Početna strana > Hronika > Šesnaesta godišnjica zločina u Srebrenici
Hronika

Šesnaesta godišnjica zločina u Srebrenici

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 11. jul 2011.

Srebrenica527.jpg

U Memorijalnom kompleksu Potočari obeležava se 16 godina od stradanja Bošnjaka u Srebrenici 1995. godine. U Potočarima će biti sahranjeno još 613 tela žrtava zločina koje su u međuvremenu identifikovane.

Sahranom još 613 tela žrtava, u Potočarima će biti obeležena 16. godišnjica zločina u Srebrenici. Memorijalnom skupu u Potočarima prisustvovaće bošnjački i hrvatski član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komšić, a dolazak je najavio i hrvatski predsednik Ivo Josipović.

Događaji na području Srebrenice do danas nisu u potpunosti rasvetljeni, niti je broj stradalih Bošnjaka precizno utvrđen, ali se u presudama Haškog tribunala navodi da je bilo oko 8.000 žrtava.

Analizom DNK profila, Međunarodna komisija za nestale osobe do sada je utvrdila identitet ukupno 6.481 osobe, nestale posle pada Srebrenice, u julu 1995. godine.

Zbog zločina u Srebrenici, Haški tribunal je bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića i generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića optužio za genocid, zajedno sa još osam bivših oficira VRS, kojima je suđenje u toku.

Mladić je Haškom tribunalu izručen 31. maja, dok je suđenje Radovanu Karadžiću pred Haškim tribunalom u toku.

General VRS Radoslav Krstić osuđen je za saučesništvo u genocidu koji su, prema presudi počinile snage bosanskih Srba, jer su "odredile za uništenje 40.000 Bošnjaka, stanovnika Srebrenice koji su kao grupa predstavljali Bošnjake uopšte".

Prvostepenom presudom, izrečenom u avgustu 2001. godine, general Krstić osuđen je na 46 godina zatvora. Međutim, Žalbeno veće Tribunala je ukinulo presudu u aprilu 2004. godine i potom ga pravosnažno osudilo na 35 godina.

Pod optužbom za genocid u Srebrenici u Haškom tribunalu u toku je proces protiv više oficira Vojske RS, uključujući i generala Zdravka Tolimira, bivšeg pomoćnika Ratka Mladića.

Haški sud je za zločine u Srebrenici već osudio bivše oficire VRS Momira Nikolića na 27 godina zatvora, Radivoja Miletića na 19, Vidoja Blagojevića na 18, Dragana Obrenovića na 17, Dragana Jokića na devet godina zatvora i Milana Gvera na pet godina zatvora.

Međunarodni sud pravde je, postupajući po tužbi Federacije BiH, 27. januara 2007. utvrdio da Srbija nije bila uključena u akciju oko Srebrenice, ali da je prekršila Konvenciju o genocidu pošto ovaj zločin nije sprečila.

Skupština Srbije je 30. marta usvojila Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici i upućeno je "saučešće i izvinjenje" porodicama žrtava zbog toga što nije učinjeno sve da se tragedija spreči.

Komemorativnom skupu prošle godine prisustvovao je, po drugi put, predsednik Srbije Boris Tadić. 

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner