Početna strana > Hronika > SP u fudbalu: Pobedom nad Engleskom 2:1 (1:1), Hrvatska se prvi put u istoriji plasirala u finale Mundijala

sreda, 11. jul 2018.

Fudbaleri Hrvatske prvi put u istoriji plasirali su se u finale Mundijala, pošto su u Moskvi, posle produžetaka, savladali Englesku 2:1. Tripije doveo Engleze u vođstvo, Perišić izborio produžetke, a Mandžukić u 109. minutu doneo istorijski trijumf. Hrvatska će u finalu igrati protiv Francuske, Engleska će se za treće mesto boriti protiv Belgije.

Izabranici Zlatka Dalića još jednom na šampionatu u Rusiji su pokazali da poseduju kvalitet, da ostaju mirni i kada gube i sasvim zasluženo će igrati najvažniju utakmicu u fudbalskom svetu.

Engleska je razočarala u polufinalu. Kao da je rani pogodak Tripijea uljuljkao izabranike Gareta Sautgejta, koji su po svaku cenu pokušali da sačuvaju minimalnu prednost, što se ispostavilo kao pogrešna taktika.

Tripije je bio strelac prelepog gola iz slobodnog udarca već u petom minutu, da bi izjednačenje i produžetke Hrvatskoj doneo Ivan Perišić u 68. minutu.

Bilo je prilika pred oba gola da se utakmica završi u 90 minuta, nešto konkretniji su bili Hrvati, ali su još jednom, treći put uzastopno na šampionatu, morali da igraju produžetke.

Junak Hrvatske ovoga puta bio je Mario Mandžukić, koji je u 109. minutu savladao odličnog DŽordana Pikforda i doneo veliko slavlje svojim saigračima.

Utakmicu na stadionu "Lužnjiki" u Moskvi sudio je Turčin DŽunejt Čakir.

Hrvatska će u nedelju, u velikom finalu, igrati protiv Francuske, dok će se Engleska dan ranije protiv Belgije boriti za treće mesto na svetu.

Hrvatski navijač oteo i pocepao zastavu Albanije

Fudbaleri Hrvatske plasirali su se u finale Mundijala u Rusiji, a jedna grupa Albanaca htela je da im ukrade slavu.

Naime, grupa Albanaca pokušala je da isprovocira Hrvate koji su u jednom kafiću u Austriji gledali utakmicu svoje selekcije sa Engleskom.

Dok su prolazili ulicom u automobili i mahali zastavom Albanije, jedan Hrvat je vidno besan izašao na ulicu i oteo im zastavu.

Ovako je protekla utakmica:

22.37 – Kraj meča, Hrvatska je u finalu Svetskog prvenstva!

22.29 – Englezi u završnici sa deset igrača na terenu. Povredio se Tripije, a Sautgejt je već izvršio sve četiri izmene.

22.21 – GOOOL! 2:1 za Hrvatsku u 109. minutu, strelac je Mario Mandžukić!

22.15 – Kraj prvog produžetka, i dalje je nerešeno 1:1.

22.13 – Uzvraća Hrvatska u poslednjim trenucima prvog produžetka, ali udarac Mandžukića fenomenalno brani DŽordan Pikford.

22.05 – Velika prilika za Englesku! Stouns je šutirao glavom posle kornera Tripijea, Vrsaljko interveniše praktično sa gol-linije.

21.56 – Počeo je prvi produžetak.

21.50 – Nema pobednika posle 90 minuta igre, gledaćemo produžetke u Moskvi.

21.40 – Ušli smo u poslednjih desetak minuta meča, a Hrvati deluju kao znatno opasnija ekipa. Što se meč bliži kraju, Englezi su sve zbunjeniji.

21.28 – Perišić, samo tri minuta pošto je postigao gol, pogađa stativu engleskog gola.

21.25 – GOOOL! 1:1 u Moskvi, Perišić je strelac za Hrvatsku, posle odličnog centaršuta Vrsaljka!

21.23 – Umrtvili su Englezi igru, "kradu" vreme, dok hrvatski igrači ne uspevaju da ozbiljnije zaprete Pikfordu.

21.02 – Nastavljen je meč u Moskvi.

20.46 – Poluvreme, Engleska vodi 1:0 golom Tripijea u petom minutu.

20.35 – Hrvatski igrači imaju više loptu u nogama, ali su Englezi znatno opasniji. Lingard je imao priliku da udvostruči prednost svoje ekipe, ali je bio neprecizan iz dobre pozicije.

20.22 – Hrvati imaju terensku inicijativu posle primljenog gola, što ostavlja puno prostora Englezima za kontranapade. Ipak, bez ozbiljnijih prilika pred golovima Subašića, odnosno Pikforda.

20.05 – GOOOL! 1:0 za Englesku od petog minuta. Pogodak je postigao Kiran Tripije iz slobodnog udarca!

20.00 – Počeo je meč.

19.55 – Utakmica se igra na stadionu "Lužnjiki" u Moskvi, a glavni sudija je Turčin DŽunejt Čakir.

19.25 - Navijači oba tabora nestrpljivo očekuju početak spektakla na stadionu Lužnjiki...

19.05 – Jedan navijač Engleske ima posebnu želju danas.

18.55 - Poznati su i sastavi Hrvatske i Engleske uoči meča u Moskvi...

Sam plasman u polufinale za obe ekipe predstavlja veliki uspeh. Međutim, jedno je sigurno - neće se zadovoljiti postignutim i pokušaće da se domognu borbe za trofej. Ko će na megdan Francuskoj u borbi za trofej, a ko Belgiji u duelu za treće mesto?

Duel ekipa kojima nisu davane prevelike šanse da stignu do završnice Mundijala. Međutim, opravdale su ulogu favorita iz senke i sada imaju priliku da se domognu borbe za „boginju".

Englezi su u osmini finala nadigrali Kolumbiju posle boljeg izvođenja jedanaesteraca, u četvrtfinalu lako su slomili otpor Šveđana i slavili sa 2:0.

S druge strane Hrvatska je u osmini finala nakon penala savladala Dansku, a u četvrtfinalu penal lutrija je ponovo bila na njihovoj strani u duelu sa Rusima.

Sam plasman u polufinale za obe ekipe predstavlja veliki uspeh. Međutim, jedno je sigurno - neće se zadovoljiti sa postignutim i pokušaće da se domognu borbe za trofej. Ko će na megdan Francuskoj u borbi za trofej, a ko Belgiji u duelu za treće mesto.

Tereza Mej i Andrej Plenković razmenili dresove

Britanska premijerka Tereza Mej i njen hrvatski kolega Andrej Plenković razmenili su dresove nacionalnih reprezentacija uoči sutrašnje polufinalne utakmice u Moskvi.

​Mejova je na Tviteru poželela sreću reprezentaciji Engleske.

Hrvatska kompanija za proizvodnju kafe "Frank" pred utakmicu poslala poklon britanskom princu Hariju - kutiju čaja od kamilice

Uoči polufinalne utakmice Svetskog prvenstva u fudbalu, u kojoj se večeras sastaju timovi Hrvatske i Engleske, poznata hrvatska kompanija za proizvodnju kafe "Frank" poslala je poklon britanskom princu Hariju.

"Engleska je poznata po fudbalu i po ispijanju čaja. Naši reprezentativci su odavno pokazali da je i Hrvatska velika sila na fudbalskoj karti sveta, a mi smo svojim čajem odlučili da princu olakšamo gledanje današnje utakmice, jer uz vrhunsku igru naših, neće mu biti lako", naveli su iz Franka, u poruci uz poklon.

Kutija čaja od kamilice princu je poslata u kutiji na kojoj stoji natpis: "Budite mirni i nastavite sa sanjate" ("Keep Calm and Dream On").

Darodavci su poručili pronsu da uživa u čaju bez obzira na ishod utakmice.

Italija: Štrajk radnika Fijata zbog Kristijana Ronalda

Radnici "Fijatove" fabrike u Melfiju na jugu Italije najavili su štrajk nezadovoljni jer je porodica Anjeli za više od 100 miliona evra dovela Kristijana Ronalda u Juventus, piše Gazeta delo sport.

"Godinama traže da se žrtvujemo i neprihvatljivo je da Fijat troši stotine miliona na fudbalera", navodi se u saopštenju sindikata radnika fabrike u Melfiju, koji se nalazi na pola puta između Napulja i Barija.

"Dok radnici i dalje stežu kaiševe, naš gazda troši puno novca na jednog čoveka. Da li je to normalno? RAdnici Fijata doneli su bogatstvo trima generacijama i zauzvraz dobili bedne živote", navodi sindikat.

Štrajk je će trajati od nedelje do utorka.