Početna strana > Hronika > Si Đinping: Tramp je moj prijatelj i verujem da mu nije stalo da potpuno prekine odnose sa Kinom
Hronika

Si Đinping: Tramp je moj prijatelj i verujem da mu nije stalo da potpuno prekine odnose sa Kinom

PDF Štampa El. pošta
petak, 07. jun 2019.

 Predsednik Kine Si Đinping rekao je da je predsednik SAD Donald Tramp njegov prijatelj i dodao da je uveren da američkom lideru nije stalo do potpunog prekida odnosa s Kinom.

„Iako između nas i SAD postoje trgovinske napetosti, Kina i SAD su već sad blisko povezani. Imamo veliku trgovinu. Teško je zamisliti potpuno udaljavanje SAD od Kine. Ni mi za to nismo zainteresovani, kao ni američki partneri. Predsednik Tramp je moj prijatelj, uveren sam da ni on za to nije zainteresovan“, rekao je kineski predsednik, koji boravi u državnoj poseti Rusiji, u okviru Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.

Odgovarajući na pitanje novinara o tome da li bi trgovinski spor Kine i SAD mogao da se proširi, kineski lider se našalio rekavši da bi se odgovor na to pitanje mogao naći u njegovim materijalima za forum.

Voditeljka plenarnog zasedanja dotakla se teme trgovinskog rata Kine i SAD i postavila kineskom lideru pitanje o tome kakav će biti ishod pregovora Vašingtona i Pekinga.

„Hvala. Možada u svojim materijalima imam odgovor na to pitanje“, rekao je Si Đinping i dodao: „Ne znam“.

Označiću naš stav o globalizaciji. Mi smo odlučne pristalice globalizacije u svetu, jer globalizacija je tendencija istorije. Antiglobalizacija je takođe savremena pojava, ali mislim da je to tako mali deo opšteg talasa, koji može da izazove nekakve pojave, ali ne može da zaustavi težnju ka globalizaciji u celini

Predsednik Kine je primetio da je voditeljka zapravo postavila „pitanje odnosa globalizacije i antiglobalizacije“.

„Označiću naš stav o globalizaciji. Mi smo odlučne pristalice globalizacije u svetu, jer globalizacija je tendencija istorije. Antiglobalizacija je takođe savremena pojava, ali mislim da je to tako mali deo opšteg talasa, koji može da izazove nekakve pojave, ali ne može da zaustavi težnju ka globalizaciji u celini“, naveo je Si Đinping.

On je, međutim, dodao da je globalizacija „štap sa dva kraja“. „Postoji onaj koji će izvući korist i onaj koji će pretrpeti štetu – to je pitanje raspoređivanja. I pitanje raspoređivanja koristi i interesa. Ali nije dopustivo, kako se kaže, da, kad pobesniš zbog buva, celu šubaru baciš u peć. Ne sme se zbog toga ići na jednostrane pristupe i protekcionizam“, rekao je Si Đinping.

Kineski predsednik je naglasio da je neophodno pridržavati se uzajamnog poštovanja u svim pregovorima i da se nada takvom pristupu u dijalogu sa svim zemljama.

„Smatram da je nužno poštovati socijalne sisteme i put razvoja svih zemalja. Raste uloga zemalja u razvoju u svetu. Njihovo pravo glasa i njihov udeo u međunarodnim organizacijama moraju biti poštovani. Uvek se držimo mirne koegzistencije. Bez obzira na postojeće razlike u mišljenjima, treba pronaći dodirne tačke i adekvatno rešavati sve nesuglasice“, naglasio je Si Đinping.

Poslednja runda američko-kineskih pregovora o trgovini završena je sredinom maja bez rezultata, zbog novog povećanja američkih carina na kinesku robu. SAD su povećale carine od 10 do 25 odsto na kineski izvoz, u ukupnoj vrednosti od 200 milijardi američkih dolara.

Predsednik SAD Donald Tramp naložio je, takođe, da se započne proces povećanja carina na ceo preostali izvoz iz Kine, koji se procenjuje na oko 300 milijardi dolara. Peking je na to odgovorio povećanjem carina na uvoz robe iz SAD u vrednosti od 60 milijardi dolara.

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner