Početna strana > Hronika > SINOS: Podrška zaposlenima Međunarodnog radija Srbija - zašto Nemci ne gase Dojče Vele, Amerikanci Glas Amerike, ili Albanci i Hrvati svoje međunarodne servise?
Hronika

SINOS: Podrška zaposlenima Međunarodnog radija Srbija - zašto Nemci ne gase Dojče Vele, Amerikanci Glas Amerike, ili Albanci i Hrvati svoje međunarodne servise?

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. april 2015.

Sindikat novinara Srbije (SINOS) daje punu podršku kolegama iz Radio Jugoslavije - Međunarodnog Radija Srbije u nastojanju da sačuvaju svoju medijsku kuću i još jednom poziva Vladu Republike Srbije i premijera Aleksandra Vučića da pokrenu inicijativu za izmenu medijskih zakona koji sadrži neustavne, diskriminatorske i nedemokratske odredbe.

Odredba kojom se lokalnoj samoupravi ZABRANjUJE da bude osnivač medija suprotna je članu 50 Ustava Republike Srbije i Ustavni sud će, jednom, ipak, morati da se izjasni o inicijativi SINOS-a i Profesionalnog udruženja novinara Srbije (PROUNS) podnetoj Ustavnom sudu septembra prošle godine.

Zakon o javnom informisanju nije u skladu ni sa međunarodnim konvencijama koje insistiraju na transparentnom medijskom vlasništvu i pluralizmu. Striktnom primenom Zakona uvodi se potpuna tajkunizacija i tabloidizacija medija a krajnji cilj je urušavanje srpskog žurnalizma i pretvaranje srpskih medija u pi-ar servise političko-finansijskog lobija.

Usvajanjem odredbe kojom se nacionalnim savetima dozvoljava osnivanje medija dovela je u diskriminatorski položaj većinsko stanovništvo, budući da će  u rubnim opštinama biti emitovan program na albanskom, mađarskom, bugarskom...ali ne i srpskom jeziku.

"Reformski" zakon legalizovao je netransparentno vlasništvo, dozvolivši firmama iz "of- šor" zone da budu vlasnici medija. Zakon je, takođe, omogućio i medijski monopol i obesmislio utvrđivanje prekomerne koncentracijekapitala.

Dodatnu konfuziju u već komplikovanu medijsku scenu unele su Vladine uredbe o socijalnom programu i besplatnoj podeli akcija jer je sada jasno da će zaposleni ostati i bez otpremnina i bez akcija.

SINOS posebno ukazuje na moguću zlopotrebu pa i korupciju kada je reč o projektnom finansiranju medija. Podzakonskim aktima precizirano je da članove u komisijama koje će odlučivati i o raspodeli budžetskih sredstava možu da predlaži samo Medijska koalicija (čiji su funkcioneri često vlasnici ili direktori medija) i njima bliski "medijski stručnjaci" dok je predstavnicima zaposlenih koji okupljaju novinare iz više od 40 redakcija širom Srbije, ta mogućnost uskracena.

Iako regionalni i lokalni mediji postoje u Evropi i u zemljama u okruženju, vlast, podsticana agresivnim insistiranjem Medijske koalicije, gasi državne medije i i dalje obmanjuje javnost da to zahteva Brisel?!

Ako je Brisel tražio od srpskih vlasti da ugasi Međunarodni radio Srbije zašto ne traži od Nemačke da se odrekne Deutsche welle radija, Velike Britanija BBC-a, Amerike VOA, Kine radija China internacional, Rusije Radio Sputnjika. Slično je i u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji, Albaniji gde se radio stanice finansiraju iz državnog budžeta.

Devet meseci od donošenja medijskih zakona sve je više onih koji shvataju da su medijski zakoni usvojeni radi gašenja lokalnih redakcija i apsolutne kontrole medija.

Dragana Čabarkapa,

predsednica SINOS-a

U Beogradu,

16. aprila 2015. godine

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner