Početna strana > Hronika > Vladimir Putin nakon sastanka s Angelom Merkel u Sočiju: Borićemo se za „Severni tok 2“, njime nije planirano obustavljanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine: Merkel: Molim Rusiju da utiče na Siriju da ne sprečava povratak izbeglica
Hronika

Vladimir Putin nakon sastanka s Angelom Merkel u Sočiju: Borićemo se za „Severni tok 2“, njime nije planirano obustavljanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine: Merkel: Molim Rusiju da utiče na Siriju da ne sprečava povratak izbeglica

PDF Štampa El. pošta
petak, 18. maj 2018.

Nemačka kancelarka Angela Merkel doputovala je u Soči gde su je dočekali ruski premijer Dmitrij Medvedev i predsednik Vladimir Putin, koji joj je poklonio cveće.

Vladimir Putin je dočekao Angelu Merkel na ulazu u rezidenciju u Sočiju i poklonio joj buket krem ruža, kao i frezija i drugog cveća pastelnih boja, prenosi Tas. Putin i Medvedev su, dočekavši nemačku delegaciju u rezidenciji u Sočiji, na kratko porazgovarali sa kancelarkom Merkel na ruskom.

Kancelarka je Medvedevu čestitala na formiranju novog kabineta, dok je on odgovorio da se raduje novoj saradnji sa nemačkom vladom.

Nemačka kancelarka je ranije izjavila da tokom sastanka neće biti reči o sankcijama SAD Rusiji. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je, takođe, naveo da ruska strana neće načinjati ovu temu tokom razgovora, jer nije Moskva uvela ograničenja. 

Ovo je prvi sastanak Putina i Merkelove nakon njegovog ponovnog izbora za predsednika Rusije.

Nakon sastanka, održana je zajednička konferencija za štampu.

„Bez obzira na složenu političku situaciju, Rusija i Nemačka smatraju da je neophodno održavati redovne kontakte“, izjavio je u petak ruski predsednik Vladimir Putin na konferenciji za novinare nakon razgovora s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.

“Već smo razmenili mišljenja o pitanjima bilateralne saradnje u političkoj, trgovinsko-ekonomskoj, kulturnoj i humanitarnoj sferi. Razgovarali smo i o međunarodnim pitanjima. Važno je da, bez obzira na složenu spoljnopolitičku konjunkturu, na postojeće nesuglasice u vezi s nizom svetskih problema, Rusija i Nemačka smatraju da je neophodno i korisno održavati redovne kontakte”, rekao je Putin.

Prema Putinovim rečima, Rusija je spremna da sarađuje s nemačkim kolegama na uzajamno korisnoj osnovi u interesu naroda dveju zemalja.

Putin: Borićemo se za „Severni tok 2“

Govoreći o izgradnji gasovoda “Severni tok 2”, ruski predsednik je istakao da je to isključivo ekonomski projekat, koji je izvan okvira političkog procesa.

„'Severni tok 2' će biti otvoren za uključivanje drugih zemalja, Rusija će se za njega boriti, izjavio je Putin.

„Želeo bih, takođe, da kažem da nakon pokretanja 'Severnog toka 2' nije planirano obustavljanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine, o čemu sam danas razgovarao s gospođom Merkel, ona mi je postavila ovo pitanje. Želim da naglasim, da će isporuke biti nastavljene ukoliko budu ekonomski osnovane i isplative za učesnike u ekonomskoj delatnosti“, rekao je Putin.

Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje od obala Rusije preko Baltičkog mora do Nemačke. Planirano je da novi gasovod bude izgrađen paralelno s postojećim „Severnim tokom“.

Normandijski format nema alternativu

Ruski predsednik je istakao da „normandijski format“, u kojem učestvuju Rusija, Francuska, Nemačka i Ukrajina radi rešavanja krize na istoku Ukrajine u ovom trenutku nema alternativu.

„'Normandijski format' smatramo važnim instrumentom rešavanja situacije na istoku Ukrajine. Rusija je spremna da radi u tom formatu“, rekao je Putin i dodao da na sastanku s Merkelovom nije bilo reči o konkretnom datumu sastanka „normandijske četvorke“, ali da je spomenuta mogućnost takvogf susreta.

Berlin Moskvi: Utičite na Damask

Govoreći o situaciji u Siriji, ruski predsednik je istakao da su se nemačka kancelarka i on složili da je neophodno političkim sredstvima rešavati krizu u Siriji, kao i da to podrazumeva pregovore u okviru astanske i ženevske platforme.

On je dodao da je Nemačka spremna da aktivno učestvuje u obnavljanju Sirije.

Angela Merkel je rekla da Nemačka moli Rusiju da utiče na Damask da ne sprečava povratak izbeglica u Siriju.

„Govorila sam o našoj zabrinutosti u vezi s Ukazom 10 u Siriji – ako ljudi u određenom roku ne prijave svoju imovinu, oni je gube. I to su vrlo loše vesti za sve one koji bi želeli nekad da se vrate u Siriju. O tome ćemo danas još detaljnije razgovarati i zamolićemo Rusiju da utiče na to da predsednik Sirije Bašar Asad to ne čini“, rekla je Merkelova.

Prema njenom mišljenju, ovakva mera može da stvori ozbiljnu prepreku za povratak izbeglica.

Putin je istakao da povratku Sirijaca u svoje domove može da doprinese depolitizacija tog procesa u Siriji.

„U oblasti koje oslobađa sirijska armija već danas odlazi prilično veliki broj povratnika“, rekao je ruski predsednik.

Merkel: EU ostaje u sporazumu s Iranom

Dvoje lidera razgovaralo je i o situaciji u vezi sa iranskim nuklearnim programom, nakon istupanja SAD iz sporazuma s Teheranom.

Angela Merkel je nakon razgovora s Vladimirom Putinom rekla da Evropska unija podržava Zajednički sveobuhvatni plan dejstava u okviru iranskog nuklearnog programa i da će ga poštovati i nakon istupanja SAD iz tog sporazuma.

„Razgovarali smo o složenoj situaciji nastaloj usled istupanja SAD iz sporazuma o iranskom programu. Nemačka, Velika Britanija, Francuska i sve naše kolege u Evropskoj uniji podržavaju ovaj sporazum i nadalje ćemo ga se pridržavati“, naglasila je Merkelova.

Prema njenim rečima, ovaj sporazum nije savršen, ali je bolji od situacije u kojoj nema nikakvog sporazuma.

„Zbog toga je sa Iranom potrebno nastaviti pregovore. I ovde smo jedinstveni u tome da o programu balističkih raketa treba razgovarati i nadalje“, rekla je ona i dodala da Evropa želi da Teheran nastavi da ispunjava nuklearni sporazum.

„Sve evropske zemlje, Evropljani, sa Iranom održavaju svoje kontakte. Govorimo o tome da Iran treba da ostane privržen ovom sporazumu zbog zoga što, mislim, on garantuje više kontrole i bezbednosti.

Situacija u vezi sa iranskim nuklearnim sporazumom pogoršala se nakon što je 8. maja predsednik SAD Donald Tramp objavio da Vašington istupa iz tog sporazuma. Dokument je bio potpisan 2015. godine. Potpisali su ga Teheran i šestorka međunarodnih posrednika (Rusija, Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Kina i SAD).

Putin poželeo dobro zdravlje Sergeju Skripalju

Putin je poželeo dobro zdravlje dvostrukom ruskom agentu Sergeju Skripalju koji je danas izašao iz bolnice, dva meseca pošto je otrovan u engleskom gradu Solzberiju, za šta London optžuje Rusiju, preneo je Frans pres. 

"Da je upotrebljen vojni toksični agens, ta osoba bi umrla na licu mesta, srećom, on je izlečen, pušten i nadam se da će ostati živ, dobrog zdravlja i bezbedan", rekao je Putin. 

On je dodao da je Rusija više puta nudila pomoć Velikoj Britaniji u istrazi, ali nije bilo odgovora. 

Kritika Ukrajine

Putin je kritikovao Ukrajinu zbog hapšenja šef ukrajinske kancelarije ruske agencije RIA novosti Kirila Višinskog navodeći da je to bez presedana, preneo je Tass. 

"Oni hoće da ga optuže zbog veleizdaje za ono što je radio otvoreno, ispunjavajući svoje profesionalne dužnosti. Dugo nisam video takve stvari, ne mogu se setiti ničeg takvog. Dodirnuli smo to pitanje, kao i druga pitanja povezana s Ukrajinom, ali radio bih se uzdržao od ulaženja u detalje", rekao je Putin. 

Merkel je rekla da je iskoristila sastanak s Putinom kao priliku da razgovaraju o poteškoćama sa kojima se suočavaju novinari, uključujući novinare u Rusiji.

(Sputnjik - Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner