Početna strana > Hronika > Skupština Srbije: Rasprava o predlogu zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja; Branka Stamenković - Šešelj uvredio Sandu Rašković Ivić, sramota me je da ponovim šta je on rekao
Hronika

Skupština Srbije: Rasprava o predlogu zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja; Branka Stamenković - Šešelj uvredio Sandu Rašković Ivić, sramota me je da ponovim šta je on rekao

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. septembar 2017.

 Poslanica Dosta je bilo Branka Stamenković rekla je na sednici Skupštine Srbije da je šef poslanika SRS Vojislav Šešelj uvredio poslanicu Sandu Rašković-Ivić.

Ona je istakla da je Šešelj, prilikom izlaska iz sale grubo uvredio poslanicu, uz navode da ju je “sramota da ponovi šta je on rekao“, kao i da se nada da je u stenogram ušlo šta je lider radikala rekao.

Stamenkovićeva je zatražila od predsedavajućeg, u tom trenutku je to bio Veroljub Arsić, da zaštiti poslanicu Rašković-Ivić, ali je on odgovorio da “ne može da reaguje na nešto što nije čuo“.

Potom je se u stolicu predsedavajućeg vratila predsednica Skupštine Maja Gojković, kojoj je Stamenkovićeva prišla i dobila odgovor “nemojte tako“.

Upitana da li želi da se Skupština Srbije izjasni o povredi Poslovnika, poslanica Dosta je bilo je odgovorila odrično.

Beograd -- Poslanici Skupštine Srbije počeli su danas razmatranje Vladinih predloga zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i zakona o visokom obrazovanju.

Predlog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa donošenje Nacionalnog okvira obrazovanja kao osnove za izradu novih nastavnih planova i programa, kao i brojne novine u upravljanju i rukovođenju ustanovama, te će direktori biti birani isključivo na osnovu kompetencija, a poslednju reč pri izboru daće ministar.

Predlogom krovnog prosvetnog zakona predviđeno je da se u penziju odlazi sa 65 godina, a povećana je i odgovornost nastavnika za kvalitet nastave, ali i roditelja i učenika.

Predviđene su novčane kazne za nasilje u školi, donošenje alkohola i narkotika, ali i društveno koristan i humanitarni rad.

Predlogom zakona o visokom obrazovanju, predvidjeno je da je uslov za rangiranje za upis u narednu studentsku godinu na teret budžeta 48 ESP bodova, a predviđeno je i formiranje Saveta poslodavaca na svakoj visokoškolskoj ustanovi, kako bi se uspostavila veza visokog obrazovanja i privede.

Predlogom zakona o visokom obrazovanju značajno se unapređuje sistem akreditacije kroz osnivanje Nacionalnog tela za akreditaciju, uvode novi standardi, kao i postupak žalbe i procedure za izdavanje dozvole za rad i upis studenata tek nakon završene akreditacije.

Predstavnici opozicije kritikovali su danas predlog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, jer su uvereni da će sva vlast u tom segmentu društva biti centralizovana u ministarstvu, dok ministar tvrdi da su predloženim zakonom omogućene velike kompetencije u izboru direktora, te da ministar na kraju to samo verifikuje.

Poslanica kluba "Za spas Srbije" Sanda Rašković Ivić tvrdi, međutim, da će ministar prosvete predloženim Zakonom birati direktore u 2.500 škola, da će imati mogućnost da preinači odluku školskog odbora, te da to može da dovede do negodovanja nastavnika i roditelja.

Ona kaže i da možemo doći u situaciju da 10 odsto roditelja i nastavnika budu nezadovoljni izborom direktora, a to će značiti da će u 250 škola situacija biti kao u zemunskoj osnovnoj školi, u kojoj su đaci,i roditelji i nastavnici štrajkovali zbog smene direktora.

Predloženi zakon, prema njenim rečima, ne vodi ka izboru najboljih kadrova, već najpodobnijih i najposlušnijih.

Dok je Ivić govorila, njoj je Vojislav Šešelj, poslanik SRS, dobacivao uvredljive reči na šta mu je ona odgovorila da nije u rijalitiju.

"'Slučaj Vulin' je pokazatelj da je sve dozvoljeno kad ste na vlasti - neko odgovara za 300 dinara, a neko ni za 205.000 evra"

Šefica Poslaničke grupe Pokret za spas Srbije - Nova Srbija Sanda Rašković Ivić osvrnula se i na "slučaj Vulin": "Samo još jedan pokazatelj da je sve dozvoljeno kad ste na vlasti", konstatovala je Raškovićeva.

Rašković Ivić je novinarima u parlamentu izjavila da manir vređanja, omalovažavanja i etiketiranja, čemu pribegavaju pojedini poslanici, stranka Aleksandara Vulina i članovi Srpske napredne stranke, ne bi smeo da postoji u komunikaciji ni najprimitivnijih ljudi, a kamoli minstara ili narodnih poslanika.

"Imam primedbu na Vulina i njegovu darežljivu tetku, ali jasno je da su te pare stečene na drugi način. A kako, odgovor treba da daju organi gonjenja", rekla je Rašković Ivić i predočila da je Tužilaštvo tu zakazalo.

"Neko odgovara za 300 dinara, a neko ni za 205.000 evra", ukazala je ona.

Poslanik Žarko Korać takođe je rekao da nije dobro da se na jednom mestu vodi kompletna prosvetna politika niti što se nacionalni prosvetni savet svodi na savetodavno telo.

Ministar prosvete Mladen Ssarčević primetio je, međutim, da je ministar trenutno samo "stilska figura" i da on nije imao nikakva ovlaštenja prilikom izbora direktora, te da su na čelo škola mogli da dođu i loši rukovodioci, a da se to posle "leči" u dugim postupcima.

Ide se na to, dodao je, da ljudi koji će biti na rukovodećim pozicijama budu sa visokim kompeticijama, a procedura će kao i do sada biti ispoštovana i izbor će proći sve instance - od kolektiva, konkursa, školskog odbora, lokalne samouprave, pokrajine.

- Ministar će na kraju tog procesa samo da verifikuje - poručio je.

Šešelj je rekao da treba ukinuti prijemne ispite jer učenik, kako kaže, ne može u jednom danu da pokaže šta je naučio tokom školovanja, te da se mora poštovati diploma osnovnih i srednjih škola.

On je rekao još da migranti ne treba da se uključuju u nastavu u postojećim školama, jer ne znaju srpski jezik i ne mogu da prate nastavu, te da će trpeti deca iz Srbije.

“Treba formirati posena odeljenja, nastavu na engleskom koju će da finansiraju UN”, rekao je Šešelj u parlamentu.

DJB podnosi 400 amandmana na zakone o obrazovanju

Pokret Dosta je bilo podneće 400 amandmana na Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Predlog zakona o visokom obrazovanju, rekao je danas lider tog pokreta Saša Radulović na pres konferenciji u skupštini.

U novom zakonu, kako kaže, nema nikakvih rešenja za probleme plagijata, centralizovana je moć u Ministarstvu prosvete, a dok će amandmanima DJB pokušati da omogući besplatno obrazovanje dece.

- Ključni član je da je obrazovanje pravo deteta na takav način ga treba tretirati u zakonu, da svi troškovi obrazovanja detata treba da padnu na teret budžeta. Izračunali smo da nabavka svih udžbenika za svu decu, osnovnih i srednjih škola, košta manje od 0,2 odsto budžeta, znači ovo je više nego dostupno - rekao je Radulović.

Poslanik DJB Dušan Pavlović rekao je da su glavni nedostaci ovih zakona što se ne bave dovoljno pitanjem vršnjačkog nasilja, problemima nastavnika koji gube licencu, problemom plagijata.

On je dodao da je posebno zabrinjavajuće što po novom zakonu ministar bira direktore osnovnih škola, što će, tvrdi, tek stvarati probleme u budućnosti.

Šarčević o predloženim novinama

Obrazlažući predložene zakone, Šarčević je na početku zasedanja izjavio da Predlog zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja predviđa da ministar verifikuje imenovanje direktora predškolskih i školskih ustanova, a među novinama zakona naveo je i proširenje autonomije nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika, uz definisanje odgovornosti.

Obrazlažući predloženi zakon poslanicima na sednici Skupštine Srbije, Šarčević je rekao da je zakon temelj kvalitetnog obrazovanja i da omogućava da se obrazovanje uskladi s razvojem društva.

Po njegovim rečima, tim predlogom zakona povećava se odgovornost i efikasnost svih koji učestvuju u obrazovnom sistemu.

On je kazao da su predloženim zakonom predviđene visoke kompetencije u izboru direktora čije imenovanje ministar na kraju verifikuje.

Šarčević je podsetio da je dosadašnjim još aktuelnim zakonom predviđeno da ministar treba samo da potpiše izbor direktora.

Po njegovim rečima, predloženi zakon predviđa da prosvetari u penziju moraju da idu sa 65 godina.

Kako je naveo, predviđeno je veće uključivanje roditelja u rad škole, kao i vaspitno-dispciplinske mere, odnosno društveno koristan i humanitarni rad.

- Uvodi se i jedinstven obrazovni broj kao oznaka koja se dodeljuje učeniku i prati ga kroz sve nivoe obrazovanja - naveo je ministar i dodao da zakon omogućava angažovanje savetnika – spoljnjeg saradnika, osim konkursom, i na predlog prosvetnog savetnika ili zavoda.

Predloženo je i uvođenje postupnosti prilikom oduzimanja licence nastavnicima, odnosno vaspitačima, a taj period po pravilu iznosi pet godina.

Govoreći o Predlogu zakona o visokom obrazovanju, Šarčević je rekao da je njime predviđeno da uslov za rangiranje za upis u narednu studentsku godinu na teret budžeta bude 48 ESP bodova.

Predloženi zakon, kako je dodao, predviđa i formiranje Saveta poslodavaca na svakoj visokoškolskoj ustanovi, kako bi se uspostavila veza između visokog obrazovanja i privrede.

Šarčević je rekao da je predlogom zakona predviđeno uvođenje industrijskog predavača, ali i menadžera na univerzitetu dok se rektor i dekan biraju na tri godine, uz mogućnost još jednog mandata.

Predloženim zakonom unapređuje se sistem akreditacije kroz osnivanje Nacionalnog tela za akreditaciju, uvode novi standardi, kao i postupak žalbe i procedure za izdavanje dozvole za rad i upis studenata tek nakon završene akreditacije.

Posle izlaganja ministra, poslanici su počeli jedinstven načelni pretres o ta dva zakona.

(Tanjug-B92-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner