Početna strana > Hronika > Izvršni savet Uneska podržao prijem Kosova u tu organizaciju
Hronika

Izvršni savet Uneska podržao prijem Kosova u tu organizaciju

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. oktobar 2015.

Većinom glasova Izvršnog saveta Kosovo predloženo za prijem u Unesko. Za glasalo 27 članova tog tela, 14 protiv, a 14 je bilo uzdržano. Predstavnici Rusije i Kube, uz podršku Indonezije, pokušali da odlože izjašnjavanje. Konačnu reč o prijemu Kosova daje Generalna konferencija Uneesko u novembru.   

 

Izvršni savet Uneska odlučuje u Parizu o predlogu preporuke za prijem Kosova u članstvo u toj organizaciji, javlja RTS.

Kako prenosi RTS, Kosovo je na sednici Izvršnog saveta Uneska predstavljeno bez simbola, a u zgradi Uneska nalazi se i "kosovski šef diplomatije" Hašim Tači, koji je ušao na sednicu, ali ubrzo i napustio salu. 

Kako prenosi RTS, Kosovo je na sednici Izvršnog saveta Uneska predstavljeno bez simbola, a u zgradi Uneska nalazi se i kosovski šef diplomatije Hašim Tači, koji je ušao na sednicu, ali ubrzo i napustio salu.

Javni servis prenosi da su predstavnici Rusije i Kube zatražili odlaganje sednice.

Predsedik Izvršnog saveta je to odbio, navodeći da je inicijativa zakasnela.

Predstavnik Kube je potom zatražio pauzu, jer je prema njegovom mišljenju, prekršena procedura, saznaje nezvanično RTS.

Na plenarnoj sednici Izvršnog saveta Uneska trebalo bi danas posle podne da se glasa o predlogu Albanije i grupe država za prijem Kosova u tu organizaciju, a Srbija je pozvala članice Uneska da taj zahtev odbiju i odbace. Sednica počinje u 15 časova.

Ukoliko predlog bude usvojen, onda će o prijemu Kosova odlučivati Generalna konferencija Uneska gde se odlučuje dvotrećinskom većinom između 195 država članica od kojih je 111 priznalo Kosovo, a 84 nije.

Državni i crkveni vrh i predstavnici SANU, na juče održanom sastanku u zgradi Predsedništva, pozvali su članice Uneska da zahtev "Kosova" i zemalja koje taj zahtev podržavaju odbiju i odbace.

U Izvršnom savetu je 58 država od kojih su 32 priznale jednostrano proglašenu kosovsku nezavisnost, a oko 20 je podržalo zahtev Albanije.

U zaključcima sa tog sastanka je ukazano i da Srpske crkve i manastiri na Kosovu i Metohiji pripadaju baštini u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve i Republike Srbije, i da bi svako otimanje te baštine značilo nedvosmisleno ugrožavanje opstanka najznačajnijih religijskih, kulturnih i istorijskih spomenika srpskog naroda, ali i evropskog i svetskog kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji, ali i srpskog stanovništva koje i dalje živi na tom području.

"Za izglasavanje predloga potrebna je prosta većina glasova, a glasovi uzdržanih se ne računaju. Najrealnije je da će se pre glasanja povesti rasprava koju su najavile neke države. Takođe, moguće je i da se prostom većinom izglasa zatvaranje debate, kao i neko alternativno rešenje", rekao je Tanjugu ambasador Srbije pri toj organizaciji UN Darko Tanasković.

Rusija, Kuba, Kina, Argentina, Španija i Brazil usprotivili su se ideji da tvorevina poput Kosova može da bude član Uneska i najavili da će obrazložiti svoje stavove na plenarnoj sednici.

Ukoliko predlog bude usvojen, onda će o prijemu Kosova odlučivati Generalna konferencija Uneska koja će biti održana od 3. do 18. novembra.

Održan protest studenata Beogradskog Univerziteta protiv primanja Kosova u Unesko

Oko 150 studenata Beogradskog Univerziteta okupilo se oko 11.30 sati ispred Pravnog fakulteta odakle su krenuli u mirnu protestnu šetnju kako bi ukazali na neslaganje s mogućim prijemom Kosova u Unesko.

Studenti su od Hrama svetog Save ka Crkvi svetog Marka krenuli tačno u 12.44, simbolično odabrano vreme kao upozorenje na to da prijem Kosova u Unesko predstavlja kršenje Rezolucije 1244.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner