Početna strana > Hronika > Sergej Rjabkov: Dalji pregovori Rusije i SAD o smanjivanju nuklearnog arsenala iluzorni dok SAD pravi protivraketni štit
Hronika

Sergej Rjabkov: Dalji pregovori Rusije i SAD o smanjivanju nuklearnog arsenala iluzorni dok SAD pravi protivraketni štit

PDF Štampa El. pošta
subota, 06. februar 2016.

VAŠINGTON nastavlja da razvija svoj globalni sistem protivraketne odbrane i program „munjevitog globalnog udara“ iako i jedno i drugo ima destabilizujuće posledice - ocenio je zamenik šefa ruske diplomatije Sergej Rjabkov.

On se oglasio povodom poziva Bele kuće Moskvi na pregovore o daljem smanjivanju nuklearnih arsenala.

Zapravo, Rjabkov je objasnio da su ponuđeni pregovori za Rusiju neprihvatljivi upravo zbog američke globalne PRO i „munjevitog globalnog udara“ koji podrazumeva korišćenje hipersoničnih raketa bez nuklearnih glava, ali sa dometom kakav imaju udarna strateška sredstva. Sami udari bi dolazili sa američke teritorije, sa ambicijom da se u toku jednog sata može pogoditi bilo koja tačka na planeti.

Rusija, naravno, podozreva da je oboje usmereno protiv njene vojne moći i strateškog ofanzivnog potencijala.

Sam Rjabkov je optužio Sjedinjene Države da preko sankcija „planirano podrivaju odbrambenu i vojnu moć Rusije“.

Prema rečima Rjabkova, Moskva smatra da - pri sadašnjim namerama SAD - dalje smanjivanje nuklearnih arsenala za Rusiju nije moguće.

„Rusija je broj nuklearnih projektila i njihovih nosača praktično već svela do parametara koji su postojali početkom 60-tih godina. Veoma je važno da ovo imaju u vidu ne samo u Vašingtonu, nego i u međunarodnoj zajednici u celini. Neka se zna ko - ignorišući činjenice - nastavlja da agituje za dalje nuklearno razoružavanje“.

Rjabkov je ovome dodao: „U pozivu iz Vašingtona nema pravog smisla niti političke logike jer upravo SAD blokiraju stupanje na snagu sporazume o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba“.

Zamenik šefa ruske diplomatije istovremeno je naglasio da Rusiju zabrinjava „perspektiva prenošenja trke u naoružanju u kosmički prostor“.

Da podsetimo, sporazum START-3 potpisali su predsednici SAD i Rusije 8. aprila 2010. u Pragu. Taj dokument predviđa svođenje broja nosača nuklearnog oružja (interkontinentalnih raketa i teških bombardera) do (po) 700, a samih nuklearnih glava - na (po) 1.550.

Početkom septembra prošle godine, Rusija je imala 526 „nosača“ i 1.628 nuklearnih glava, a SAD - 762 „nosača“ i 1.538 nuklearnih bombi.

(Fakti)