Početna strana > Hronika > Vašington post: Deset razloga zašto SAD više nisu zemlja slobodnih
Hronika

Vašington post: Deset razloga zašto SAD više nisu zemlja slobodnih

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 19. januar 2012.

Ugledni američki list "Vašington post" objavio je veliki tekst u kojem se direktno navode razlozi zbog kojih SAD više nije, kako se to često znalo nazivati, "zemlja slobodnih" (eng. "land of the free"). U svom kritičkom osvrtu navode se brojni novi zakoni i odredbe koje su stupile na snagu mahom nakon napada na Njujork 2001. Vašington post, kao i mnogi drugi, tvrdi kako je u poslednjoj deceniji došlo do radikalnog ukidanja ličnih sloboda u SAD.

Zanimljiv je podatak da je dugi niz godina upravo SAD bio glavni kritičar brojnih "nedemokratskih" praksi širom sveta, dok danas te iste se sprovode upravo u SAD.

Dolaskom predsednika Obame na vlast, očekivalo se kako će velika anti-teroristička histerija Bušove ere biti završena ili barem ublažena. Ali dogodilo se upravo suprotno. Ne samo da Obama nije ukinuo brojne zakone koji zadiru u lične slobode građana, već je doneo i niz novih - čak i rigoroznijih - mera.

Prema Vašington postu 10 kontroverznih činjenica su:

1. Ubijanje američkih građana

Obama, baš kao i DŽordž Buš pre njega, odobrava ubijanje terorista bez ikakvog suđenja. No, za Obamine administracije takva praksa vredi i u slučaju da se radi o američkim građanima. Kao primer se navodi ubojstvo Anvar Al-Avlakija.

Administracija je prošlog meseca potvrdila kako "predsednik ima pravo narediti ubistvo bilo kojeg stanovnika ukoliko sumnja da bi isti mogao biti povezan s terorizmom".

Post podseća kako se u isto vreme žestoko kritikuju Nigerija, Iran i Sirija jer imaju slične zakone.

2. Beskonačno zatvaranje

Prema kontroverznom zakonu kojeg je Obama odobrio prošlog meseca, osumnjičeni za terorizam će biti predani vojsci koja ih može beskonačno zatvoriti bez prava na suđenje.

3. Proizvoljna Pravda

Od sada predsednik može lično odlučiti hoće li se pojedina osoba suditi pred federalnim sudom ili pred vojnim tribunalom. Ovu meru je prvi uveo Buš, a Obama nastavio.

U isto vreme otvoreno se kritikuju Kina i Egipat zbog doslovno identičnih zakona.

4. Pretres bez naloga

Predsednik može narediti nadzor bez naloga, uključujući nadzor finansija, komunikacija i drugih informacija.

Buš je zakon doneo na temelju tzv. "patriotskog akta" iz 2001. Obama je postojeći zakon dodatno proširio - sada se može pretraživati doslovno sve, od poslovnih dokumenata do članske karte u biblioteci.

5. Tajni dokazi

Američka vlada sada već rutinski koristi tajne dokaze kako bi zatvarala pojedince. Ti tajni dokazi koriste se i na federalnim i vojnim sudovima.

To ujedno znači da se više ne mogu podneti tužbe protiv države, jer država u tom slučaju navodi kako bi otkrivanje tajnih dokumenata ugrozilo nacionalnu sigurnost.

Sudovi ovaj argument uzimaju bez ikakvog pogovora. Drugim rečima, navodi vašingtonski list, vlada sada može "tajnim pravnim argumentima pokretati tajne procese koristeći tajne dokaze".

6. Ratni zločini

Ceo svet tražio je suđenje za one koji su stajali iza prakse mučenja kao što je "waterboarding" (forma torture u kojoj se osoba poliva vodom, osećaj je sličan utapanju) za vreme Bušove administracije, ali Obama je 2009. naveo da neće dopustiti da se vodi bilo kakva istraga protiv pripadnika CIA.

Tim činom Obama je odlučio ne voditi se prema tzv. "Nirnberg načelima međunarodnog prava". Kada je Španija pokušala sprovesti istragu protiv Buša, Obamina administracija je iskoristila sav svoj "uticaj" i od toga se brzo odustalo. U isto vreme američka vlada uzima sebi za pravo da traži istrage u drugim državama. Vašington post navodi slučajeve Srbije i Čilea.

7. Tajni sudovi

Vlada je povećala aktivnosti tzv. tajnog suda koji se vodi u saradnji s tajnim službama. Obama je 2011. proširio istrage koje se sada mogu voditi ne samo protiv osoba osumnjičenih za terorizam, nego i protiv osoba koje sarađuju s tzv. "neprijateljskim vladama i organizacijama".

Ograničenja koja je ranije doneo kongres, nova vlada jednostavno ignoriše.

Jasno je vidljivo kako uz prethodno navedene zakone i pravilnike, američka vlada danas ima mogućnost voditi proces protiv iznimno velikog broja ljudi.

8. Zaštita kompanija, imunitet od sudske revizije

Baš kao i za vreme Bušove administracije, Obama je nastavio praksu koja daje pravni imunitet svim kompanijama koje su sudelovale u nadzoru građana. Drugim rečima, građani nemaju nikakve pravne mogućnosti da se žale na povredu privatnosti.

9. Kontinuirano praćenje građana

Obamina administracija uspešno je implementirala zakon kojim se građani od sada mogu pratiti i putem GPS navigacije.

Bez ikakve dozvole ili naloga, putem GPS uređaja može se pratiti svaki korak bilo kog ciljanog stanovnika, ističe Post. Mnogi stručnjaci i pravnici ovaj potez su već okarakterizirali kao "orvelovski".

10. Izvanredna izručenja

Američka vlada danas ima mogućnost transferisanja bilo kog stanovnika u bilo koju drugu državu pod sistemom tzv. "izvanrednih izručenja" (orig.eng. naziv - "Extraordinary renditions").

Administracija na taj način osumnjičene građane tajno prebacuje u druge zemlje kao što su Saudijska Arabija i Pakistan gde se nad njima vrše razne torture koje zakonom nisu dopuštene u SAD. Ovaj zakon se u vreme predsednika Obame također odnosi i na američke stanovnike.

List Vašington Post zaključuje da su novi kontroverzni zakoni dobrim delom doneti zbog enormne količine novca koji odlazi u ekspanziju sigurnosnih sistema na državnom i federalnom nivou. Masivna anti-teroristička birokratija jednostavno izmiče kontroli. Danas taj sektor zapošljava desetine hiljada ljudi.

U vreme kada predsednik ima apsolutnu moć zatvoriti ili ubiti koga god poželi, sloboda i ljudska prava postaju samo mrtvo slovo na papiru, zaključuje Vašington Post.

(advance.hr)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner