четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Софија: Бугарска дозвољава Лукоилу наставак извоза нафтних деривата упркос забрани ЕУ
Хроника

Софија: Бугарска дозвољава Лукоилу наставак извоза нафтних деривата упркос забрани ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. новембар 2022.

Бугарска ће дозволити црноморској рафинерији, чији је власник руска нафтна компанија Лукоил, да настави са радом и извозом нафтних деривата у Европску унију до краја 2024. године, упркос упозорењима Брисела да се тиме крше санкције које је ЕУ увела Русији.

После разговора са менаџерима Лукоила, заменик бугарског премијера Христо Алексијев рекао је да је влада у Софији „постигла нешто веома важно“.

„Лукоил ће од 1. јануара 2023. пренети у Бугарску сву производњу, приходе и плаћање пореза, а не, као што је било раније, у Холандију или Швајцарску“, казао је Алексијев.

Влада у Софији процењује да ће споразум са компанијом Лукоил донети у бугарски буџет додатних 350 милиона евра. Споразум користи и Лукоилу, чија ће рафинерија у Бугарској делимично избећи предстојећи ембарго ЕУ на већину руских нафтних производа. Једина рафинерија у Бугарској је главни извор бензина и дизел горива који се продају на бугарском тржишту, али половина производње је намењена извозу.

Рафинерија Лукоила има удео од око девет одсто у економској производњи у Бугарској и запошљава неколико хиљада људи. Њено затварање би изазвало озбиљне проблеме на тржишту рада.

У јуну је ЕУ одлучила да од 5. децембра забрани куповину, увоз или трансфер руске сирове нафте, а од 5. фебруара 2023. и других рафинисаних нафтних деривата из Русије.

Бугарска је добила изузеће и може да настави да увози сирову нафту и нафтне деривате поморским путем до краја 2024. године. Бугарска, међутим, не може да извози нафтне деривате произведене из руске нафте у Бугарској.

(Бета, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер