понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Тадић и Динкић о повећању плата државним функционерима
Хроника

Тадић и Динкић о повећању плата државним функционерима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. новембар 2010.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас да не би требало повећавати плате изабраним функционерима док год је Србија у тешкој економској ситуацији.

 “Повећање плата би у симболичком смислу било неприхватиљиво за грађане који изузетно болно трпе кризу која је погодила Србију”, рекао је Тадић поводом тврдњи министра економије Млађана Динкића да треба повећати плате државним функционерима.

Он је новинарима приликом обиласка београдске фабрике за производњу конзерви Бол пекиџинг, казао да се, са друге стране, друштво не може развијати уколико највиши функционери имају најниже плате.

“Нигде у свету администрација није дала добре резултате уколико су имали ниске плате. Од пре тридесет, четрдесет година демагогија о томе да треба да важи уравниловка нигде у свету није дала ефекта. Али сада је специфичан тренутак у коме људи трпе највећи удар кризе, зато што смо правили значајне уштеде и зато што нисмо неодговорно подизали плате”, рекао је он и додао да плате нису претпоставка, већ да треба да буде последица развоја.

Потпредседник Владе Србије Млађан Динкић изјавио је данас да се слаже да министри не треба да буду међу првима којима ће плате бити повећане.

“Уколико је потребно да симболично министри не буду први којима ће бити повећана плата, ја се с тим апсолутно слажем”, рекао је Динкић.

Он је додао да “нема проблем” са решењем да од јануара 2011. године повећање зарада добију пензионери и запослени у јавном сектору, а тек од априла министри и њихови помоћници.

Динкић је оценио да се мора престати са праксом да помоћници министара имају веће плате од самих министара или да директори неких јавних предузећа имају два пута и више веће зараде од председника републике.
Мора да се створи један нормалан систем да онај ко има највећу одговорност највише и зарађује, рекао је он.

Са Мисијом Међународног монетарног фонда договорено је повећење пензија и зарада у јавном сектору за пет одсто, од 1. јануара 2011. године.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер