Početna strana > Hronika > Svetski mediji: Porošenko je izdao istok Ukrajine
Hronika

Svetski mediji: Porošenko je izdao istok Ukrajine

PDF Štampa El. pošta
utorak, 30. septembar 2014.

Donjeck - Dok traju napori da se teška artiljerija sa bojnih polja u Ukrajini ukloni, nije baš najsigurnije šta teritoriju istočne Ukrajine čeka u narednom periodu.

Kako svetski mediji prenose, prostor zapadno od Donjecka se priprema za nove poteškoće koje uključuju razbojništva, kidnapovanja i terorističke akte, a takve prognoze potvrđuju se sve češćim napadima na zvaničnike regiona Dnjepropetrovska, koji su se našli na meti grupa za likvidacije.

Zamenik gubernatora Dnjepropetrovska Boris Filatov istakao je da se plaši somalijskog scenarija, pod kojim podrazumeva da region Donbasa može da postane teritorija bez kontrole iz koje će kriminogene formacije prelaziti u ostale delove Ukrajine u pljačkaške pohode.

Takođe, u oblasti Dnjepropetrovska duž svih glavnih puteva postavljena su utvrđenja i kontrolni punktovi koje čuvaju grupe od 20 ljudi, a na udaru su vozila koja imaju registarske oznake Donjecke ili Luganske oblasti, koje se detaljno pretresaju u potrazi za skrivenim vojnicima.

Iako zvaničnici navode da su ovo samo sigurnosne mere, takva praksa se može protumačiti kao uspostavljanje graničnih prelaza.

Kako je finansijska situacija u Ukrajini veoma loša, bezbednosne snage Dnjepropetrovska su prepuštene finansiranju privatnog i civilnog sektora, tako da lokalni biznismeni, privatni donatori praktično predstavljaju izvor novca za obe glavne akcije, finansiranje vojske i humanitarnu pomoć.

Regionalni lideri nemaju baš najprijatniji odnos prema zvaničnom Kijevu, na jednom od bunkera blizu donjecke granice pored ukrajinske vijori se i crno-crvena zastava lokalnog Sičeslavskog bataljona, čije vođe navode da je dogovor o specijalnom statusu za Donjeck i Lugansk izdajnički, a takav epitet pridaju i predsedniku Petru Porošenku.

“Tokom rata morali smo da rešavamo probleme sa vojskom, bezbednošću, ranjenima, ubijenima, bolesnima, zatvorenicima, sahranama, a za sve to vreme u Kijevu se samo bave nekakvim izborima“, rekao je Filatov.

U njegovoj nadležnosti je i 25. brigada, koja je stacionirana bukvalno između dve vatre, na putu koji spaja Donjeck i Lugansk. Iako je primirje potpisano 5. septembra, i dalje nije sigurno da li će ono opstati na snazi, naročito u predstojećem zimskom periodu.

“Dok se Vlada u Kijevu sastavi sama sa sobom, mi ćemo se ponovo naći u problemu“, zaključio je Filatov.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner