Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić na „Velikom školskom času“: Šta je bilo - bilo je, idemo dalje
Hronika

Tomislav Nikolić na „Velikom školskom času“: Šta je bilo - bilo je, idemo dalje

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. oktobar 2014.

Kragujevac - U spomen parku "Kragujevački oktobar" danas je kod spomenika đacima i profesorima streljanim u Drugom svetskom ratu održan moleban i Veliki školski čas.

"Koliko god godina da prođe, svaki put kad je Veliki školski čas, kao da se tog časa dešava i danas se videlo da je bilo puno inspiracije u izvođačima i raduje me što puno dece dolazi da sazna tu našu istoriju, tešku prošlost, ali šta je bilo - bilo je, idemo dalje", kazao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić u Kragujevcu.

Ambasador Nemačke u Beogradu Hajnc Vilhelm istakao je da je prošlo 73 godine otkako su nemački vojnici ubili nedužne civile u Kragujevcu.

"Dolazim svake godine i smatram da je ovo moja lična obaveza", naveo je Vilhelm prilikom polaganja venaca.

Vence su osim predsednika Nikolića i nemačkog ambasadora, položili i delegacija Prve kragujevačke gimnazije, gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović, ministar omladine i sporta Vanja Udovičić i predstavnici ministarstava rada, odbrane, prosvete, unutrašnjih poslova.

Manifestacijom Veliki školski čas, Kragujevac i Srbija ove godine svetu šalju poruku da se nikada i nigde ne ponovi takav zločin iz Drugog svetskog rata, kada su nemačke okupacione snage u tom gradu i njegovoj okolini straljale hiljade nedužnih muškaraca, žene i dece, među kojima su bili i đaci i profesori Gimnazije.

Na Velikom školskom času, beogradski i kragujevački glumci izveli su muzičko-scenski program sačinjen od delova iz više od 30 poema i drama koje su napisali domaći i strani autori u znak sećanja na streljane u Kragujevcu u Drugom svetskom ratu.

Izbor delova iz poema i drama, izvedenih u protekle tri decenije na Velikom školskom času, priredio je kragujevački književnik Vidosav Stevanović.

Velikom školskom času prisustvovali su i vence kraj spomenika "Peto tri" položili pored predsednika Nikolića i predstavnici Skupštine Srbije, Vlade Srbije, ambasadori Nemačke, Rusije, Belorusije, Slovačke i Palestine, predstavnici Vojske Srbije, verskih zajednica, delegacije 14 gradova pobratima Kragujevca, kao i učenici i profesori Prve kragujevačke gimnazije.

Manifestaciji su prisustvovali brojni građani, među kojima i potomci streljanih.

Nemačke okupacione snage streljale su 20. i 21. oktobra 1941. godine više hiljada civila u znak odmazde i taj događaj se smatra jednim od najtragičnijih koji se dogodio na tlu Republike Srbije u Drugom svetskom ratu.

Na suđenju u Nirnbergu prihvaćeno je da je u Kragujevcu streljano oko 7.000 civila, dok savremena istraživanja govore da je streljano 2.792 građanina, zato što za toliko osoba raspolažu podacima - ko su, gde su i kada rođeni, i čime su se bavili. Među streljanima je bilo 270 dece, od kojih je najmlađi imao 11 godina.

Od 2011. godine, 21. oktobar je i državni praznik, a za Kragujevac je i poseban datum koji se obeležava brojnim manifestacija tokom oktobra.

(Beta)