Početna strana > Hronika > Suzana Grubješić: Ulazak u EU najdirektnije i isključivo zavisi od Kosova
Hronika

Suzana Grubješić: Ulazak u EU najdirektnije i isključivo zavisi od Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 13. decembar 2012.

Potpredsednica Vlade Srbije zadužena za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je za Novi Magazin da napredovanje Srbije u procesu evropskih integracija najdirektnije i isključivo zavisi od rešavanja kosovskog pitanja.

"Ko ne veruje, neka pogleda zaključke sa sastanka Saveta ministara EU u kojima se određivanje datuma za početak pregovora direktno vezuje za nastavak dijaloga i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine", rekla je Grubješić.

Ona je navela da je svima jasno da više nije moguće voditi politiku na dva odvojena koloseka - jedan EU, drugi Kosovo jer su se oni isprepretali i postali jedan. Ona, takođe, ističe da to ne znači da Srbija odustaje od zaštite legitimnih interesa Srba na Kosovu, niti da će priznati nezavisnost Kosova.

"Tražiti od Srbije da prizna nezavisnost Kosova je loša i neprihvatljiva poruka pojedinih evropskih zvaničnika, naročito kad imate u vidu da pet članica EU to nije učinilo, a da Srbija još nije ni započela pregovore o članstvu", rekla je potpredsednica Vlade.

Prema njenim rečima, Vlada je u prva četiri meseca pokazala racionalnost i fleksibilnost, najpre primenjujući sve sporazume iz tehničkog dijaloga, a naročito otvarajući politički dijalog s kosovskim Albancima, kakvog nije bilo u poslednje tri decenije.

"Premijer Ivica Dačić nije čekao da siđe s vlasti da bi se rukovao s Hašimom Tačijem, već je to učinio na početku mandata i nije se sručilo nebo na Srbiju nakon toga jer su svi svesni da bez dijaloga nema dogovora niti izvesnosti za opstanak Srba na Kosovu", navela je Grubješić.

Normalizacija odnosa sa Prištinom je uslov koji Srbija mora da ispuni ukoliko želi da u najskorije vreme otpočne pregovore o članstvu u EU, rekla je Grubješić, dodajući da to ne podrazumeva priznanje nezavisnosti Kosova i da je to jasno svim stranama u dijalogu. Ali, normalizacija jeste, navela je, primena sporazuma o pečatu, katastru, matičnim knjigama, diplomama, primena sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima, nalaženje rešenja za sever Kosova, imovinsko-svojinska pitanja i povratak prognanih Srba i ostalih nealbanaca.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner