уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > УНХЦР: Одвојена су огромна средства за помоћ мигрантима у Србији, која је веома хумано одговорила и дала помоћ стотинама хиљада људи из Сирије, Ирака, Авганистана
Хроника

УНХЦР: Одвојена су огромна средства за помоћ мигрантима у Србији, која је веома хумано одговорила и дала помоћ стотинама хиљада људи из Сирије, Ирака, Авганистана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јун 2018.

Србија је од почетка деведесетих веома хумано одговорила на избегличке проблеме и дала помоћ стотинама хиљада људи, разлика сада јесто што су те земље одакле избеглице долазе далеко, попут Сирије, Ирака, Авганистана, рекао је Џон Ендрју Јанг, шеф одељења за правну заштиту избеглица УНХЦР Србија.

"Када размишљате о тим људима, различитих националности, вероисповести, и нисмо имали ксенофобичне или негативне реакције људи, морамо да кажемо да захвалност иде онима који воде ту акцију. Србија може бити модел за ту борбу, БиХ такође", казао је Јанг.

У свету се данас обележава Међународни дан избеглица - 20. јун, који Србија дочекује као земља која се и даље бори са решавањем проблема људи који су током сукоба на простору бивше Југославије морали да напусте дом, али је заједно са остатком света суочена и с приливом миграната са Блиског истока и Африке. Статус избеглице још имају 27.802 особе, а њихову судбину дели и више од 201.000 интерно расељених са Косова и Метохије.

Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић поручио је у Бриселу, на састанку о миграционој ситуацији на Западном Балкану, да Србија "није у потпуности задовољна како данас функционише ситуација" и да не може бити усамљена у решавању мигрантске кризе, јер ниједна земља не може самостално да реши тај проблем.

Упитан да ли су земље Западног Балкана препуштене саме себи, Јанг је рекао "и да и не", подсећајући да су током врхунца мигрантске кризе огромна средства за помоћ одвојена за помоћ у Србији.

"Сада цифре (прилива миграната) падају, интервента ситуација се одавно завршила, што значи да се средства за хуманитарне ситуације премештају на друге хитне ситуације у свету. Овде је огромна помоћ била усмерена, много средстава и ресурса, јако пуно је било дато на располагање врло брзо, и од УН и ЕУ. Иако се можда не слажемо са неким одлукама, треба да имамо на уму да ЕЦО и ЕУ јесу били ефикасни и пружили су своју помоћ влади и хуманитарним агенијама попут наше, да бисмо и ми могли да подржимо напоре владе", закључио је Јанг.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер