ali zato je protiv Janisa Varufakisa zvanično pokrenut krivični postupak zbog "narušavanja ekonomske stabilnosti zemlje", a sve češće se koristi reč "izdaja".

Grčka danas ima mnogo veće probleme koje treba rešavati, ali iritantni Janis Varufakis je provokativnim ponašanjem uspeo da natakne metu na sopstvena leđa, pa se sa velikim interesovanjem očekuje sledeća epizoda nove grčke sage "od obožavanog buntovnika do izdajnika".

PRIPREMLjEN I PLAN "B"

UPRAVO "plan B", koji je podrazumevao pripremljen paralelni bankarski sistem, sa sve "hakovanim" ličnim podacima vlasnika depozita, transakcija i drugih poverljivih bankarskih iformacija, odvijao bi se u evrima, ali je podrazumevao i mogućnost u slučaju potrebe prelaska na domaću valutu - drahmu. Pride, Varufakis je optužio "interesne grupe koje su omogućile kreditorima da imaju kontrolu nad grčkom poreskom službom". Iz EU je po ubrzanoj proceduri stigao demanti da se radi o "manipulaciji i elementarnoj neistini".

Zvonko Šimunec

(Večernje novosti)