Početna strana > Hronika > Slaviša Ristić: Uredba Vlade Srbije o "posebnim penzijama" za sudije i tužioce na KiM je protivustavna i predstavlja nagradu za izdaju; Vukadinović: Briselski sporazum je dokument koji temeljno narušava ustavno-pravni sistem Srbije
Hronika

Slaviša Ristić: Uredba Vlade Srbije o "posebnim penzijama" za sudije i tužioce na KiM je protivustavna i predstavlja nagradu za izdaju; Vukadinović: Briselski sporazum je dokument koji temeljno narušava ustavno-pravni sistem Srbije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. novembar 2017.

Slaviša Ristić iz poslaničkog kluba Pokret za spas Srbije - Nova Srbije saopštio je da je podneo inicijativu za ocenjivanje ustavnosti Uredbe Vlade Srbije o ostvarivanju prava na posebne penzije za zaposlene u pravosudnim organima i Upravi za izvršenje krivičnih sankcija na Kosovu.

Ristić je uredbu ocenio kao neustavnu, i da predstavlja nagradu za izdaju koju su učinili jer su pristali da rade u kosovskim zakonskim okvirima.

"Takozvane posebne penzije kojima su nagrađene sudije i tužioci na prostoru Kosova i Metohije, zato što su prihvatili čin izdaje koji su učinili zajedno sa rukovodiocima ove zemlje, sa predsednikom Republike i Vladom, takva posebna penzija nije definisana niti Ustavom Republike Srbije, niti Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju... Ona je, nažalost, definisana ovom uredbom koja je protiv Ustava i zakona Republike Srbije", rekao je Ristić.

„Ovo je još jedan primer gde se drastično krši Ustav da bi se sprovodile političke odluke, odluke koje je prihvatio jedan čovek u Briselu, a to je Aleksandar Vučić“, rekao je Ristić.

Đorđe Vukadinović: Briselski sporazum - dokument koji temeljno narušava ustavno-pravni sistem države Srbije

“Samo da kažem u svoje ime i kao član poslaničkog kluba Pokret za spas Srbije - Nova Srbija, da podržavam ovu inicijativu za ocenu ustavnosti i pridružujem se svemu onome što je već rekao kolega Ristić. Jako je važno da bude dobro preneto i da mediji imaju jasnu sliku razmere te neustavnosti i nezakonitosti, koja se svakodnevno odvija na KiM i u vezi sa KiM.

O čemu se radi?

Ovde se jako dobro vidi, da nije Briselski sporazum jedna i po stranica teksta sa petnaestak članova i nekoliko „žaba koja javnost treba da proguta“, nego se radi o dokumentu, koji ima bezbrojne pravne, političke i ustavne implikacije koje su sve redom – neustavne. Znate, kao što se kaže ‘što se grbo rodi, vreme ne ispravi’, kada je reč o zakonima i dokumentima poput Briselskog sporazuma, što više vreme prolazi, sve se više pokazuje njihova pogubnost, i to upravo ne valja sa lošim i neustavnim zakonima.

Dakle, Briselski sporazum je dokument koji temeljno narušava ustavno-pravni sistem države Srbije, a ne, kao što rekoh, da ima samo nekoliko problematičnih, bolnih stvari „žaba koje moramo da progutamo“. Vlada Srbije je poput domina koje se lančano ruše ili kule od karata koje se sruše kada izvučete kartu, izvukla tu neku kartu ili ciglu i temelja ustavnosti i zakonistosti sistema države Srbije i sada vidite sve naizgled udaljene posledice toga, kao što su problem penzija, regulisanje prava na penziju pripadnika MUP-a, sudije i tužilaca. Prosto, mi ovde imamo ‘vrišteću’ nezakonitost.

Ne treba biti veliki pravni stručnjak, niti ekspert, pa videti da ovo nije održivo ni na nekom seminaru na prvoj godini Pravnog fakulteta. Naravno da Vlada donosi uredbe, ali ne može uredba biti u suprotnosti sa zakonom, ona može biti samo u skladu sa zakonom, a zakon u skladu sa Ustavom“, rekao je Vukadinović.

(N1, NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner