Početna strana > Hronika > Tramp objavio da namerava da preimenuje 8. maj i 11. novembar u „Dane pobede“ u Drugom i Prvom svetskom ratu: Mi smo učinili daleko više od bilo koje druge zemlje da postignemo pobedu u Drugom svetskom ratu
Hronika

Tramp objavio da namerava da preimenuje 8. maj i 11. novembar u „Dane pobede“ u Drugom i Prvom svetskom ratu: Mi smo učinili daleko više od bilo koje druge zemlje da postignemo pobedu u Drugom svetskom ratu

PDF Štampa El. pošta
petak, 02. maj 2025.

Predsednik SAD Donald Tramp je objavio je da namerava da 11. novembar i 8. maj, ključne datume u dva svetska rata, preimenuje u "Dane pobede".

„Preimenujem 8. maj u Dan pobede u Drugom svetskog ratu i 11. novembar u Dan pobede u Prvom svetskom ratu“, napisao je Tramp na svojoj platformi Truth Social.

Osmi maj, koji se slavi u Zapadnoj Evropi nije državni praznik u SAD. Taj dan se slavi kao dan kapitlacije nacističke Nemačke 1945. godine.

Posle završetka neprijateljstava u Evropi, Drugi svetski rat se nastavio u Aziji sve dok Japan nije potpisao kapitulaciju 2. septembra.

Jedanaesti novembar se obeležava kao dan potpisivanja primirja 1918. godine kojim su okončane borbe u Prvom svetskom ratu između Nemačke i saveznika.

Taj datum je praznik u SAD i naziva se Danom veterana.

„Mnogi naši saveznici i prijatelji slave 8. maj kao Dan pobede, ali mi smo učinili daleko više od bilo koje druge zemlje da postignemo pobedonosni ishod u Drugom svetskom ratu“, rekao je Tramp.

„Dobili smo oba rata, niko nam se nije približio po snazi, hrabrosti ili vojnoj genijalonosti, ali nikada ništa ne slavimo, a to je zato što više nemamo vođe koji znaju kako se to radi. Ponovo ćemo početi da slavimo naše pobede“, istakao je Tramp.

Međutim, posle ove izjave nije odmah usledilo proglašenje dekreta.

SAD su odigrale ključnu ulogu u oba svetska rata, gde su bile vojno angažovane i pružile veoma značajnu materijalnu pomoć saveznicima.

SAD su angažovale najviše vojnika ili pretrpele najviše gubitaka.

Na početku Prvog svetskog rata SAD su odbile da se uključe u sukob, ali su to učinile 1917. godine, podstaknute posebno intenziviranjem nemačkog podmorničkog ratovanja, koje je ciljalo američke trgovačke brodove.

Mobilisali su četiri miliona ljudi, znatno manje nego savezničke zemlje u Evropi gde se odvijao najveći deo sukoba. Gotovo devet miliona vojnika je bilo u Francuskoj ili Velikoj Britaniji, uključujući njihove kolonije, šest miliona u Italiji i 18 miliona u Rusiji/SSSR-u.

Američke procene gubitaka su znatno niže nego u drugim zemljama.

Tokom Drugog svetskog rata, SAD su prvo pružale pomoć saveznicima, a u sukob su ušle pošto ih je Japan direktno napao u Perl Harboru 7. decembra 1941. godine.

Po podacima Američkog muzeja Drugog svetskog rata, SAD su izgubile 416.800 vojnika tokom tog sukoba, nešto više od Velike Britanije (383.600), ali znatno manje od SSSR-a, čiji su se gubici kretali od 8,8 do 10,7 miliona vojnika, i Kine (tri do četiri miliona).

(Beta)

 
Pošaljite komentar