Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić u Sarajevu: Moramo da molimo Boga da se EU ne raspadne - najveći problem je ultranacionalizam koji se širi Balkanom
Hronika

Tomislav Nikolić u Sarajevu: Moramo da molimo Boga da se EU ne raspadne - najveći problem je ultranacionalizam koji se širi Balkanom

PDF Štampa El. pošta
subota, 28. maj 2016.

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić obratio se na predsjedničkom panelu u okviru Samita 100 koji se održava u Sarajevu.

"Danas je u Evropi trend da se aplauz dobije na euroskepticizmu. Moramo Boga moliti da se EU ne raspadne. Kada bismo htjeli, mogli bismo prevazići sve probleme. Kriza EU je višeslojna i nije samo kriza proširenja", kazao je Nikolić, prenosi N1.

Dodao je da se od ranije osjeti velika želja Brisela "da bude glavni grad Evrope".

"Osjetila se velika želja Brisela da bude glavni grad Evrope. Sad mi razdvojeno idemo u Evropsku uniju i svako sa njom ima svoje probleme. Ništa Srbiji ne znači da uđe ako ne uđu svi ostali susjedi", dodao je.

Kazao je da sve zemlje regiona moraju zajednički nastupiti na putu prema EU.

"Nedostaje nam zajednički nastup pred EU, da pokažemo da svi želimo da budemo u EU i svi zajedno. Uvijek neko hoće da nam stopira taj put, a ultranacionalizam se razvija u Evropi jer je EU u krizi", kazao je.

Nikolić je također kazao da je pomirenje ključni pojam i da Srbija ne želi u NATO jer ne želi rat.

"Gdje ćemo ako se ponovo posvađamo? Ja ne želim u NATO jer ne želim da Srbija ikad više ratuje, a mislite da onaj ko uđe u NATO neće ratovati?".

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić najavio je danas da će sigurno ove godine doći u zvaničnu posetu Sarajevu, dodajući da Srbija želi svima da pomogne u procesu pristupanja EU.

Nikolić koji učestvuje na Samitu 100 biznis lidera jugoistočne Evrope koji se održava u Sarajevu rekao je za RTS da se iz diskusija biznis lidera čulo koje političke probleme imaju zbog lošijih ili boljih odnosa između drzava.

Navodeći da je kod nekih predsednika bilo i evroskepticizma koji su zbog toga čak dobijali i aplauz, Nikolić je istakao da je njegova diskusija na Samitu bila zasnovana na zvaničnoj srpskoj politici i njegovom rasuđivanju, a to je da bolju organizaciju od Evropske unije nemamo.

Kaže i da postoji evidentna kriza Evropske unije koja je počela još sa krizom proširenja, a koja se proširila i na odnose između samih članica na shvatanju šta je EU.

- Došli smo u situaciju da drzave ponekad, kada žele da zaprete Evropi, kažu organizovaćemo referendum za izlazak. Neki se tome raduju. Ja se ne radujem krizi EU pošto ne znam kako će posle toga ići i na šta bi ličila Evropa - rekao je Nikolić dodajući da je ukazao ne neke probleme "koje smo međusobno stvorili".

On je istakao i da Srbija želi da povuče sve ostale države iz bivše Jugoslavije koje nisu članice EU, da ne mora da ih čeka, već da im pomogne da stignu na nivo na kome se Srbija nalazi.

- Brine nas zaostajanje u razgovorima sa Makedonijom i Bosnom i Hercegovinom - rekao je Nikolić.

Kada je reč o razgovoru sa predsednikom Slovenije Borutom Pahorom, Nikolić je istakao da Slovenija nije sebični član EU već da želi da pomogne ostalima, a pre svega Srbiji.

On je istakao da, za vreme mandata dva predsednika, Slovenija i Srbija nisu imali nijedan spor i nesuglasicu.

- Od kako smo u mandatu nijedan spor, nesuglasicu Slovenija i Srbija nisu imale niti će više imati bez obzira ko to u ime država čini, što nije slučaj sa ostalim državama - rekao je Nikolić.

On je istakao da se biznis lideri lakše dogovoraju od političara i da samo od političara traže da im se obezbede uslovi u kojima neće biti smetnji slobodnom protoku robe i kapitala.

S tim u vezi je rekao da bi bilo dobro da se na Samit 100 biznis lidera jugoistočne Evrope pozovu i premijeri, kako bi im se prenele primedbe.

- „Što se tiče bilateralne saradnje, ponekad mi se čini da bi da nije EU i želje da budemo članice Unije, lošije sarađivali i da je Evropa ta koja svojim pravilima i nekakvim svojim pritiscima na države utiče da se između njih uspostave bolji odnosi i komunikacija“, rekao je Nikolić za bosansku televiziju BHT.

Najveći problem je, prema njegovim rečima, narastujući ultranacionalizam koji se iz Evrope širi na Balkan, a kojem ne mogu da se odupru ni uređenije države, sa razvijenim zakonodavstvom i međuljuskim odnosima.

- „Bojim se da neko od nas ne krene tim putem i ugrozi ono što smo stvorili u poslednje dve decenije“, upozorio je predsednik Srbije.

Što se Srbije tiče, on je naglasio da neće napraviti problem nijednom svom susedu.

Ponekad će da odćutati, ali ne uvek, jer ima svoju obavezu da se bori protiv napada. Srbija je multietnička dzrzava i zna da ima u okruženju matične države tih zajednica. Srbija nikoga ne pomera sa njihovog puta, ne gazi, ne želi da zaustavlja u razvoju, dok Srbiju, kao što se vidi, neki žele da zaustave“, kazao je Nikolić.

On je izrazio uverenje da će Srbija podizati svoj nacionalni dohodak, standard života građana i svoj ugled koji je već sada na visokoj poziciji, što, kako je rekao, nekima smeta.

Panelom predsednika jugoistočne Evrope večeras je završen Samit 100 biznis lidera regiona, koji je okupio predstavnike privrede iz svih zemalja zapadnog Balkana.

Na predsedničkom panelu učestvovali su predsednici svih zemalja jugoistočne Evrope, izuzev šefice hrvatske države Kolinde Grabar-Kitarović, koja će se svojim kolegama u Sarajevu pridružiti, kako je najavljeno, večeras, kako bi sutra učestvovala na Samitu "Brdo-Brioni".

(Tanjug-Oslobođenje)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner