Početna strana > Hronika > Tanjug: Izraelska bitka protiv Irana u američkom Kongresu zbog očekivanog sporazuma o nuklearnim postrojenjima – mora se sprečiti njegovo odobrenje u SAD
Hronika

Tanjug: Izraelska bitka protiv Irana u američkom Kongresu zbog očekivanog sporazuma o nuklearnim postrojenjima – mora se sprečiti njegovo odobrenje u SAD

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. jul 2015.

Diplomatski izvori u Izraelu zaključili su da je očekivani sporazum između svetskih sila i Irana mnogo gori od okvirnog dogovora potpisanog pre četiri meseca u Lozani. Tvrde da sada ima više koncesija kojima se jevrejska država protivi.

Izrael procenjuje da će sporazum biti potpisan i priprema se za narednu bitku u Kongresu SAD ne bi li sprečio da bude odobren, prenosi Tanjug.

Zvaničnici u Izraelu ne obraćaju mnogo pažnje na izveštaje o nesporazumu u pregovorima, koji se vode u Beču, i sugerišu da su takve informacije namerno objavljene u sklopu priprema da se potpiše konačni sporazum.

Izraelski vebsajt Inet podseća da je državni sekretar DŽon Keri na konferenciji za novinare u subotu u Beču rekao da se slaže sa ocenom iranskog kolege Muhameda Zarifa da sporazum nikada nije bio bliži i da prave odluke mogu dovesti do potpisivanja ove nedelje.

Po informacijama do kojih su došli zvaničnici u Jerusalimu, velike sile su pristale na dalje koncesije u odnosu na broj centrifuga kao i na njihovo istraživanje i razvoj. Uz to su učinjeni ustupci za ublažavanje sankcija.

Izraelski zvaničnici i dalje vrše pritisak kako bi se u poslednjem trenutku sporazum izmenio, iako su šanse da se to desi male.

Izraelski ministar za energiju i infrastrukturu Juval Stajnic razgovarao je sa predstavnicima Nemačke, Francuske i Velike Britanije ovih dana, upozorovajući na slabe tačke u dokumentu.

U očekivanju konačnog sporazuma, Izrael se priprema da izvrši pritisak na Kongres SAD i da spreči da bude odobren. Ako sporazum bude predstavljen Kongresu pre 9. jula glasaće se u roku od 30 dana, navode izraelski mediji.

U slučaju da stigne nakon 9. jula glasaće se posle 60 dana zbog predstojećeg raspuštanja Kongresa zbog letnjih odmora. Ako većina glasa protiv, predsednik SAD Barak Obama će uložiti veto. Ako iskoristi pravo veta to će mu omogućiti da odluči kada da se ponovo glasa u Kongresu. U tom slučaju dvotrećinska većina će biti potrebna u oba doma da bi se zaobišao predsednički veto.

Izrael vrši pritisak na članove Kongresa da odbace sporazum u prvom glasanju.

Zvaničnici u Jerusalimu procenjuju da će Obama imati dovoljno podrške da se sporazum odobri u prvom glasanju zbog straha članova Kongresa da bi druge sile mogle započeti trgovinu s Iranom u međuvremenu. To bi skupo ekonomski koštalo SAD.

Postoje zvaničnici u Izraelu koji veruju da bitka nije gotova i uz odgovarajući pritisak mogu da izdejstvuju većinu protiv sporazuma u prvom glasanju.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu se priprema za bitku u Kongresu i u nedelju je na sednici vlade oštro kritikovao mogući sporazum.

"Sporazum u Beču nije prodor, već slom", kaže Netanjahu, i upozorava da će taj dokument utrti put Iranu da proizvede nuklearno oružje i doneti stotine milijardi dolara koje će Iran iskoristiti za dalju agresiju i terorističke akte u u regionu i širom sveta.

"To je loš sporazum. Nije ništa bolji i čak je i gori od sporazuma sklopljenog sa Severnom Korejom koji je doveo do nuklearnog arsenala u Severnoj Koreji" poručio je izraelski premijer.

Dodaje da se govori o nekonvencionalnoj i velikoj konvecionalnoj pretnji Izraelu i državama u regionu i svetu u celini.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner