Početna strana > Hronika > Spoljnopolitički odbor američkog Senata: Ulazak Crne Gore u NATO je nacionalni interes SAD
Hronika

Spoljnopolitički odbor američkog Senata: Ulazak Crne Gore u NATO je nacionalni interes SAD

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. septembar 2016.

 U Spoljnopolitičkom odboru američkog Senata održan je pretres o pristupanju Crne Gore NATO-u, na kojem su svjedočili zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara Hojt Brajan Ji i zamjenik pomoćnika sekretara za odbranu Majkl Karpenter.

Uz podršku članstvu Crne Gore Alijansi, Ji je istakao da će to približiti Balkan američkom strateškom cilju – Evrope, cjelovite, slobodne i u miru.

„Crna Gora je jasno stavila do znanja da je njen evroatlantski put nepokolebljiv„, poručio je američki zvaničnik.

Članstvo Crne Gore u NATO-u podržali su i senatori uz obje stranke, uz ocjenu da NATO mora da pokaže da ni jedna treća strana nema pravo veta na pitanje proširenja.

Republikanski senator iz Viskonsina Ron DŽonson ocijenio je da je riječ o veoma značajnom koraku, uz opasku da je NATO naročito važan danas u svjetlu „ozbiljnih prijetnji od radikalnog islamskog terorizma i ruske agresije“.

„Ruske primjedbe nijesu legitimne. NATO je i dalje isključivo odbrambena alijansa i izuzetna snaga za stabilnost Evrope„, rekao je DŽonson.

„NATO mora da se čvrsto drži principa da odluku o članstvu u Alijansi ne može da blokira treća strana. To je naročito važno kada Rusija pokušava da podrije demokratski izabrane vlade koje žele da se integrišu u evroatlantske institucije„, istakla je demokratska senatorka iz Nju HempširaDŽeni Šahin.

Rusija i njeno protivljenje proširenju Alijanse su tokom pretresa najviše interesovali američke senatore, koji su zvaničnike Stejt departmenta i Pentagona ispitivali o razlozima za takav stav Moskve.

Ji i Karpenter su, u odgovoru na pitanja senatora, naveli da Rusija pokušava da održi i proširi što veći uticaj u Evropi, uključujući i Balkan s kojim ima istorijske političke i ekonomske veze, te da zbog toga pokušava da spriječi region da se što više približi evroatlantskim institucijama.

„Pružanjem podrške nevladinim organizacijama i političarima koji su protiv članstva u NATO, Rusija je ponovo pokazala da je spremna da se miješa u pravo suverene zemlje da sama odlučuje o svojim savezima – uprkos činjenici da je Crna Gora udaljeno oko 800 milja od najbliže ruske granice i da joj ne predstavlja geopolitičku prijetnju„, istakao je Karpenter i dodao da bi se crnogorskim članstvom odbacio „maligni“ruski uticaj na Zapadnom Balkanu i pokazalo da ni jedna treća zemlja nema pravo veta na odluku NATO-a da primi nove članice.

Hojt Brajan Ji je kazao da prijem svake zemlje u NATO ima određene implikacije, ali da vjeruje da nema negativnih posljedica članstva Crne Gore po američke interese.

(IN4S)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner