Početna strana > Hronika > Bruka - Srbija vraća Stanku Subotiću Canetu milione, vile i posede i moraće da mu plati nadoknadu štete
Hronika

Bruka - Srbija vraća Stanku Subotiću Canetu milione, vile i posede i moraće da mu plati nadoknadu štete

PDF Štampa El. pošta
subota, 26. decembar 2015.

Posle pravosnažne oslobađajuće presude za biznismena Stanka Subotića Caneta, odbrana očekuje da mu se ubrzo vrate sve nekretnine. Stanko Subotić Cane važi za vođu jednog od najvećih kriminalnih klanova u ovom delu Evrope. Smatra se da je izuzetno blizak sa Milom Đukanovićem i Aleksandrom Vučićem, i da je finansirao predizborne kampanje SNS-a. Zbog „nedostatka dokaza“ i „zastarelosti slučaja“, Subotić je juče oslobođen optužbi za šverc cigareta tokom 90-ih godina.

Očekujemo da posle pravosnažne, oslobađajuće presude za Stanka Subotića, sada sud donese i odluku o tome da mu budu vraćene sve nekretnine u Srbiji i Crnoj Gori koje su mu svojevremeno, tokom trajanja sudskog postupka, bile privremeno oduzete. Takođe, trebalo bi da mu bude vraćeno i 538.000 evra, koliko je u julu 2013. godine uplaćeno na ime jemstva, odnosno kako bi mogao da se brani sa slobode. Kad dobijemo otpravak pravosnažne presude u ruke, Subotić će odlučiti da li će zahtevati od države da mu nadoknadi štetu – kaže za „Novosti“ advokat Radoslav Tadić, branilac biznismena Stanka Subotića.

Za sve ono što se događalo više od deceniju, počev od raznih optužbi protiv Subotića, preko sudskog postupka, do raspisivanja međunarodne poternice, Tadić i njegov klijent još nisu odlučili šta dalje.

„Ne znamo sve detalje sudske odluke, osim onoga što je navedeno i na sajtu Apelacionog suda – kaže Tadić. – Reč je o tome da je sud odbacio neke optužbe protiv Subotića jer Tužilaštvo za iste nije pružilo dokaze. Sa druge strane, deo optužbi je odbačen zato što je došlo do zastarevanja krivičnog dela.

Negirao krivicu

Stanko Subotić je prilikom prvog pojavljivanja pred sudom odbacio krivicu, tvrdeći da je proces protiv njega montiran, „kako bi političari mogli da mu iznuđuju novac“. – Mesečno zarađujem 60.000 švajcarskih franaka, a sva poslovanja su u skladu sa zakonom. Moje firme ostvaruju velike promete i profite zbog čega nisam imao potrebu da osnivam bilo kakve fantomske firme, da tako rizikujem i kapital i život – kazao je Subotić.

Podsećanja radi, protiv Subotića i još 14 osoba, pred Specijalnim sudom u Beogradu, vodio se postupak zbog šverca cigareta tokom devedesetih, za šta je država Srbija oštećena za 28 miliona evra i šest miliona dolara. Proces se vodio čitavu deceniju i prvom prvostepenom presudom bio je osuđen na šest godina zatvora. Međutim, prošle godine, posle ponovljenog suđenja, Subotić je oslobođen krivice. Tu presudu, za njega kao i za ostale optužene, pre dva dana je konačno potvrdio i Apelacioni sud.

Inače, Stanko Subotić živi i radi u Švajcarskoj. Iako je protiv njega vođen sudski postupak i raspisana poternica, za vreme Borisa Tadića. on nikada nije dospeo u pritvor. Nakon promene vlasti i dolaska Aleksandra Vučića, prvostepena presuda je poništena, a Subotiću je dozvoljeno da se brani za slobode, uz jemstvo mnogo manje od onog koje je prethodno nuđeno. Novinar Predrag Popović pominje Caneta kao jednog od najzaslužnijih za stvaranje SNS-a, i promenu kursa Aleksandra Vučića.

(NSPM)

Nova vlast 2013. usvojila novi krivični zakonik tako da ide njemu u korist, smanjen rok za zastarelost sluaja

Stanko Subotić Cane (56) pravosnažno je oslobođen posle osam godina suđenja za šverc cigareta delom zbog zastarelosti, a delom zbog nedostatka dokaza.

Apelacioni sud u Beogradu je zaključio da je ono što se optužnicom Tužilaštva za organizovani kriminal iz 2007. Subotiću i njegovoj grupi stavlja na teret da su počinili 1995. zastarelo, dok za dela iz 1996. nema dokaza. Ovu konačnu odluku petočalno veće Apelacionog suda, kojim je predsedavao sudija Zoran Savić, donelo je nakon što je samo otvorilo pretres koji je četiri puta odlagan tokom sedam meseci ove godine.

Prvi pretres je bio zakazan za 26. mart, a posle četiri odlaganja zbog odbrane održan je tek 22. oktobra. Apelaciono veće je insistiralo na početku da je neophodno saslušati Subotića, što se nije desilo, jer on nije dolazio.

Zbog ovakvog svesnog odugovlačenja postupka, Subotiću će država morati da vrati svu privremeno oduzetu imovinu. Ona mu je oduzeta jer nije dokazao da ju je legalno stekao. Finansijskom istragom je utvrđeno da je Subotić vlasnik čak 11 stanova, jedne vile i tri poslovna prostora na elitnim lokacijama u Beogradu, kao i zemljišta i porodične kuće na Ubu. Navodi iz optužnice da je njegova grupa oštetila Srbiju švercom cigareta za 28 miliona evra i šest miliona dolara, ostaće samo mrtvo slovo na papiru.

Veće Specijalnog suda je 6. oktobra 2011. osudilo Subotića na kaznu zatvora od šest godina. Tu presudu je poništio Apelacioni sud i naložio novo suđenje. Isto veće Specijalnog suda, kojim je predsedavao sudija Dragan Milošević, donelo je oslobađajuću presudu 18. jula 2014. To veće je zaključilo da su dela iz 1995, za šta je bilo mnogo više dokaza, zastarela, a da nema dovoljno dokaza za šverc cigareta tokom 1996.

Tužilaštvo za organizovani kriminal je uložilo žalbu insistirajući da je u pitanju produženo krivično delo, a ne odvojena dela. Međutim, to nije uvažio ni Apelacioni sud.

Za Subotića je 2013. bila značajna jer mu je tada dopušteno da se brani sa slobode, a promenjen je i Krivični zakon na način koji je njemu išao u korist.

Subotić je od 2006, od kada je za njim raspisana poternica, pa do 2013. bio u bekstvu. Te 2013. Specijalni sud je prihvatio da se za jemstvo od 538.000 evra brani sa slobode bez bilo kakvih drugih ograničenja, kao što su nanogica, oduzimanje pasoša ili javljanje policiji. Zanimljivo je da je isti Specijalni sud prihvatio ovo jemstvo iako je tri puta pre toga odbio znatno veće ponude Subotića. Naime, u decembru 2011. taj sud je odbio pet miliona evra, do tada najviši ikad ponuđeni iznos u srpskom pravosuđu za jemstvo.

Subotić se, posle izmene Krivičnog zakona od 15. aprila 2013, preciziranom optužnicom teretio za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica za koje je zaprećena kazna do 10 godina zatvora, a ne više za zloupotrebu službenog položaja za koju mu je pretila kazna do 12 godina zatvora. Osim veće kazne, i rok za zastarelost je bio duži.

Može da tuži Srbiju

Stanko Subotić nakon oslobađajuće presude može da tuži Srbiju kako zbog postupka tako i zbog privremeno oduzete imovine. Subotiću će automatski biti vraćeno jemstvo od 538.000 evra. Biće postavljeno pitanje plaćanja ogromnih sudskih troškova za osmogodišnji postupak. Subotić je tokom postupka preko sajtova koje je finansirao vodio kampanju u kojoj se tvrdilo da tužilaštvo, mediji i predstavnici vlasti čine kriminalnu grupu koja ga progoni. 

(NSPM-Blic-IN4S)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner