Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić ambasadorima u Beogradu: Oteli su nam deo teritorije, proterali građane, a sada hoće i našu kulturnu baštinu
Hronika

Tomislav Nikolić ambasadorima u Beogradu: Oteli su nam deo teritorije, proterali građane, a sada hoće i našu kulturnu baštinu

PDF Štampa El. pošta
petak, 16. oktobar 2015.

 U Palati Srbije nešto oko 11 sati počelo je obraćanje predsednika Srbije Tomislava Nikolića šefovima diplomatskih predsedništva povodom predloga Albanije da Kosovo postane član Uneska. Kako je rekao, "oteli su nam deo teritorije, proterali građane, a sada hoće i našu kulturnu baštinu"

- Srbija je jedina zemlja u Evropi kojoj, pored otimanja dela teritorije, proterivanja građana, nekažnjenog ubijanja i takozvane žetve organa, sada pokušavaju da otmu i kulturnu baštinu pod zaštitom Uneska - rekao je Nikolić u svom govoru ambasadorima.

Kako je objasnio, ova baština je povezana sa živom istorijom i vekovnim prisustvom srpskog naroda na ovim prostorima.

- Stoga su napadi na srpsku baštinu od 1999. godine, čiji smo svedoci svi bili, napadi na identitet Srba i imaju direktan uticaj na njihov osećaj sigurnosti i prihvaćenost u lokalnoj sredini - rekao je predsednik Srbije.

Izvršni savet Uneksa je u ponedeljak uvrstio u dnevni red predlog preporuke za prijem Kosova u članstvo te organizacije, a o Kosovu će raspravljati 21. oktobra.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je stranim diplomatama da bi prijem Kosova u Unesko predstavljalo rasadnik budućeg sukoba, "kad god to bilo".

Predsednik je ambasadorima u Beogradu rekao da je to problem za region, Evropu i ceo svet i da se sada postavlja pitanje ima li pravog puta za odnos Beograda i Prištine.

"Svaki dogovor koji je nametnut ili skrojen da stvara trajno nezadovoljstvo bilo koje strane, u stvari i nije dogovor, već rasadnik budućeg sukoba", rekao je Nikolić.

Nikolić je ambasadorima rekao da je Srbija 2012. godine pokazala da želi da učini veliki napor i u Briselu pregovara o svim pitanjima u odnosima Beograda i Prištine, ali da sa druge strane nisu želeli da razgovaraju o imovini SPC.

Ističući da se razgovori ne mogu uspešno okončati bez konačnog dogovora o položaju SPC i zaštiti hramova, predsednik Srbije je naveo da je "Srbija jedina zemlja u Evropi kojoj, pored otimanja teritorije, proterivanja građana, nekašnjenog ubijanja i takozvane žetve organa, sada pokušavaju da otmu i kulturnu baštinu pod zaštitom Unesko".

"Sve ovo je deo procesa menjanja istorijskih činjenica u cilju marginalizacije i eliminisanja Srba i Srbije iz istorije Kosova i Metohije. Ovo istovremeno otkriva i šta je u osnovi nastojanja Kosova u pravcu članstva u Unesko, iako se to nastoji drugačije predstaviti od strane njegovih promotera", rekao je Nikolić.

Nikolić je naveo da je na teritoriji Kosova i Metohije uništeno 174 verskih objekata, kao i da su rušene stotine kulturnih spomenika i da su južno od Ibra razrušena srpska groblja.

"Srpski srednjovekovni spomenici nisu rušeni samo tokom oružanih sukoba, već pre i posle njih, što svedoči o nameri i promišljenom postupanju. Na Kosmetu se planski vrši zatiranje materijalnih dokaza o postojanju Srba na ovom prostoru, sa ciljem da se izvrši falsifikovanje istorije i da se stvori nov državni, nacionalni i kulturni identitet, koji podrazumeva nestanak svega što ceo milenijum svedoči o srpskom prisustvu", rekao je Nikolić.

Navodeći da je takvo postupanje doživelo kulminaciju 2004. godine, kada je u martovskom pogromu ubijeno desetoro Srba, ranjeno i povređeno više od 900, proterano 4.000 ljudi, a srušeno i spaljeno 35 crkava i manastira, Nikolić je rekao:

"Zamislite da se u vašim zemljama najdraža kulturna baština preda u ruke nekome ko je nije stvarao i ko je u bezbroj navrata pokušavao da je satre. To bi bilo isto kao da ste vuku dali jagnje na čuavnje".

Nikolić je ambasadore zamolio da se o tome iskreno zamisle kako bi "shvatili kakve su muke snašle Srbe".

"Preti nam se oduzimanjem nečega što nam je najdraže, nečega što je u srži naše duhovnosti, identiteta i trajanja", rekao je Nikolić.

Nikolić je naveo i da je Unesko više puta ukazivao na potrebu očuvanja srpske baštine na Kosovu, a povukao je i paralelu između dešavanja na KiM i onoga što se dešava u Palmiri, gde je Islamska država uništila brojne drevne građevine neprocenjive vrednosti.

Predsednik Srbije je rekao da bi razmatranje prijema Kosova u Unesko imalo izrazito negativan uticaj na dijalog koji je u delikatnoj fazi i dodao da bi to faktički onemogućilo da se postigne obostrano prihvatljivo rešenje.

(Blic-B92)