Početna strana > Hronika > UNICEF: Uvesti zabranu fizičkog kažnjavanja dece
Hronika

UNICEF: Uvesti zabranu fizičkog kažnjavanja dece

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 14. decembar 2014.

BEOGRAD – UNICEF u Srbiji pozdravio je nameru Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da uvede zabranu fizičkog kažnjavanja dece jer se, kako navode, kažnjavanjem bilo koje vrste krše prava deteta na dostojanstvo, telesni integritet, kao i pravo na nediskriminaciju i jednaku zaštitu pred zakonom. Protiv ovog predloga istupili su brojni stručnjaci i javne ličnosti u Srbiji.

Kako se navodi u saopštenju UNICEF-a, rezultati „Istraživanja višestrukih pokazatelja položaja žena i dece u Srbiji 2014 (MICS 5)”, pokazali su da 93 odsto roditelja u Srbiji smatra da fizičko kažnjavanje nije potrebno primenjivati u disciplinovanju dece, dok je istovremeno 43 odsto dece doživelo fizičko kažnjavanje.

UNICEF podseća da Konvencija o pravima deteta zahteva od država da zaštite decu od „svih oblika fizičkog i mentalnog nasilja”, dok je pod brigom roditelja i drugih i dodaje da je zakonska zabrana fizičkog kažnjavanja jedan od načina da se napravi sledeći korak u dobrom pravcu kada su prava deteta u pitanju.

„Ipak, mnogi stručnjaci veruju da telesno kažnjavanje nije oblik nasilja i zbog toga nije u suprotnosti sa Konvencijom. Komitet za prava deteta je izdao posebno Mišljenje o ovoj temi kojim se potvrđuje da telesno kažnjavanje jeste oblik nasilja i poziva sve države članice da uvedu zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja”, stoji u saopštenju.

Fizičko kažnjavanje, dodaju, boli i ponižavajuće je i negativno utiče na detetov osećaj samopoštovanja te ne ostavlja prostor za objašnjenje zašto je neko ponašanje neprihvatljivo.

„U tom smislu, fizičko kažnjavanje nema obrazovnu vrednost. Više nego na bilo koji drugi način, deca uče tako što imitiraju druge. Deca uče da budu nasilna ili nenasilna - ona uče od ljudi koje poštuju i najviše vole, a to su uglavnom njihovi roditelji. Poruka koju šalje fizičko kažnjavanje je veoma jasna: sporovi i neslaganja mogu se rešiti nasiljem”, poručuju iz UNICEF-a.

Iz te organizacija navode i da su istraživanja koja su sprovodena u zemljama koje su uvele zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja pokazala da veći broj roditelja veruje da je fizičko kažnjavanje pogrešno, kao i da roditelji češće potvrđuju da oni ne tuku svoju decu.

Društva u kojima je uvedena zabrana fizičkog kažnjavanja postaju manje tolerantna prema ozbiljnim slučajevima nasilja nad decom i postoji veća verovatnoća da će prijaviti takve slučajeve, i na taj način omogućiti intervencije koje mogu spasiti živote dece.

„Uvođenje zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja ne dovodi do toga da roditelji idu u zatvoru i ne dovodi do povećanja broja dece koja su institucionalizovana. Ali će verovatno povećati broj roditelja koji će dobiti dobar roditeljski savet i podršku od praktičara ili porodičnog saradnika. Država ima obavezu da obezbedi podršku roditeljima u obavljanju svojih roditeljskih dužnosti”, dodaje se u saopštenju UNICEF-a.

UNICEF veruje da uvođenje zakonske zabrane fizičkog kažnjavanja treba da bude podržano informacijama i savetima o pozitivnom roditeljstvu i efektivnim alternativnim metodama disciplinovanja.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner