Početna strana > Hronika > Slavica Radomirović: "Kosovo" formiralo svoj katastar baziran na falsifikatima
Hronika

Slavica Radomirović: "Kosovo" formiralo svoj katastar baziran na falsifikatima

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. mart 2017.

BEOGRAD - Čak 58 odsto teritorije Kosova, a reč je o državnoj, privatnoj, društvenoj i crkvenoj imovini, u vlasništvu je Republike Srbije, njenih građana i institucija, a za sve to država ima originalnu katastarsku dokumentaciju koja je 1999. godine izvučena sa Kosova i koja je sada od neprocenjive važnosti.

"Građa koju mi posedujemo je ogromna i zaštićena u Geozavodu u Beogradu. Albanci godinama traže od nas da im vratimo dokumenta, jer postoji pravna nesigurnost za sve građane na Kosovu, ali mi nemamo ni jedan razlog da im to vratimo jer mi položaj Srba vraćanjem katastra nećemo poboljšati", kaže za Tanjug nekadašnja direktorica Katastra na Kosovu i Metohiji, Slavica Radomirović koja je i organizovala evakuaciju katastarske dokumentacije sa Kosova.

Ta dokumentacija, najčvršći je argument Srbije protiv nezakonite odluke Vlade Kosova da se sva nepokretna imovina Srbije registruje na ime Prištine kao vlasnika.

Slavica Radomirović upozorava da otimanje srpske imovine traje dugo, te da je Kosovo formiralo svoj katastar baziran na falsifikatima.

Od ideje da se pitanje imovine na Kosovu definiše u Briselu, upoređivanjem originala i kosovskih dokumenata, o čemu je postignut tehnički sporazum, na kraju nije bilo ništa.

"Predviđeno je da zajedno sa albanskom stranom i međunarodnom zajednicom uporedimo evidenciju katastra iz 1999. godine koji je originalan, sa podacima rekonstruisanog katastra na Kosovu, ali kada su Albanci shvatili da će kod tog upoređivanja da isplivaju njihovi falsifikati, tada su zamrli pregovori", kaže ona.

Kosovske vlasti su 2002. godine donele Zakon o registru nepokretnosti, međutim, kako kaže Radomirovićeva, zbog insistiranja međunarodne zajednice, sada se traže dokumenta koja pokazuju na osnovu čega su na primer, izvršene promene u pravu svojine.

Srbija, prema njenim rečima, nema pravu informaciju u koje su razmere falsifikovanja.

"Iz izveštaja koje OEBS prosleđuje Ujedinjenim nacijama, možemo da vidimo da su baš velike razmere falsifikovanja", dodaje ona.

"Samo u Prizrenu, Albanac je tužio 24 Srba. Navodno je njegov otac kupio tu zemlju pre 30 godina i navodno su putem održaja stekli pravo svojine. Kosovski sud je Srbima samo na oglasnoj tabli ostavio obaveštenje da se održava suđenje i postavio im privremene zastupnike, tri albanska advokata. Sama činjenica da je tužilac platio te zastupnike govori koliko je to sve pristrasno", objašnjava ona.

Slavica Radomirović je lično organizovala i učestvovala u prenošenju. Kako kaže, tone i tone dokumenata su na rukama iznošene iz arhiva katastra na Kosovu, u junu 1999, dok su u tom momentu NATO trupe ulazile u južnu pokrajinu.

Kako je rekla, zahvaljujući pomoći kolega iz Vranja i Kuršumlije i brojnih dobrovoljaca, tone papira su stizale u Beograd, a jedino iz sedam opština nije izneta sva dokumentacija, ali kako ističe, postoje kopije.

Vrednost imovine koju kosovske vlasti pokušavaju da prisvoje je, prema nekim procenama, deset milijardi evra, u zemljištu, objektima, poslovnim zgradama, državnim preduzećima, sportskim objektima...

(Tanjug)