Početna strana > Hronika > Slobodan Antonić i Zoran Stojiljković: Moguće da je Zapad uticao na Vučića da ne raspiše vanredne parlamentarne izbore
Hronika

Slobodan Antonić i Zoran Stojiljković: Moguće da je Zapad uticao na Vučića da ne raspiše vanredne parlamentarne izbore

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 20. novembar 2017.

 Profesor Filozofskog fakulteta Slobodan Antonić i profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković ne isključuju mogućnost da su na odluku SNS-a da vanredni parlamentarni izbori ne budu održani zajedno sa beogradskim, uticale pojedine zapadne države. Sagovornici N1 očekuju i da će izbori u glavnom gradu biti neizvesni.

 Posle višemesečnih spekulacija Srpska napredna stranka je u subotu prelomila. Neće biti vanrednih parlamentarnih izbora, koji bi bili održani u isto vreme kada i lokalni izbori u Beogradu.   U prvim reakcijama na tu odluku, deo opozicije, ali i pojedini analitičari, izrazili su sumnju u to da je odluka naprednjaka konačna, kao i da je ona verovatno doneta pod pritiskom Zapada. 

Profesor Antonić je u Danu uživo TV N1 ocenio je da su oba pomenuta scenarija moguća. Podsetio je da je Zapad prošle godine podržao prelazak Aleksandra Vučića sa premijerske na predsedničku funkciju, kako bi kosovski dijalog mogao da se nastavi na predsedničkom nivou, i kako bi Vučić i Hašim Tači 2018. potpisali sporazum o normalizaciji odnosa. 

“Kada posmatrate moguće parlamentarne izbore, oni mogu da smetaju sklapanju tog sporazuma koji se očekuje. Ovde je pretpostavljam jasno rečeno da će to da spreči dalji napredak - pod znacima navoda - kada je reč o Kosovu”, objasnio je Antonić. 

Takođe smatra da odluka SNS-a o tome da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora nije konačna, jer je moć, kako kaže, koncetnrisana u rukama jednog čoveka – Aleksandra Vučića - koji je i ranije pokazao hirovitost. 

Profesor Stojiljković, s druge strane, smatra da je izvesno da će se na proleće na birališta izlaaziti samo u Beogradu. 

“Vučić je jako dobro vagao ovu priču (…) Ako kažem da neće (biti izbora), pa se predomislim posle mesec i po dana, onda će se i onima koji su krajnje površni postaviti pitanje 'a zašto to?'”, smatra Stojiljković. 

Stojiljković je, međutim, saglasan sa ocenom da je Zapad mogao da utiče na odluku da ne bude prevremenih izbora za parlament. Podseća da je u teoriji sve prisutniji izraz “stabilokratija”. 

“To je poredak ima značajne demokratske deficite, ali ga Zapad podržava zato što održava stabilnost, što je stabilan, sprečava povratak regiona u tu postkonfliktnu ili čak konfliktnu fazu. I zbog toga što je stabilan i suguran, ćemo malo i žmuriti na oba oka. Zašto bi se dovodio rezultat koji postoji u pitanje, i sigurna parlamentarna većina koja je dovoljna da završite stvar oko statusa Kosova, da još nešto učinite za korporativne vukove u odnosu na nas građanske ovce, i što bi to neko menjao”, objašnjava on. 

Stojiljković ukazuje i da je zbog čestih izbora, Srbija u permanentnoj izbornoj groznici usled koje se kreira klima u kojoj stalno imate osećaj da su ljudi na vlasti još u opoziciji. 

“Svaki put kad dođete do nekakve rasprave, vi kažete 'krivi su ovi ranije'. To jedno vreme funkcioniše, ali kad prođe više od pet do sedam godina, to nije više argument koji može da prođe”, ističe on.   

Gosti Dana uživo ocenili su i da to što će, kako trenutno stvari stoje, na proleće biti održani samo izbori u Beogradu, ide na ruku opoziciji, jer će svoje i onako ograničene resurse i infrastrukturu, moći bolje da iskoriste. Kada je reč o rezultatima, i Antonić i Stojiljković očekuju neizvesne izbore. 

  Antonić podseća da istraživanja pokazuju da je SNS i dalje u vođstvu u Beogradu, i da bi za njih glasala oko trećina birača, ali da im je sve bliže eventualna zajednička lista Dragana Đilasa, Saše Jankovića, Vuka Jeremića i stranke Borisa Tadića, koja trenutno ima podršku oko 28 odsto birača. 

Istraživanja pokazuju i da predsednik opštine Novi Beograd Aleksandar Šapić može da računa na 15 do 16 odsto glasova, dok se sve ostale stranke bore za cenzus. 

“Beograd je veliki izazov za SNS. Na predsedničkim izborima je jedino Vučić direktno izgubio u pojedinim beogradskim opštinama (…) Možemo reći da opozicija nema šta da izgubi”, ocenio je on. 

Stojiljković podseća i da u Beogradu “jako puno znače” Šapić, Đilas i Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd, što je veliki izazov za stranke poput LDP-a, Dosta je bilo i ostale opozicione grupacije koje padaju ispod cenzusa. 

“Rezultat je neizvestan, značaj izbora je veliki. Igraće se igra saplitanja, gledaće i jedna i druga strana da im niko ne pada ispod cenzusa”, kaže on. 

Podseća i da je Beograd odličan plen, jer strankama daje mogućnost da postave 7.000 do 8.000 svojih funkcionera, a ključna pozicija u glavnom gradu je još od 80-ih godina treća pozicija u zemlji. 

Stojiljković, koji je ujedno i predsednik Ujedinjenog granskog sindikata "Nezavisnost", najavio je da će taj sindikat od svih učesnika gradskih izbora tražiti da se izjasne o ključnim gradskim temama, i da će na kraju napraviti presek i pokazati šta ko nudi. 

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner