субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Словенија упозорава на нови вето у преговорима Хрватске и ЕУ
Хроника

Словенија упозорава на нови вето у преговорима Хрватске и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. јун 2010.

ЉУБЉАНА – Спор Словеније са Хрватском око поновног рада Љубљанске банке (ЛБ) у Хрватској могао би да резултира словеначким ветоом на кључни споразум у преговорима Загреба са ЕУ, саопштио је данас портпарол словеначког министарства спољних послова Милан Балажиц.

Балажиц је у интервјуу за љунљански економски лист Финанце рекао да то питање треба да буде решено пре него што Словенија пристане да поглавље о тржишном надметању са Хрватском буде закључено, пренела је СТА.

Словеначко министарство финансија је јуче поновило да базелску Банку за међународна поравнања види као једино место за расправу о дугу ЛБ штедишама ван Словеније, у некадашњим југословенским републикама.

Регујући на наводе хрватских медија да ће Словенија хрватске преговоре с ЕУ у поглављу о слободном протоку капитала покушати да искористи за то да се Новој љубљанској банци (НЛБ) да дозвола централне банке у Загребу за пословање у Хрватској, словеначко министарство је јуче објавило да Љубљана и даље питање старе девизне штедње у ЛБ види као сукцесијско питање, које треба решавати у Базелу, пренео је интернет портал Бусинесс.хр.

Званичан словеначки став је да је Љубљана при распаду Југославије 1991. године гарантовала само за девизне депозите својих грађана, а не и за депозите у подружницама ЛБ у другим републикама.

Како би отклонио опасност од наплате депозита штедиша изван Словеније, словеначки парламент је 1993. посебним уставним законом пребацио сву активу некадашње Љубљанске банке на новоосновану Нову љубљанску банку, а пасиву и депопзите штедиша оставио у "старој" ЛБ.

Према подацима на које се позива словеначка агенција СТА, око 132.000 клијената ЛБ Загреб потражује више од 172 милиона евра у разној страној валути.

Словенија тврди да су депозити у станој валути у бившој Југославији гарантовани по територијалном принципу, односно да свака република треба да буде гарант за депозите у банкама на њеној територији.

Уз то, Словенци наводе да су хрватске компаније дуговале Љубљанској банци далеко више новца него што је банка дуговала штедишама на хрватској територији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер