Početna strana > Hronika > Snage lojalne Gadafiju pokrenule kontranapad
Hronika

Snage lojalne Gadafiju pokrenule kontranapad

PDF Štampa El. pošta
petak, 25. februar 2011.

Tripoli - Snage lojalne libijskom lideru Muameru el Gadafiju započele su oštar protivudar na demonstrante, koji su zauzeli gradove u blizini prestonice Tripolija.

SAD ne isključuju mogućnost vojne intervencije u slučaju da se nasilje režima nastavi.

U mestu Zavijah, 50 kilometara istočno od prestonice, poginulo je 23 ljudi, a 44 povređeno, izvestila je libijska štampa, dok arapska televizija Al DŽazira, pozivajući se na izjave očevidaca, prenosi da je tamo poginulo 100 ljudi.

Opozicija već drži pod kontrolom veće centre na istoku države, uključujući drugi po veličini grad u zemlji Bengazi, a prema informacijama koje stižu iz Libije, demonstranti su uspeli da zauzmu i zapadne gradove Misrata i Zuara, prenela je agencija Rojters.

Snage lojalne Gadafiju napale su pripadnike antivladine milicije u Misrati, 200 kilometara istočno od Tripolija, a u sukobima u blizini gradskog aerodroma poginulo je nekoliko ljudi.

Francuski ambasador za ljudska prava Fransoa Zimere rekao je agenciji Rojters da bi u sukobima, koji su počeli 15.februara, do sada moglo da bude oko 2.000 mrtvih.

"Pitanje nije da li će Gadafi pasti, već kada i koliko će to odneti ljudkih života. Prema podacima koje za sada imamo, poginulo je više od 1.000 ljudi, možda 2.000 ljudi", rekao je on.

Iz Bele kuće je u međuvremenu saopsteno da će predsednik SAD Barak Obama večeras razgovarati sa liderima Velike Britanije i Francuske Dejvidom Kameronom i Nikolom Sarkozijem o krizi u Libiji.

SAD, kako navodi Rojters, razmatraju sve moguće opcije, uključujući sankcije, pa i vojnu intervenciju.

Bivši ministar pravde Libije Mustafa Muhamed Abud al DŽeleil rekao je danas švedskoj štampi da pre očekuje da Gadafi izvrši samoubistvo, kako je to svojevremeno učinio Adolf Hitler, nego da se preda ili da pobegne iz zemlje.

Moguća vojna intervencija EU u Libiji

Evropska unija razmatra nekoliko opcija za izvlačenje svojih građana iz nemirima zahvaćene Libije, izjavio je visoki službenik EU, koji je zatražio da ostane anoniman.

On je u Briselu, gde je u toku zasjedanje ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa, rekao da je jedna od opcija koja se najčešće pominje "humanitarno-vojna intervencija", javlja dopisnik Srne.

U Libiji se, prema dostupnim informacijama, nalazi još oko 6.000 građana EU, većinom zaposlenih u naftnim kompanijama, koji do sada nisu uspeli da se evakuišu.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner