уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Танјуг: У Србији нема случајева заразе ешерихијом, неопходне мере превенције
Хроника

Танјуг: У Србији нема случајева заразе ешерихијом, неопходне мере превенције

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јун 2011.

У Србији нема случајева заразе од ешерихије коли, од које је у Европи умрло 19 особа, изјавили су Танјугу медицински стручњаци и истакли да је неопходно спроводити редовне хигијенске мере које подразумевају детаљно прање воћа и поврћа, као и термичку обраду намирница.

Епидемиолог и начелник Одељења за превенцију и контролу заразних болести Института „Батут” др Јелена Обреновић казала је Танјугу да у Србији није регистрован ниједан случај инфекције посебном групом цревне бактерије - ентерохеморагијска ешерихија коли (EHEC) због које су многе државе увеле мере предострожности.

Она је истакла да се у случају епидемије у Немачкој ради о ешерихији коли која улази преко мукозе (површинског слоја зида) црева и да оно што представља проблем ове групе јесте да она продукује такозвани шига лајк токсин, нешто слично врсти токсина коју производе и шигеле.

Према речима Обреновићеве, тај токсин преко мукозе црева пролази у крв и на тај начин доспева до бубрега због чега код тог обољења, у тежим случајевима, може доћи и до отказивања бубрега.

Она је објаснила да је ешерихија коли велика група бактерија од којих су неке безопасне, а неке могу изазвати веома озбиљна обољења.

Говорећи о мерама превенције, она је нагласила је на првом месту хигијена руку, а нарочито после контакта са животињама, јер су „резервоар” ове бактерије животиње и то крупна стока, говеда, телад...

Када је реч о начину лечења такве инфекције, начелник Клинике за инфективне болести на ВМА проф. др Дарко Ножић је казао да је најважније јавити се у болницу на време како би се добила инфузија, ако је у питању тежак облик заразе.

„Највећа грешка је узимање лекова на своју руку који спречавају пролив јер се отрови још више таложе у организму. Не треба се никад сам лечити и треба се јавити лекару како би он одредио терапију”, казао је Ножић, додајући да је први симптом који указује на ешерихију крвав пролив.

Он је навео да болест може протећи са благим симптомима, а постоје и тешки симптоми, јер се луче отрови у црева и тако продиру кроз организам при чему, како је рекао, може отказати рад бубрега.

На питање да ли је таква врста бактерије примећена и раније, др Ножић је рекао да је постојала, али да није била тако тешког облика као сада у неким европским земљама, јер се развило више токсичних дејстава.

Када је у питању контрола воћа и поврћа које се увози, начелник пољопривредне инспекције у Министарству пољопривреде и трговине Ненад Вујовић је казао да се редовно спроводе контроле производа на домаћем тржишту и да су последња испитивања показала да не постоји микробиолошка контаминација.

Он је рекао да најпре контроли приступа фитосанитарна инспекција, односно прво се прегледа документација о здравственом стању пошиљке, које обухвата и преглед превозног средства и амбалаже, а затим се узимају узорци за испитивање према прописаним процедурама.

„На основу добијених резултата само оним производима који анализе потврде да су безбедни, дозвољава се увоз и стављање на домаће тржиште”, казао је Вујовић.

Светска здравствена организација навела је да су прелиминарна генетска испитивања показала да је тај сој мутант две различите бактерије ешерихије коли и да поседује леталне гене, чиме се може објаснити због чега је зараза у Европи тако широких размера и опасна, пренела је агенција АП.

Од 19 жртава ешерихије коли, једна особа је из Шведске која се недавно вратила из Немачке, а 18 смртних случајева је забележно у Немачкој.

Према подацима регионалних здравствених власти, заражно је више од 2.000 људи са симптомима као што су стомачни грчеви, пролив, повишена телесна температура и повраћање.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер