недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Стивен Вордсворт: Модел две Немачке за питање Косова
Хроника

Стивен Вордсворт: Модел две Немачке за питање Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. март 2010.

Србија ће морати да прихвати реалност да је већина европских земаља признала независно Косово и да пронађе решење које ће бити прихватљиво за све, тако да процес интеграције региона у Европску унију може несметано да се настави, оценио је британски амбасадор Стивен Вордсворт.

У блогу објављеном данас на интернет страници Б92 о односу Србије и Косова, Вордсворт је указао на потребу за "флексибилним начином размишљања", наводећи као примере које "Србија и Косово могу проучити" односе некадашње две Немачке, као и Британије и Ирске.
Вордсворт је навео да "неки људи виде признање на веома нефлексибилан, застарели начин", указујући на пример некадашње Западне и Источне Немачке, које су имале редовне састанке и билатералне уговоре.

Заправо, објаснио је Вордсворт, једна држава може имати практично било какву врсту контаката с другом државом, а да је није формално "признала".

Он објашњава да се "можете састајати са неким, имати пословну сарадњу, седети једни поред других у Уједињеним нацијама, али га не морате формално признати", да је само потребно "мало маште".
"Оно што би требало урадити јесте погледати ове, али и друге, примере и пронаћи нешто што ће овде функционисати", навео је.

Вордсворт је указао да разуме став Србије, онако како је наведен у Уставу.

"Ипак, реалност коју ће Србија морати да прихвати јесте да су чланице Европске уније, у већини, признале Косово. Преко 70 одсто чланица Савета Европе и преко 80 одсто чланица Уније је то учинило. И то неће бити поништено", написао је британски амбасадор.
Истовремено, он је нагласио да "ЕУ жели да види напредак Србије у процесу европских интеграција" и да "нико не жели стварање црних рупа" .

Вордсворт је оценио да земље могу међусобно да сарађују, иако једна другу нису признале напомињући да ЕУ неће да прихватити као своју чланицу још неку земљу која има нерешено питање територије.

"ЕУ неће прихватити као своју чланицу још неку земљу која има нерешено питање територије. Кипар није пример који желимо да поновимо. Сви који мисле другачије се грдно варају. Зато Србија мора брзо да реагује и пронађе решење које ће бити прихватљиво за све, тако да процес ЕУ интеграција целог региона може несметано да се настави", додао је.

(Бета–Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер