Početna strana > Hronika > Slaviša Ristić: U izveštaju o radu Kancelarije za KiM nije naveden najveći problem - iseljavanje Srba sa severa pokrajine, a nije tačno ni da su srpske institucije očuvane
Hronika

Slaviša Ristić: U izveštaju o radu Kancelarije za KiM nije naveden najveći problem - iseljavanje Srba sa severa pokrajine, a nije tačno ni da su srpske institucije očuvane

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. maj 2018.

Sednica skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju održana je nakon osam meseci, a na njoj je kao jedina tačka dnevnog reda bio izveštaj o radu Kancelarije za KiM u 2017. godini, što je kod opozicije izazvalo nezadovoljstvo, jer su očekivali informacije o procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine, izrade statuta ZSO, kao i o Poglavlju 35.

"SB UN svaka tri meseca održava sednice o Kosovu, ceo spektar međunarodnih tela na tu temu razgovara svakodnevno, a jedino o kosovskom problemu ne raspravlja Skuština Srbije", rekao je poslanik Boško Obradović, nakon što je zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev predstavio izveštaj o radu Kancelarije.

"Najveće postignuće i uspeh Srbije na Kosovu i Metohiji u 2017. godini je taj što je Srbija uspela da očuva srpske institucije i pored primetnog povećanja pritisaka na te institucije", rekao je Kozarev.

Zamenik Marka Đurića, koji je sednici Odbra za dve godine prisustvovao, kako je opozicija navela, samo jednom, izrazio je zadovoljstvo što opštine i okruzi rade kao i ranije.

Prema rečima Kozareva, Kancelarija je u tom periodu izgradila i više desetina crkvenih objekata, pomogla 500 poljoprivrednih domaćinstava, rađeno je na zaštiti ljudskih i imovinskih prva, kao i prava Srba koji su bili uglavnom meta političkih procesa, poput tragično stradalog Olivera Ivanovića i radnika Nacionalnog parka u Štrpcu.

Opozicija je nakon izlaganja Kozareva izrazila nezadovoljstvo što je stanju po pitanju Poglavlja 35 u izveštaju Kancelarije od 60 strana, posvećeno samo nekoliko redova.

Poslanik Srpske radikalne stranke Miljan Damjanović izrazio je nezadovoljstvo što "danas kada nam otimaju Kosovo", odbor priča o tome da li je i ko dobio koliko novca, a ne o tome "šta je to bolno i teško za srpski narod", kako predsednik najavljuje u rešavanju statusa Kosova.

"Svi Srbi na Kosovu, ali i građani čekaju povratne informacije iz Beograda o tome šta se dešava, kakvi su pritisci, šta su nam poručili prijatelji iz Rusije, a svega toga nema", rekao je Damjanović i dodao da Odbor priča o marginalnim, a ne sudbinskim stvarima.

Poslanici opozicije su tokom tročasovne sednice negodovali zbog toga što je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić za dve godine od osnivanja Odbora samo jednom bio na sednici tog skupštinskog tela koje je poslednju javnu sednicu održalo pre osam meseci.

Nakon predstavljanja izveštaja, poslanik "NS - Za spas Srbije" i lider pokreta Srba sa KiM "Otadžbina" Slaviša Ristić iz Zubinog Potoka rekao je da je očekivao da u izveštaju bude naveden najveći problem na Kosovu, a to je iseljavanje Srba sa severa.

Takođe, rekao je da bi želeo da se zna nešto više o objektu koji se gradi na jezeru Gazivode, za koji je Vlada Srbije izdvojila oko milion evra, a što je podvedeno pod državnu tajnu. Dodao je da ga to podseća na svojevremenu nabavku kamera u Kosovskoj Mitrovici, za koje je takođe utrošeno milion evra, a da niko ne zna ni da li one postoje.

Ristić je naveo da se zna da radove na tom „Centru za monitoring voda, razvoj sporta i humanitarnih aktivnosti“, koji "liči na turistički objekat" zvanično obavlja „Radujko invest doo.“ iz Beograda, ali da radove na samom objektu izvode lokalni preduzimači. „Ne samo da među radnicima koji grade ovaj objekat ima i dosta Albanaca, nego je njegova izgradnja dotirana od strane vlasti u Prištini sa oko 300. 000 evra, pa je utoliko čudnije što se ovaj objekat, tobože, proglašava za „državnu tajnu“, rekao je Ristić.

Poslanik iz Zubinog Potoka je dodao da ne deli stav Kozareva da su srpske insitucije na KiM očuvane, jer je i sudstvo izgubljeno u procesu integracije, kao i, između ostalog, policija i civilna zaštita.

Damjanović je na sednici ukazao na problem zaposlenih u Privrednoj Komori Kosova i Metohije na čije probleme nije odgovorio niko iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju, a odnose se na to da nemaju platu 14 meseci kao i na opasnost da će ta institucija nakon šest decenija biti ugašena.

Kozarev je potom rekao da je za plate tih 20 ljudi u poslednjih godinu dana izdvojeno sedam miliona dinara.

Bivši ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio je kao loše to što danas poslanici ne znaju šta se dešava u Briselu i što se iz tog izveštaja ne vidi da je bilo sastanaka tokom 2017. godine.

Kozarev je na Bogdanovićevo pitanje koliko košta brendiranje voza "Kosovo je Srbija" rekao da je ceo posao od projekta do skidanja folije koštao 498.000 dinara, ali nije odgovorio šta je sa vodovodom na severu Kosova, koji se gradi godinama, kao i šta su to stručne usluge, i "ostale stručne usluge" za koje je izdvojeno 69 miliona dinara.

Bogdanović je izrazio žaljenje što na sednici nije bilo reči o tome dokle se stiglo sa statutom ZSO.

Poslanik SRS Božidar Delić negodovao je što je dozvoljeno da propadne 800 miliona dinara iz budžeta namenjenog za Kosovo, pa seljacima biznismeni iz Srbije moraju da doniraju kokoške, jariće i ostale domaće životnje.

Boško Obradović je ocenio da izveštaj Kancelarije izgleda tako kao da su kosovski Srbi dijaspora i naveo da bi trebalo pogledati kako i koliko izdvaja Mađarska za Mađare u Srbiji.

"Budžet je smešan i govori da se sredstva smanjuju i da neko diže ruke od Kosova", rekao je on.

Sednicu koja je trajala skoro tri sata obeležila je manja rasprava jer je Obradović Đurića nazvao avanturistom iz Kosovske Mitrovice, a njega poslanik vladajuće koalicije Aleksandar Marković malim mišem koji dođe u Beograd i vređa direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

(Beta) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner