Početna strana > Hronika > Suspendovana zabrana burkinija u gradu Vilnev-Lube, Un pozdravile odluku
Hronika

Suspendovana zabrana burkinija u gradu Vilnev-Lube, Un pozdravile odluku

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. avgust 2016.

Ženeva - Zabrana nošenja burkinija, kupaćeg kostima koji pokriva celo telo, u Francuskoj je glupa reakcija na ekstremizam i predstavlja teško kršenje osnovnih sloboda.

To je saopštila Kancelarija visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava (UNHCR).

Portparol UNHCR-a Rupert Kolvil rekao je da UN želi da lokalni zvaničnici odmah ukinu zabrane, dodajući da one ne povećavaju bezbednost.

Kovil je naveo da su takve zabrane "gorivo za versku netrpeljivost i stigmatizaciju muslimana" i da doprinose samo povećanju tenzija.

Prema njegovim rečima, žene koje na plažama nose burkini ili bilo koju drugu odeću ne mogu se kriviti za nasilje ili nasilne reakcije drugih.

Francuski viši upravni sud ukinuo je u petak zabranu nošenja burkinija na francuskim plažama posle talasa kritika nakon što je policija naredila nekim muslimankama da ga skinu.

Nošenje burkinija je zabranjeno u Nici, Kanu i još tridesetak francuskih letovališta.

Suspendovana zabrana burkinija u gradu Vilnev-Lube

Ujedinjene nacije pozdravile su danas odluku najvišeg administrativnog suda u Francuskoj da suspenduje spornu zabranu nošenja burkinija, istakavši da je ta zabrana podstakla versku netoleranciju i stigmatizaciju, javlja AFP.

"Ovakvi dekreti ne unapređuju bezbednosnu situaciju, već podstiču versku netoleraciju i stigmatizaciju muslimana u francuskoj, pogotovu žena", rekao je portparol Kancelarije UN za ljudska prava Rupert Kolvil.

On je dodao da pravila oblačenja kao što je dekret protiv nošenja burkinija nesrazmerno ugrožavaju žene i devojčice, potkopavajući im autoritet tako što im se uskraćuje sposobnost da donose nezavisne odluke o tome kako da se obuku, što je jasna diskriminacija nad njima.

Kolvil je oštro kritikovao i "ponižavajući i degradirajući način na koji se odluka o zabrani nošenja burkinija primenjuje u nekim francuskim letovalištima".

Oko 30 francuskih letovališta nedavno je zabranilo ženama da nose kupaći kostim koji pokriva celo telo na plažama, iako je najviši administrativni sud u francuskoj preinačio tu meru u jednom gradu, u odluci koja će verovatno predstavljati pravni presedan koji će se odraziti i šire, podseća francuska agencija.

Kolvil je danas rekao da Kancelarija UN za ljudska prava pozdravlja odluku kojom se zabrana burkinija proglašava nevažećom u gradu Vilnev-Lube, pozvavši vlasti u drugim francuskim primorskim gradovima koje su usvojile meru o zabrani, da "smesta povuku zabranu".

Kako je istakao, zabrane neće učiniti ljude bezbednijim.

"Jasno je da pojedinci koji nose burkini ili bilo koju drugu vrstu odeće ne mogu da se krive za nasilne ili neprijateljske reakcije drugih", rekao je Kolvil.

Prema njegovim rečima, podsticanje polarizacije između zajednica ovakvim zabranama odeće uspeva samo u podizanju tenzija, a uz to bi moglo podriti napore u suzbijanju i sprečavanju nasilnog ekstremizma.

(Beta) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner