Početna strana > Hronika > Tenis: Novak Đoković osvojio je titulu na Vimbldonu savladavši Kevina Andersona sa 3:0 (6:2, 6:2, 7:6)
Hronika

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. jul 2018.

Đoković – Anderson 3:0 (6:2, 6:2, 7:6). Novak Đoković je osvojio četvrtu titulu na Vimbldonu. U finalu je opravdao ulogu favorita i savladao Južnoafrikanca Kevina Andersona. Novak će se nakon ovog trijumfa u ponoedeljak vratiti među prvih deset na ATP listi.

Sjanja igra Novaka Đokovića, nije dozvolio protivniku da se razmaše, da stabilizuje servis, svoje glavno oružje, a to je rezultiralo pobedom našeg tenisera. Finale nije obilovalo neizvesnošću, jer je Novak lakše nego što se očekivalo rešio prva dva seta u svoju korist. Najveći otpor protivnik je pružio u trećem setu kada nije iskoristio par brejk prilika u osmom i desetom gemu. Novak je bio siguran u taj-brejku i rešio meč.

Novak je igrao koliko mu je bilo potrebno. Anderson je sve više grešio, što je olakšalo posao iskusnom teniseru kakav je Đoković. Jednostavno, naš as je na iskustvo bez velike borbe stigao do pobede u ovom finalu. Odigrao je tri seta, koja su ličila jedan na drugi i stigao do zaslužene i ubedljive pobede.

Na samom startu meča naš teniser je postavio stvari na svoje mesto. Oduzeo je servis Andersonu, koji je izabrao da prvi servira, potom lagano potvrdio brejk. U nastavku Anderson se mučio na svoj servis, uspeo je da osvoji dva, i to je bilo sve što mu je pošlo za rukom u prvom setu - 6:2.

Ista slika i u drugom setu, ponovo je Novak na startu oduzeo servis protivniku, potom se koncentrisao na svoj servis. Međutim, kao i u prvom setu, u petom gemu ponovo pravi brejk, a potom rutinski privodi set kraju - 6:2 i u drugom setu.

Na startu trećeg seta Anderson je uspeo da osvoji svoj servis. Usledila je ujednačena borba u kojoj su oba tenisera osvajala svoje servise. Novak se prvi susreo sa brejk loptom u osmom gemu, uspeo je da se odbije napada i stigne do izjednačenja - 4:4.

Ponovo je Anderson zapretio u desetom gemu, ovog puta nije iskoristio dve brejk lopte. Južnoafrikanac je imao tri brejk lopte i u 12 gemu, ali nije uspeo da ih iskoristi, pa je set rešen u taj-brejku.

Prvi do mini-brejka dolazi naš teniser, potom uzima još jedan i stiže do prednosti od 5:1. Anderson uspeva da vrati jedan mini-brejk i smanji na 5:2. Novak uzvraća i dolazi do četiri meč lopte. Koristi drugu i rešava meč u svoju korist - 7:3 u taj-brejku.

Tok meča:

17.29 - Kraj meča. Novak dobija taj-brejk sa 7:3 i rešava meč u svoju korist.

17.21 - Ponovo preti Anderson, 0:30, potom osvaja dve vezane brejk i set lopte. Novak sjajnim servisima uspeva da se izvuče, izjednačenje. Potom protivnik dolazi do još jedne brejk prilike. Ponovo odličan servis našeg tenisera, novo izjendačenje. Usledilo je još jedno izjednačenje, ovog puta nakon prednosti za Đokovića.  Potom naš teniser vezuje još dva poena i osvaja gem - 6:6. Set će biti rešen u taj-brejku.

17.10 - Ponovo na servis Đokovića, Anderson osvaja brejk šansu, Novak ponovo uspeva da se ivuče. Međutim, pravi duplu servis grešku i poklanja protivniku novu brejk šansu. Usledilo je novo izjednačenje, potom naš teniser vezuje još dva poena i osvaja gem - 5:5.

16.58 - Novak se u osmom gemu susreo sa brejk loptom za protivnika, uspeo je da odbije ovaj napad i osvoji gem, 4:4.

16.47 - Novak ponovo osvaja gem bez izgubljenog poena - 3:3.

16.43 - Anderson i treći put u ovom setu uspeva da osvoji svoj servis 2:3.

16.39 - Oba tenisera sigurna na svoj servis - 2.2.

16.32 - Novak lagano osvaja svoj servis - 1:1.

16.30 - Na sartu trećeg seta Anderson je uspeo da osvoji svoj servis - 0:1.

16.23 - Kraj drugog seta. Novak dobija i drugi set identičnim rezultatom - 6:2, iako se u osmom gemu suočio sa brejk loptom, ali je uspeo da odgovori na najbolji način.

16.05 - Posle osvojenog svog servisa, naš teniser osvaja dve vezane brejk šanse, koristi prvu i ponovo ima dva brejka prednosti 4:1.

15.57 - Velika borba na servis Andersona, koji posle četiri propuštene gem lopte, petu uspeva da iskoristi i smanji na 2:1.

15.50 - Novak je potom bio siguran na svoj servis - 2:0.

15.45 - Naš teniser ponovo preti na startu drugog seta i osvaja dve vezane brejk lopte. Koristi prvu i vodi sa 1:0.

15.42 - U pauti između dva seta Andersonu je ukazana lekarska pomoć zbog povrede lakta desne ruke.

15.40 - Đoković osvaja prvi set sa 6:2. Set je trajao 29 minuta.

15.33 - Novak siguran na svoj servis i dolazi na korak od osvajanja prvog seta - 5:1.

15.29 - Đoković ponovo napada servis protivnika i osvaja dve vezane brejk lopte. Koristi prvu i sada ima dva brejka prednosti.

15.25 - Oba tenisera sigurna na svoje servise - 3:1.

15.20 - Princ Vilijam i premijerka Velike Britanije Tereza Mej gledaju vimbldonsko finale.

15.18 - Novak siguran na svoj servis, čime je potvrdio brejk - 2:0.

15.15 - Na startu meča Novak osvaja brejk šansu, usledila je dupla servis greška protivnika i naš teniser dolazi do brejka prednosti.

15.11 - Počeo je meč ...

15.05 - Igrači su izašli na Centralni teren. Nakon zagrevanja očekuje se početak meča. Prvi će servirati Anderson.

Novak Đoković protiv Kevina Andersona igra peto finale na, mnogi smatraju, najvažnijem teniskom turniru – Vimbldonu.

Novak je tri puta slavio u finalima (2011, 2014, 2015.), dok je samo jednom poražen, 2013. godine od Endija Marija.

Đoković se istovremeno bori za svoj 13. grend slem trofej u karijeri, dok njegov protivnik na drugoj strani nema toliko iskustva na najvažnijim turnirima u svetu tenisa.

Andersonu je plamasn u finale Vimbldona najbolji rezultat u karijeri, uz finale na prošlogodišnjem Ju-Es openu.

Đoković je u karijeri osvojio 68 titula, Anderson samo četiri, iako je godinu dana stariji od srpskog tenisera.

Đoković i Anderson odigrali su šest međusobnih mečeva, a Anderson je zabeležio samo jednu pobedu i to 2008. godine na Mastersu u Majamiju.

Novak je Južnoafrikanca već dva puta dobijao na Vimbldonu i to 2011. i 2015. godine i oba puta je uspevao da podigne trofej u Londonu.

Anderson je u četvrtfinalu eliminisao Rodžera Federera, posle preokreta od 0:2 do 3:2, dok je u polufinalu, posle pravog teniskog maratona, savladao DŽona Iznera sa 3:2.

Đoković je u četvrtfinalu bio bolji od Keija Nišikorija sa 3:1, dok je u polufinalu, posle dva dana tenisa, bio bolji od Rafaela Nadala rezultatom 3:2.